• Data: 2024-12-21 • Autor: Wioletta Dyl
Chcę umieścić na działce budowlanej 700 m2 (dom jednorodzinny) garaż (wymiary 6 x 6 m) oraz pomieszczenie gospodarcze (6 x 2 m). Chcę, aby oba pomieszczenia miały jedną wspólną ścianę o dł. 6 m oraz wspólny dach. Wejścia do obu pomieszczeń będą osobne. Wysokość poniżej 3 m. Czy mogę to potraktować jako dwa osobne obiekty i nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę? Czy mogę umieścić ten budynek przy granicy z działką sąsiada? W załączeniu przesyłam rzut, jak chciałbym, aby to wyglądało.
Na gruncie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane dwa budynki przylegające do siebie wspólną ścianą, posiadające wspólny dach stanowią jeden budynek. Zgodnie z art. 3 pkt 2 ww. ustawy budynkiem jest „taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”. Tak więc budynek „kończy się”, ma swoją granicę dokładnie tam, gdzie jego przegrody budowlane wydzielają go z przestrzeni.
Obiekt składający się z połączonych ze sobą segmentów (tutaj na poziomie naziemnym) spełnia definicję budynku wskazaną w prawie budowlanym, gdyż wszystkie segmenty oraz łącząca je kondygnacja są wydzielone jako całość z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych w postaci ścian oraz dachu.
Zgodnie zaś z normą § 3 pkt 16 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przez „kondygnację” należy rozumieć „poziomą część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie lub warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m.” W myśl powołanego przepisu kondygnacja jest częścią budynku. Norma nie dopuszcza zatem sytuacji, w której kondygnacja byłaby częścią kilku obiektów.
Żaden ze wskazanych przez Pana obiektów (garaż, pomieszczenie gospodarcze) nie posiada cechy wyróżniającej budynek – wydzielenie pewnej przestrzeni przez przegrody budowlane (ściany z każdej strony obiektu). Obiekt budowlany zaprojektowany bez przegród zewnętrznych nie może być uznawany za budynek – tak np. wyrok WSA z dnia 12 października 2010 r., sygn. akt II SA/Ol 783/10. Wobec tego w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym budynku spełniającym warunki określone w art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego.
W opisanym przez Pana przypadku do odległości budynku od granicy działki bezwzględne zastosowanie ma rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jego § 12 w ust. 4 pkt 3 rzeczywiście wskazuje, że z zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273, dopuszcza się budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
Proszę jednak pamiętać, że skorzystanie z wyjątków z ust. 4 dotyczy sytuacji, gdy nie ma dla terenu mpzp. Jeśli jest, to tylko mpzp może wprowadzić wyjątek od ustawowej odległości 4 i 3 m. Potwierdzają to zgodnie sądy, np. WSA w Poznaniu w wyroku z 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Po 12/19:
„Regulacja zawarta w § 12 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422) dotyczy dopuszczalności sytuowania budynku gospodarczego lub garażu bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 ścianą bez okien i drzwi, w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, lecz jedynie wówczas, gdy dla danego terenu (działki) nie obowiązuje plan miejscowy”.
A zatem przepisy prawa budowlanego określają nie tylko powierzchnię budynków gospodarczych (50 m2) którą mogą mieć, aby nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia, ale także minimalną odległość od granicy działki. Wynosi ona:
Jeżeli więc z mpzp wynika możliwość bliższego usadowienia budynku gospodarczego, to można z tego skorzystać, w przeciwnym razie szanse są mizerne, także dlatego, że w takiej sytuacji sąsiednia działka będzie znajdowała się w obszarze odziaływania obiektu. Taki sąsiad będzie wówczas stroną postępowania administracyjnego, gdyby miał to być garaż powyżej 35 m2 i wymagane byłoby pozwolenie na budowę. Zgodnie bowiem z art. 28 Prawa budowlanego stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Mogą oni wnieść sprzeciw wobec planowanej lokalizacji (mniejszej niż 3 m).
Zatem wziąwszy pod uwagę, że mamy do czynienia z jednym budynkiem, należy dostosować jego metraż do funkcjonalności, aby uniknąć pozwolenia na budowę. Niestety odległości od działki sąsiadującej są równie istotne.[PRZYCISK_4]
Budowa garażu na działce jednorodzinnej
Pan Kowalski chce postawić garaż na swojej działce, który będzie miał długość 6 m i wysokość 2,5 m. Jeśli garaż ma być umieszczony bezpośrednio przy granicy działki, zgodnie z § 12 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia jest to możliwe pod warunkiem, że garaż nie będzie miał okien ani drzwi zwróconych w stronę granicy. Jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, taka lokalizacja jest dopuszczalna.
Budowa budynku gospodarczego na wąskiej działce
Pani Nowak posiada działkę o szerokości 15 m. Planuje wybudować budynek gospodarczy, który ma być usytuowany 1,5 m od granicy działki. Zgodnie z przepisami dla wąskich działek (mniej niż 16 m szerokości) możliwe jest umiejscowienie budynku gospodarczego w odległości 1,5 m od granicy, nawet jeśli budynek nie ma okien ani drzwi w tej ścianie.
Rozbudowa budynku mieszkalnego
Rodzina Nowaków planuje rozbudowę swojego domu. Chcą wybudować dodatkowy segment budynku z wejściem i oknami, który będzie zlokalizowany 3 m od granicy działki sąsiada. W takim przypadku muszą upewnić się, że zachowane są przepisy dotyczące minimalnych odległości od granicy, czyli 4 m, gdy budynek ma okna lub drzwi zwrócone w stronę granicy, oraz że są zgodni z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki istnieje.
Warto pamiętać, że w przypadku budynków gospodarczych i garaży, odległość od granicy działki wynosi 4 m przy oknach i drzwiach, 3 m przy ścianie bez okien i drzwi oraz 1,5 m w przypadku braku okien i drzwi, jeśli dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy plan miejscowy nie obowiązuje, przepisy umożliwiają budowę budynków blisko granicy działki, ale należy uwzględnić także obszar oddziaływania obiektu.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb budowlanych. Nasza wiedza i doświadczenie pomogą Ci skutecznie poruszać się w złożonym świecie przepisów budowlanych i zapewnią zgodność z obowiązującym prawem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika