• Data: 2024-08-26 • Autor: Artykuł Partnera
Badania geotechniczne pozwalają określić możliwość umieszczenia obiektu budowlanego na danym terenie. Zakładają wykonanie odwiertów, pobranie próbek gruntu, a następnie poddanie ich analizie laboratoryjnej.
Odwierty stanowią podstawową metodę badań geotechnicznych. Polegają na nawiercaniu powierzchni gleby w celu ustalenia położenia warstw wodonośnych i poziomu wód gruntowych. Ich głębokość powinna sięgać minimum dwóch metrów poniżej planowanego poziomu posadowienia budynku, co w wypadku domu niepodpiwniczonego oznacza głębokość około trzech metrów. Dzięki odwiertom można uzyskać wiedzę niezbędną do dobrania odpowiedniego rodzaju fundamentów do danej inwestycji i w efekcie zapewnienia budynkowi stabilności. Umożliwiają one także pobranie próbek do późniejszej analizy laboratoryjnej.
Analiza laboratoryjna próbek pobranych z miejsca budowy podczas odwiertów prowadzona jest pod kątem parametrów chemicznych i fizycznych gruntu, które wpływają na określenie osiadania, ścinania oraz posadowienia. Należą do nich:
Analiza laboratoryjna pozwala ponadto określić parametry wód gruntowych, istotne dla procesu odwadniania wykopu pod inwestycję oraz ewentualnego podpiwniczenia.
Badania geotechniczne mogą również obejmować różnorodne rodzaje sondowania, na przykład:
Do wykonania badań geotechnicznych należy zatrudnić specjalistę. Uprawnienia do ich przeprowadzania posiadają dyplomowani geotechnicy oraz geolodzy z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi.
Specjalistyczne badania geotechniczne stosuje się w celu:
Wyniki rzetelnie przeprowadzonych badań geotechnicznych są wykorzystywane w prognozowaniu problemów związanych z budową, przede wszystkim zapadania się fundamentów i pękania ścian budynku.
Badania geotechniczne gruntu należy przeprowadzić przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej. Najlepiej, by były wykonane przed zakupem działki, są bowiem niezbędne do przygotowania projektu stawianego obiektu. Ekspertyzę z badań geotechnicznych należy dostarczyć już na etapie starania się o pozwolenie na budowę budynków jedno- i wielorodzinnych, budowli o charakterze użytkowym, jak również dróg. Szczegółowe przepisy dotyczące obowiązku wykonania tego typu badań zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. Konieczność przeprowadzenia badań geotechnicznych może również wynikać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyniki badań geotechnicznych pozwalają na uwzględnienie w projekcie budynku możliwości podnoszenia się wód gruntowych i sprawiają, że można odpowiednio dobrać rodzaj fundamentów oraz zastosować rozwiązania pozwalające na ich odpowiednią izolację. Jest to szczególnie istotne w wypadku projektów domków jednorodzinnych z podpiwniczeniem.
Przeprowadzenie badań geotechnicznych, poza tym, że pozwala dostosować się do obowiązujących przepisów prawnych, wiąże się również z osiągnięciem innych korzyści. Najważniejszą z nich jest możliwość uniknięcia awarii będących wynikiem trudnych warunków gruntowych, takich jak pękające ściany i sufity, zawilgocenie i wybrzuszanie się podłóg, a także utrata stabilności budynku. Tego typu problemy wymagają wykonania kosztownych napraw. Często mogą też stanowić zagrożenie dla użytkowników danego budynku. Dodatkową korzyścią wynikającą z przeprowadzenia badań geotechnicznych jest możliwość wydajnego odwodnienia działki i zbudowania studni lub oczyszczalni ścieków.
Zapytaj prawnika