• Autor: Anna Pabis
Jestem inwestorem budowy domu jednorodzinnego. Otrzymałem z gazowni warunki przyłączenia gazowego domu, wykonałem projekt instalacji i warunki z ZUD. Wykonałem ziemne przyłącze gazowe bez pozwolenia na budowę, czy prawo wymaga w takim wypadku uzyskania pozwolenia? Geodeta zgłosił robotę do wydziału kartografii, a ja nie wiem, czy złamałem prawo.
Rozumiem, że chodziło o wykonanie przyłącza gazowego do domu jednorodzinnego. Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. (tj. z dnia 2 października 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) – Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych(art. 29 pkt 20).
W myśl art. 29a ww. ustawy: „1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30”.
Z cytowanych przepisów wynika, iż wykonanie przyłącza gazowego do domu nie wymaga pozwolenia na budowę a nawet zgłoszenia. Budowa przyłączy wymaga natomiast sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Zobacz też: Budowa domu bez przyłączy
Należy także stwierdzić, że budowa przyłączy może być realizowana na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli jest to sprzężone z budową obiektu budowlanego. Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 1 ww. ustawy pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. Skoro zatem inwestor ubiega się o pozwolenie na budowę budynku wraz z przyłączami, to może objąć całość zamierzenia jednym wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, czyli zarówno budynek, jak i przyłącza do niego. W takim przypadku całość zamierzenia zawiera się w projekcie budowlanym, a projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Oczywiście w sytuacji, gdy inwestor zamierza wybudować przyłącza do istniejącego budynku albo do budynku, na który zostało już wydane pozwolenie na budowę, to traci możliwość ujęcia tych przyłączy w decyzji o pozwoleniu na budowę. W szczególności nie jest dopuszczalne wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę samych przyłączy.
Inwestor może też skorzystać z omawianego trybu budowy przyłączy na podstawie art. 29a ustawy także wówczas, gdy przyłącza te stanowią element szerszego zamierzenia budowlanego objętego obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. W tym też kierunku poszło orzecznictwo sądowe (por. wyr. WSA w Olsztynie z 9.8.2006 r., II SA/OL 387/06, CBOSA).
Przeczytaj też: Przebudowa instalacji gazowej bez pozwolenia
Nowy dom na przedmieściach
Pan Kowalski budował swój wymarzony dom na nowo powstającym osiedlu pod miastem. Po uzyskaniu warunków przyłącza gazu od lokalnego operatora, zlecił firmie zewnętrznej wykonanie prac ziemnych i ułożenie rur przyłącza do granicy działki. Kierując się informacjami od znajomego, który również budował dom, Pan Kowalski był przekonany, że na samo wykonanie przyłącza nie potrzebuje pozwolenia na budowę. Skupił się więc na formalnościach związanych z budową samego domu. Dopiero podczas odbioru technicznego instalacji gazowej, inspektor zwrócił uwagę na brak zgłoszenia robót geodezyjnych. Pan Kowalski musiał więc na szybko dopełnić formalności związane z inwentaryzacją geodezyjną powykonawczą, co opóźniło nieco oddanie domu do użytku. Ten przykład pokazuje, że choć pozwolenie na budowę przyłącza nie jest wymagane, to niezbędne jest sporządzenie planu sytuacyjnego i zgłoszenie robót geodezyjnych.
Modernizacja starego domu
Pani Nowak odziedziczyła stary dom po babci. Postanowiła go gruntownie zmodernizować, w tym wymienić stary piec węglowy na nowoczesny kocioł gazowy. Po uzyskaniu warunków przyłączenia gazu, zleciła montaż instalacji wewnątrz budynku oraz wykonanie przyłącza gazowego. Firma instalacyjna poinformowała ją, że na samo przyłącze nie potrzebuje żadnych dodatkowych pozwoleń. Pani Nowak, ufając specjalistom, nie podjęła żadnych działań formalnych. Po pewnym czasie otrzymała jednak pismo z urzędu gminy z pytaniem o legalność wykonanego przyłącza. Okazało się, że sąsiad zgłosił prowadzone prace. Pani Nowak musiała wyjaśniać sytuację w urzędzie i przedstawić dokumentację potwierdzającą zgodność prac z przepisami. Ten przykład ilustruje, że nawet w przypadku modernizacji istniejącego budynku, wykonanie przyłącza gazowego wymaga zachowania odpowiednich procedur, w tym sporządzenia planu sytuacyjnego.
Działka budowlana bez ogrodzenia
Pan Wiśniewski kupił działkę budowlaną z zamiarem budowy domu w przyszłości. Chcąc zabezpieczyć teren i ułatwić przyszłe prace budowlane, postanowił wykonać przyłącza mediów, w tym gazu. Zlecił wykonanie przyłącza do granicy działki, nie zgłaszając tego faktu w urzędzie. Po kilku miesiącach, podczas planowania budowy domu, okazało się, że naniesienie geodezyjne przyłącza nie zostało uwzględnione na mapach. Pan Wiśniewski musiał ponownie wezwać geodetę, co wiązało się z dodatkowymi kosztami i opóźnieniem w rozpoczęciu budowy. Ten przykład pokazuje, że nawet w przypadku budowy przyłącza do niezabudowanej działki, konieczne jest sporządzenie planu sytuacyjnego i zgłoszenie prac geodezyjnych.
Choć budowa samego przyłącza gazowego nie wymaga pozwolenia na budowę, inwestor musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z geodezją i sporządzeniem planu sytuacyjnego. Zlekceważenie tych obowiązków może skutkować problemami prawnymi, opóźnieniami i dodatkowymi kosztami. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, że wszystkie procedury zostały dopełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie budowy przyłącza gazowego? Masz wątpliwości dotyczące formalności, pozwoleń lub zgłoszeń? Oferujemy profesjonalne porady prawne, które pomogą Ci sprawnie i zgodnie z prawem przeprowadzić inwestycję. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać kompleksową pomoc i uniknąć problemów prawnych.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 9.8.2006 r., II SA/OL 387/06
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Anna Pabis
Zapytaj prawnika