• Data: 2025-03-29 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Od ponad 30 lat posiadam grunty rolne i gospodarstwo rolne. Gruntów jestem jedynym właścicielem, mam około 2 ha, są w dzierżawie, a gospodarstwa jestem współwłaścicielem. Na obcym terenie (w innej gminie) kupiłam łąkę, postawiłam na niej mały blaszak. Chciałam go zgłosić (ze względu na wielkość nie trzeba było pozwolenia na budowę), ale w starostwie powiedzieli, że najpierw mam go postawić, a potem do nich przyjść z parametrami, i odmówiono mi wydania wniosku o zgłoszenie. Garaż nie jest powiązany z gruntem, nie ma fundamentów. Wylewka była zrobiona w środku w celu bezpieczeństwa (garaż był porywany przez wiatr, więc wylano w środku beton bezpośrednio na grunt i zabezpieczono w ten sposób garaż, bo złączył się z betonem). Teraz przyszedł nadzór budowlany, w dokumencie jest, że garaż nie jest utwardzony z gruntem, czyli prawda. Niemniej łąka ogólnie kupiona była z celem uprawy rolniczej typu sadownictwo. Jeszcze nie doszło do obsadzenia, ponieważ zabrakło mi funduszy, a w międzyczasie trafiła się ta kontrola. Wobec tego chcę nadzorowi przedstawić, że jestem rolnikiem i skorzystać z ustawy LEX Silos, która nie wymaga zgłoszenia garażu, jeśli jest pod cele rolne (a taki był zamysł). Proszę o informację, czy mam obowiązek udowodnić, że ukończyłam szkołę rolniczą bądź staż? Wszystko inne teoretycznie spełniam, tylko jestem bez szkoły rolniczej. Mam ziemię powyżej 1 ha przeliczeniowego, mam gospodarstwo rolne, w którym mieszkam dłużej niż 5 lat Płacę podatek rolny. Ziemie są wydzierżawione. Napisałam już do ARiMR-u o wydanie zaświadczenia, że przyznane są dopłaty (pobiera je dzierżawca), bo nadzór też tego wymaga. Proszę o podpowiedź, czy idę w dobrym kierunku oraz czy faktycznie przekreśla mnie brak wykształcenia rolniczego. Podobno wystarczy mieć dwóch świadków, że pracowałam w tym gospodarstwie. Pracowałam, ale jako osoba niepełnoletnia, nie wiem, czy to się liczy.
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 8 ustawy Prawo budowlane „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m”.
Z kolei pkt 33 wskazuje, że „nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 mi wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane”. Jak rozumiem, to na ten przepis chce się Pani powołać, bo Pani obiekt spełnia ww. parametry (jest o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m wysokości nie większej niż 7 m i nie oddziałuje poza Pani działkę).
Jeśli zatem w takim budynku znajduje się np. schowek na przechowywanie zbiorów (warzyw, owoców, zboża, grzybów, trawy, słomy), to już mamy związek z produkcją rolną na własne potrzeby (wszak ustawodawca nie wymaga produkcji rolnej związanej z sprzedażą/ handlem itd.).
Z kolei § 3 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, że budynek gospodarczy to taki obiekt gospodarczy, który może być przeznaczony nie tylko do przechowywania materiałów, ale też narzędzi, sprzętu oraz płodów rolnych. A zatem wystarczy też, że np. przechowywane są w nim materiały czy narzędzia związane z produkcją rolną (w tym te na własne potrzeby: kosa, nożyce, widły, przyczepki, wiadra itp.).
W mojej ocenie nie ma tu wiaty (bo to pomieszczenie naziemne, nieobudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione), aczkolwiek wiata też plasuje się do zwolnienia z zgłoszenia zgodnie z pkt 33.
Ustawodawca nie wskazuje, że w przypadku inwestycji z pkt 33 trzeba być rolnikiem czy działka ma być rolna. Budynek gospodarczy ma być tylko związany z produkcją rolną. Może więc Pani przechowywać w nim trawę z łąki, wiadra, widły, grabie itp.
W ustawie Prawo budowlane nie ma definicji produkcji rolnej. Mamy jedynie definicje działalności rolniczej w ustawie podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o podatku rolnym oraz definicję rolnika indywidualnego w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Nie ma jej jednak w ustawie Prawo budowlane i nie odsyła ona do żadnej z definicji z ww. aktów prawnych. Prawo budowlane nie stanowi zaś, że budynek, o którym mowa w art. 29 ust. 2 pkt 33, mogą wznosić wyłącznie rolnicy, właściciele gospodarstw rolnych czy właściciele gruntów rolnych. Prawo budowlane nie wskazuje również, że taki budynek z pkt 33 ma służyć tylko i wyłącznie bezpośrednio do produkcji rolnej, bowiem stanowi jedynie, że musi tylko związany z produkcją rolną. Tym samym nawet okazjonalne składowanie w nim narzędzi rolnych, zbiorów itp. wina spełniać wymóg do skorzystania z zwolnienia z obowiązku zgłoszenia jego budowy, o ile spełnia on pozostałe parametry z art. 29 ust. 2 pkt 33.
Co do składek, dofinansowań i dwóch świadków nie widzę podstaw przy powoływaniu się na ww. artykuł, by takich dowodów organ mógł żądać. On ma zbadać tylko przeznaczenie (związek z produkcją rolną owego budynku i jego parametry – czy plasują się w pkt 33). Kwestia dwóch świadków to tematyka związana z zaliczeniem stażu pracy na roli do stażu pracy na etacie (ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy), więc tu nie ma zastosowania.
Budowa małego magazynu na sprzęt ogrodniczy
Właściciel działki rolnej postanawia wybudować niewielki budynek gospodarczy o powierzchni 30 m², w którym przechowuje narzędzia ogrodnicze, nawozy oraz nasiona do uprawy warzyw. Ponieważ spełnia on warunki określone w Prawie budowlanym (nieprzekraczająca 35 m² powierzchnia zabudowy), nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę ani zgłaszać inwestycji.
Wiata na maszyny rolnicze
Rolnik posiadający pole uprawne decyduje się na postawienie otwartej wiaty o powierzchni 120 m², w której trzyma ciągnik, kosiarkę i inne maszyny rolnicze. Ponieważ obiekt ma prostą konstrukcję, jego obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę i mieści się w określonych parametrach (do 150 m²), również nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.
Składzik na plony z własnej uprawy
Osoba posiadająca niewielki sad postanawia zbudować budynek gospodarczy o powierzchni 80 m² do przechowywania owoców oraz skrzynek na zbiory. Ponieważ obiekt jest jednokondygnacyjny, jego rozpiętość nie przekracza 6 m, a wysokość 7 m, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ani zgłoszenie.
Budowa niewielkich budynków gospodarczych i wiat na działce rolnej może być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jeśli spełniają one określone w przepisach warunki dotyczące powierzchni, wysokości i przeznaczenia. Kluczowe jest, aby obiekty te były związane z produkcją rolną, co może obejmować przechowywanie narzędzi, maszyn czy płodów rolnych. Dzięki temu można legalnie postawić magazyn, składzik czy wiatę bez skomplikowanych formalności.
Oferujemy fachowe doradztwo prawne w zakresie budowy obiektów na działkach rolnych, pomagając w interpretacji przepisów oraz weryfikacji, czy dana inwestycja wymaga zgłoszenia lub pozwolenia. Skorzystaj z naszej pomocy, aby uniknąć problemów formalnych i zgodnie z prawem postawić budynek gospodarczy czy wiatę. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. 2022 poz. 1225
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika