• Data: 2023-06-07 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Wzdłuż mojej działki, która jest ogrodzona płotem i sąsiaduje z drogą powiatową, właśnie rozpoczęto budowę chodnika. W związku z tym mam kilka pytań. Wiem już, że chodnik będzie ok. 30 cm powyżej płotu i w ten sposób zostanie zablokowane u mnie otwieranie skrzynek z licznikiem prądu i gazu, ponieważ są niżej. Czy mam prawo do jakiejś rekompensaty albo do przebudowy na koszt powiatu ogrodzenia i skrzynek? Ingerencja będzie dotyczyć też Poinformowano mnie także, że droga z chodnikiem w kilku miejscach jest zbyt wąska i mogą zahaczyć o moją posesję. Czy można to robić bez mojej zgody? Nowo budowany chodnik graniczy również z moim podjazdem. Obecnie podjazd jest tylko utwardzony, ale w przyszłym roku planowałem wyłożyć go kostką i nie chciałbym mieć z tym problemów. Jakie są zasady budowania tego przejazdu? Jakie obowiązki spoczywają na zarządcy tej drogi?
Jeśli chodzi o skrzynki z licznikiem prądu i gazu, to w praktyce szczegółowe warunki techniczne budowy infrastruktury przyłączeniowej określa zazwyczaj umowa o budowę przyłącza zawarta z dostawcą gazu oraz z dostawcą energii. Bardzo często skrzynki sytuuje się w linii ogrodzenia, żeby pracownicy gazowni oraz energetyki mieli do nich łatwy dostęp, gdy chcą odczytać stan licznika albo na wypadek, gdyby zaszła potrzeba zamknięcia dopływu paliwa.
Wobec tego zalecałabym, po pierwsze, zweryfikowanie zapisów umów zawartych na montaż przyłączy, w tym skrzynek, celem ustalenia, kto za nie odpowiada w sytuacjach, gdy np. zostanie utrudniony do nich dostęp. Po drugie, rekomenduję zwrócenie się z pismem do zarządcy drogi, czyli powiatu lub zarządu dróg powiatowych, celem wskazania, że wybudowany chodnik uniemożliwia korzystanie ze skrzynek z licznikami gazu i prądu. Jeżeli skrzynki znajdują się jeszcze w pasie Pana działki, uznać można, że chodnik stanowi naruszenie Pana prawa do korzystania z własności i można by wezwać zarządcę drogi do zaprzestania dokonywania tego naruszenia oraz przywrócenia tego fragmentu chodnika do stanu poprzedniego (art. 222 K.c.). Jeżeli skrzynki znajdują się w pasie drogi, wówczas to zarządca winien dostosować odpowiednio infrastrukturę, inną niż drogowa, do realizowanej inwestycji.
Dalej napisał Pan, że uprzedzono Pana jakoby droga była miejscami za wąska i „mogą zahaczyć” o Pańską nieruchomość. Otóż powiat powinien realizować inwestycję na działce stanowiącej jego własność lub ewentualnie po uzyskaniu Pana zgody na dysponowanie określonym fragmentem Pana działki na cele budowlane. Jeżeli taka zgoda nie została wyrażona, ewentualna możliwość realizowania chodnika na części obejmującej Pana działkę byłaby możliwa wyłącznie po dokonaniu tzw. wywłaszczenia, czyli przejęcia fragmentu działki pod drogę. Jeżeli nie było podjęte żadne z powyższych działań, nie ma Pan obowiązku zezwolenia na zlokalizowanie części chodnika na swojej nieruchomości.
Co do podjazdu: zarządca drogi, jeżeli w wyniku jej przebudowy zniszczy lub uszkodzi istniejący wjazd, powinien go doprowadzić przynajmniej do stanu poprzedniego. Jeżeli położenie chodnika będzie utrudniać Panu wyjazd z posesji, należy zwrócić się do zarządcy celem umożliwienia Panu bezproblemowego korzystania z wjazdu na Pańską nieruchomość.
Na części stanowiącej drogę powiatową inwestor ma prawo zrealizować chodnik, ale nie może on utrudniać wyjazdu mieszkańcom z własnych posesji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika