Aspekty prawne prowadzenia firmy budowlanej - o czym należy pamiętać?

• Data: 2025-04-24 • Autor: Artykuł Partnera

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa budowlanego to spore wyzwanie. Obowiązki stają się coraz większe wraz z rozwojem firmy. Im większa jest Twoja działalność budowlana i im więcej inwestycji realizujesz, tym więcej formalności musisz załatwić. A zatem jak legalnie prowadzić firmę budowlaną? Jakie wyposażenie jest must-have dla takiej działalności? Dowiedz się więcej!
Aspekty prawne prowadzenia firmy budowlanej - o czym należy pamiętać?

Jakie przepisy musisz znać, jeśli zamierzasz prowadzić firmę budowlaną?

Jeśli chcesz prowadzić firmę budowlaną w Polsce, musisz spełnić szereg obowiązków prawnych. Przepisy są rozproszone w wielu ustawach, dlatego warto znać konkretne regulacje. Zignorowanie ich może skutkować karami finansowymi lub wstrzymaniem prac na placu budowy.

A więc jakie są Twoje obowiązki w przypadku działalności w tej branży? Jako przedsiębiorca:

  1. Zarejestruj firmę w CEIDG lub KRS – bez tego nie możesz legalnie wykonywać usług. W CEIDG rejestrujesz jednoosobową działalność, w KRS – spółkę (ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców).
  2. Zgłoś się do ZUS jako płatnik składek – musisz to zrobić w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności. Dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i wypadkowe (ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych).
  3. Zgłoś rozpoczęcie działalności do urzędu skarbowego – wybierasz formę opodatkowania (np. podatek liniowy, ryczałt) i rejestrujesz się do VAT, jeśli planujesz współpracę z innymi firmami (ordynacja podatkowa, ustawa o VAT).
  4. Zgłoś roboty budowlane lub uzyskaj pozwolenie na budowę – dotyczy to wszystkich prac wymagających ingerencji w konstrukcję budynku. Bez tego inspektor może wstrzymać prace (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane).

Pamiętaj też o zgłoszeniu firmy do BDO w przypadku wytwarzania odpadów budowlanych, prowadź dziennik budowy, a także zatrudniaj pracowników na podstawie przepisów wynikających z Kodeksu Pracy.

Kiedy znasz już obowiązujące przepisy, możesz myśleć o rozwoju i zainwestować w sprawdzone maszyny potrzebne do pracy, np. agregat malarski, który przyda się na etapie prac wykończeniowych.

Obowiązkowe wyposażenie firmy budowlanej – czy przepisy narzucają na przedsiębiorców jakiekolwiek wymogi w tym zakresie?

Zgodnie z aktualnymi przepisami firma budowlana powinna tylko zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki do pracy. To znaczy, że podczas realizowania prac na wysokości, np. na powierzchni dachu lub przy elewacji wysokiego budynku, powinieneś zainwestować w sprzęt zabezpieczający przed upadkiem, np. uprzęże i liny.

Mimo braku prawnych regulacji dotyczących obowiązkowego wyposażenia firmy, warto pomyśleć o inwestycji w taki sprzęt, jak:

  • agregaty tynkarskie i agregaty szpachlarskie, które sprawdzają się podczas prac wykończeniowo-budowlanych;
  • sprzęt BHP dla pracowników – szelki, linki zabezpieczające;
  • betoniarka, rusztowania z atestem, drabiny, młoty udarowe, czyli podstawowy sprzęt budowlany;
  • środki transportu materiałów budowlanych, czyli taczki, wózki i przenośniki;
  • systemy zabezpieczające odpady, np. worki BigBag, kontenery na odpady.

W firmie przyda się też radiotelefon do komunikacji na terenie budowy, a także ciężkie maszyny budowlane. Jeśli prowadzisz stale rozwijającą się firmę i realizujesz duże inwestycje budowlane, wtedy pomyśl o większej inwestycji, np. w koparkę, ładowarkę lub własny dźwig.

Dlaczego powinieneś prowadzić firmę budowlaną zgodnie z przepisami BHP i Prawa Pracy?

We własnej firmie budowlanej powinieneś przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo zatrudnionych osób. Jeśli przestrzegasz przepisy BHP i Prawa Pracy, skutecznie chronisz pracowników przed wypadkami, a także nie narażasz się na sankcje finansowe w wyniku kontroli PIP.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »