Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

5 zalet kominów systemowych - wybierz to rozwiązanie do swojego domu!

• Data: 2024-11-28 • Autor: Artykuł Partnera

Wybór odpowiedniego komina do budynku jednorodzinnego to bardzo ważne zadanie. Odprowadza on uboczne produkty spalania z systemów grzewczych, dlatego musi być trwały i odporny. Dużą popularnością cieszą się kominy systemowe. Poznaj 5 najważniejszych zalet, które sprawiają, że warto je wybrać.

5 zalet kominów systemowych - wybierz to rozwiązanie do swojego domu!

Czym jest komin systemowy?

Kominy systemowe to urządzenia składające się z gotowych prefabrykowanych modułów, które są ze sobą łączone na placu budowy. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór takiego przewodu do rodzaju urządzenia grzewczego stosowanego w budynku, a dokładniej do typu spalin, jakie produkuje. Kominy systemowe są alternatywą dla tradycyjnych murowanych szachtów, których postawienie zajmuje dużo czasu. Przekonaj się, że gotowy system do odprowadzania spalin to rozwiązanie idealne także dla Twojego domu.

Dlaczego warto wybrać komin systemowy?

Zapoznaj 5 najważniejszych zalet kominów systemowych, które sprawiają, że są one tak chętnie wybierane.

  1. Kominy systemowe są bezproblemowe w montażu

Kominy systemowe są dostarczane na plac budowy w formie gotowych elementów, takich jak m.in. kolana, rury, trójniki. Aby stworzyć przewód, wystarczy je ze sobą połączyć zgodnie z załączoną instrukcją. Dzięki temu montaż przebiega sprawnie i szybko. Komin systemowy nie wymaga budowy szachtu, co jest czasochłonne, a przede wszystkim kosztowne. Wybierając ten rodzaj przewodu do odprowadzania ubocznych produktów spalania, możesz wiele zaoszczędzić i przyspieszyć realizację inwestycji.

  1. Kominy systemowe można stosować z różnymi urządzeniami grzewczymi

Kominy systemowe nadają się do montażu w budynkach, w których stosuje się różne urządzenia grzewcze. Ich właściwe dopasowanie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla efektywności pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

W przypadku kotłów kondensacyjnych należy stawiać na modele wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej kwasoodpornej lub tworzywa PP (polipropylenu), które są wyposażone w uszczelki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spaliny lub kondensat zostaną skutecznie odprowadzone na zewnątrz budynku, bez obaw o ich przedstawianie się do wnętrza.

Z kolei do kominków gazowych można zastosować system powietrzno-spalinowy przeznaczony do pracy w podciśnieniu. Będzie sprawnie usuwał spaliny, a jednocześnie dostarczy powietrze niezbędne w procesie spalania paliwa. Systemy kominowe dopasowane do różnych typów urządzeń grzewczych znajdziesz w ofercie MK Żary.

  1. Kominy systemowe można montować wewnątrz i na zewnątrz budynku

Kominy stalowe systemowe występują w wariancie jedno- oraz dwuściennym. Pierwsze z nich są przystosowane do montażu wewnątrz budynków. Można je umieścić praktycznie w dowolnym miejscu, co zdecydowanie zwiększa ich funkcjonalność. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego sprawdzą się również w niewielkich pomieszczeniach.

Jeśli jednak chcesz maksymalnie zaoszczędzić miejsce wewnątrz domu lub nie masz możliwości zamontowania przewodu w pomieszczeniu, postaw na komin systemowy zewnętrzny. Jest lekki, dlatego nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku. Prezentuje się bardzo estetycznie i może nadać niepowtarzalnego wyglądu całej posesji.

  1. Kominy systemowe nadają się do montażu w nowych i starszych budynkach

Kominy systemowe sprawdzą się nie tylko w nowo powstających domach, ale także starszych budynkach poddawanych modernizacji. Ich wybór jest szczególnie polecany przy zmianie systemu grzewczego. Bardzo często w starszych domach, w których znajdują się tradycyjne kominy, zastosowanie nowego pieca kondensacyjnego wymaga także zmiany typu przewodu. Jest to związane głównie z tym, że takie urządzenia produkują spaliny o kwaśnym odczynie, a zawartość w nim m.in. związków siarki może działać destrukcyjnie na powierzchnię wewnątrz komina. Niezbędne jest więc zastosowanie nowoczesnych przewodów wykonanych z materiałów odpornych na działanie kondensatu.

  1. Kominy systemowe są bezpieczne

Kominy systemowe są szczelne, dlatego stosując je, nie trzeba obawiać się, że uboczne efekty spalania wydostaną się do pomieszczeń. Materiały, z których są one wykonane, cechuje wysoka jakość, a przede wszystkim trwałość. Dzięki temu są w stanie posłużyć bez zarzutu przez długi czas. Odporność na działanie wysokiej temperatury znacząco obniża ryzyko pożaru. Kominy systemowe sprawdzą się więc także w budynkach drewnianych.

Warto jednak wybierać wyłącznie przewody od sprawdzonych i zaufanych producentów. Należy zwrócić uwagę, czy mają one gwarancję, a także niezbędne atesty potwierdzające ich zgodność ze standardami. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wybierasz wysokiej jakości produkt, któremu możesz zaufać.

Jak widzisz, komin systemowy to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach. Jeśli dopiero budujesz dom i szukasz przewodu, który będzie ekonomiczny, a przede wszystkim bezproblemowy w montażu, to ten produkt jest właśnie dla Ciebie. Przeprowadzasz termomodernizację i wymieniasz źródło ciepła? Postaw na praktyczny i funkcjonalny komin systemowy!


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »