Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Artykuł 71 Prawo budowlane


Jeżeli potrzebujesz indywidualnej interpretacji Artykułu 71 Prawo budowlane, kliknij tutaj i opisz problem w formularzu na stronie. Przeanalizujemy sprawę i prześlemy niezobowiązującą wycenę.


Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
1) (uchylony)

2)podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń;

3)podjęcie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zaliczanej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:

  1. 1)  opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości iinnych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;

  2. 2)  zwięzły opis techniczny, określający rodzaj icharakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;

  3. 3)  oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;

  4. 4)  zaświadczenie lub kopię zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta

    o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub kopię tej decyzji, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

  5. 5)  w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 – ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń wodpowiedniej specjalności, lub

6) w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika zprzepisów odrębnych ustaw, wszczególności decyzję ośrodowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie zart.72ust.3 ustawy zdnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień i opinii.

2a. W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, polegającej na podjęciu lub zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego – do zgłoszenia, októrym mowa wust.2, należy dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

2b. Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się w:

  1. 1)  postaci papierowej albo

  2. 2)  formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego,

    o którym mowa w ust. 2d.

    2c. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania

przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, wdrodze rozporządzenia, wzór formularza zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17lutego 2005r. oinformatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, mając na względzie konieczność zapewnienia przejrzystości danych zamieszczanych przy jego wypełnianiu.

2d.Formularz zgłoszenia, októrym mowa wust.2b, wformie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem elektronicznym określonym wBiuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nakłada na zgłaszającego, wdrodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przy- padku ich nieuzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji.

4. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.

4a. (uchylony)
4b. Do sprzeciwu, o
którym mowa w ust. 4, przepis art. 30 ust. 6a stosuje się. 4c.Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu przed

upływem terminu, o którym mowa w ust. 4, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w ust. 4, oraz uprawnia inwestora do zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

5.Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:

  1. 1)  wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania

    pozwolenia na budowę;

  2. 2)  narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania

    przestrzennego i innych aktów prawa miejscowego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

  3. 3)  może spowodować niedopuszczalne:

    1. a)  zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

    2. b)  pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,

    3. c)  pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,

    4. d)  wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości

      dla terenów sąsiednich.

6. Jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego

części wymaga wykonania robót budowlanych:

1) objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę – rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę;

2)objętych obowiązkiem zgłoszenia – do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 23.
7. Dokonanie
zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, po zmianie sposobu

użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych. 17.02.2021

8. (uchylony)

9. Przepisów ust. 27 nie stosuje się do obiektów budowlanych zlokalizowanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.

Art. 71a. 1. W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, organ nadzoru budowlanego, wdrodze postanowienia:
1)
wstrzymuje użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części;
2) nakłada obowiązek przedstawienia wwyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa w art. 71 ust. 2.

2.Po upływie terminu lub na wniosek zobowiązanego, organ nadzoru budowlanego sprawdza wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, i w przypadku stwierdzenia jego wykonania w drodze postanowienia ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.

3. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu.

4. W przypadku niewykonania w terminie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, albo dalszego użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, pomimo jego wstrzymania, albo zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 71 ust. 35, organ nadzoru budowlanego, wdrodze decyzji, nakazuje przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.


Wydzielenie lokali - mieszkań w domu i ich najem

Wydzielenie lokali - mieszkań w domu i ich najem

Chcę zakupić dom jednorodzinny o powierzchni ok. 220 m 2 . Planuję wydzielić w nim ok. 4 lokale mieszkalne. Chcę je wynająć. Plan przewiduje zabudowę jednorodzinną z dopuszczalnymi usługami towarzyszącymi. Czy mam możliwość wynajmowania lokali–mieszkań? Czy należy do zgłosić gdzieś poza US? O czym jeszcze muszę pamiętać?

Opublikowane: 2024-06-17

Najem krótkoterminowy a sposób użytkowania budynku

Najem krótkoterminowy a sposób użytkowania budynku

Posiadam budynek jednorodzinny z dwoma lokalami mieszkalnymi. Chciałbym wynajmować te mieszkania turystom w charakterze najmu krótkoterminowego. Czy w tej sytuacji powinienem zmienić sposób użytkowania budynku według ustawy Prawo budowlane?

Czy mogę prowadzić gabinet kosmetyczny w budynku mieszkalnym?

Czy mogę prowadzić gabinet kosmetyczny w budynku mieszkalnym?

Czy w budynku mieszkalnym, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na prowadzenie działalności usługowej, mogę – po wcześniejszym zgłoszeniu w urzędzie – prowadzić gabinety kosmetyczne, korzystając z zapisów w prawie budowlanym zezwalających na taką działalność tylko na powierzchni do 30%...

Otwarcie lokalu gastronomicznego bez zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu

Otwarcie lokalu gastronomicznego bez zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu

Wynająłem lokal w apartamentowcu o pow. 100 m 2 , wiedząc o tym, że nie jest on przeznaczony pod gastronomię – to było po prostu mieszkanie. Wykonałem wszystkie projekty i przystosowałam lokal na potrzeby gastronomii. Właściciel nie pomógł mi w przekształceniu. Zainwestowałem w ten lokal mnóstwo pieniędzy, jest gotowy...

Otwarcie warsztatu mimo zakazu

Otwarcie warsztatu mimo zakazu

Mój sąsiad zarejestrował działalność gospodarczą – mechanika samochodowa – i zaczął ją prowadzić na swojej posesji. W tym też celu złożył w urzędzie gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji „przebudowa budynku składowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na warsztat samochodowy na...

Założenie żłobka w lokalu przeznaczonym na usługi

Założenie żłobka w lokalu przeznaczonym na usługi

Zamierzam otworzyć żłobek do 25 dzieci – korzystając z uproszczonych zapisów niewymagających zmiany strefy pożarowej etc. Jeśli wynajmę lokal na rynku pierwotnym przeznaczony pod szeroko pojęte usługi, czy wymagana jest zmiana sposobu użytkowania? Czy SANEPID lub straż pożarna podczas odbiorów lokalu może wymagać takiego dokumentu? Wydział...

Opublikowane: 2024-01-31

Zmiana sposobu użytkowania budynku usługowego na mieszkalny

Zmiana sposobu użytkowania budynku usługowego na mieszkalny

W obliczu częstych zmian przepisów prawnych ważne jest zrozumienie, jak aktualne prawo reguluje zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych. Odpowiednia adaptacja pomieszczeń, od usługowych po mieszkalne, wymaga nie tylko znajomości przepisów Prawa budowlanego, ale także świadomości konsekwencji takiej zmiany, zarówno w kontekście wymogów...

Dom jednorodzinny przeznaczony pod wynajem dla wielu osób, przepisy

Dom jednorodzinny przeznaczony pod wynajem dla wielu osób, przepisy

Zamierzam wynająć duży dom jednorodzinny, a następnie, po pewnych przeróbkach, wynajmować w nim 9 pokoi dla kilkunastu osób. Czy powinienem najpierw zgłosić swój zamiar do nadzoru budowlanego? Czy są w tym względzie przeprowadzane jakieś kontrole? Co grozi w przypadku kontroli? Jakie parametry domu i pokoi są wówczas sprawdzane?

Wniosek o przekwalifikowanie działki na tereny o innym przeznaczeniu - nieruchomość na terenach kolejowych

Wniosek o przekwalifikowanie działki na tereny o innym przeznaczeniu - nieruchomość na terenach kolejowych

Posiadam na terenach kolejowych nieruchomość – dawny dworzec, i chciałbym złożyć wniosek o przekwalifikowanie działki na tereny o innym przeznaczeniu. Zamierzam w ramach działalności gospodarczej prowadzić w tej nieruchomości wynajem krótkoterminowy apartamentów (5 oddzielnych apartamentów z kuchniami, każdy 4-osobowy, bez...

Ekspertyza techniczna budynku w przypadku zmiany sposobu użytkowania

Ekspertyza techniczna budynku w przypadku zmiany sposobu użytkowania

Czy jest obowiązkowa ekspertyza techniczna budynku w przypadku zmiany sposobu użytkowania z usługowego na mieszkalny?



Wyroki i orzecznictwo powiązane z Artykułem 71 Prawo budowlane


II SA/Kr 766/21 - Wyrok WSA w Krakowie

II SA/Po 917/20 - Wyrok WSA w Poznaniu

II OSK 242/21 - Wyrok NSA

II SA/Gl 331/21 - Wyrok WSA w Gliwicach

II SA/Rz 760/21 - Wyrok WSA w Rzeszowie

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »