• Data: 2024-11-01 • Autor: Wioletta Dyl
Jaki budynek mogę postawić na działce z symbolem T2 (w załączniku tekst planu zagospodarowania)? Na zgłoszenie do 70 m2? Co zmienia budowa domku na tzw. pozwolenie + kierownik budowy? Jakie są ograniczenia prawne co do wymiarów, ilości i wysokości kondygnacji domku+taras? Na sąsiednich działkach, które są w obrębie tego samego MPZP, stoją domki z poddaszem użytkowym/piętrem – jak to możliwe? Czym jest antresola? W powiacie informują, że pod antresolą nie może być żadnych wydzielonych pomieszczeń typu łazienka czy sypialnia.
Działka ma takie przeznaczenie, jakie określono w planie zagospodarowania przestrzennego, i na takiej działce może Pani postawić budynek, który mieści się w ograniczeniach określonych tym planem. Załączony przez Panią dokument określa, na jaką zabudowę plan zezwala na danym terenie i jakie wprowadza ograniczenia. Jest jasne wskazanie, że ma to być zabudowa letniskowa.
Od 2015 r. wedle ustawy o prawie budowlanym obiekty rekreacji indywidualnej o wymiarze do 35 m2 liczonych po obwodzie budynku mogą stanąć na działce już przy zgłoszeniu zamiaru budowy. Od 3 stycznia 2022 r. ustawa ta jednak została rozszerzona o budowę domów bez pozwolenia do 70 m2. Ustawa ta ma jednak różne zastosowanie, zależnie od przeznaczenia budynku. Nie ma w przepisach definicji działki letniskowej, tak jak jej synonimu, czyli działki rekreacyjnej. Funkcjonuje jednak definicja potoczna – działka (nieruchomość) wykorzystywana w celu wypoczynkowym (rekreacyjnym), na której dopuszcza się, o ile przewiduje to mpzp zabudowę letniskową (czyli bez funkcji zamieszkania całorocznego), tzw. budynek rekreacji indywidulanej.
Działka letniskowa jest przeznaczona na cele rekreacyjne, a nie mieszkaniowe, mimo że dopuszcza się tam zabudowę mieszkaniową. Na działkach rekreacyjnych powstają przede wszystkim niewielkie domki letniskowe, natomiast na działce budowlanej można postawić dom mieszkalny całoroczny, dla którego są już inne wymagania prawne.
W Prawie budowlanym, w art. 29, w którym wymienione są obiekty, na które nie potrzeba pozwolenia na budowę, wskazuje się na „wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 70 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki”.
Podsumowując, na działce letniskowej dopuszczona jest zabudowa, która nie pełni funkcji całorocznego domu jednorodzinnego. Od 2 stycznia 2022 r. budynki rekreacji indywidualnej można wybudować również o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2, jednak musi to być budynek parterowy. Znaczy to, że dom nie może mieć użytkowego poddasza. Może za to mieć otwartą antresolę. Definicję antresoli określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422 z późn. zm.):
„3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
19) antresoli — rozumie się przez to górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlany”.
Czyli jest to niejako balkon wewnątrz budynku. Antresola staje się kondygnacją, gdy powierzchnię od pozostałej części wydzieli się ścianami i drzwiami i gdy wysokość do sufitu jest większa niż 1,8 m. Innymi słowy dom letniskowy „na zgłoszenie” nie może mieć użytkowego poddasza. Może za to mieć otwartą antresolę.
Podsumowując:
Natomiast budowa domku letniskowego „na pozwoleniu budowlanym” wymaga po otrzymaniu decyzji zarejestrowania dziennika budowy, zatrudnienia odpowiedniego specjalisty – kierownika budowy, a następnie zgłoszenia rozpoczęcia robót w nadzorze budowlanym, nadto wybrana konstrukcja nie jest domkiem parterowym (jednokondygnacyjnym, w co nie wliczają się jednak antresole). Jeżeli warunki, które umożliwiają budowę domku letniskowego na zgłoszenie, nie zostaną spełnione, a więc planuje się budowę domku o powierzchni ponad 70 m2, czy też chce się w nim mieć poddasze użytkowe, wówczas, aby rozpocząć prace, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Procedura jest analogiczna jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego.
Budowa na działce z symbolem T2 wymaga dostosowania projektu do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na działce letniskowej można postawić domek do 70 m² na zgłoszenie, pod warunkiem, że jest to budynek parterowy bez użytkowego poddasza. Alternatywą może być dodanie otwartej antresoli. W przypadku większych budynków lub planowania dodatkowych kondygnacji, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby uniknąć problemów, warto dokładnie przeanalizować plan zagospodarowania i skonsultować projekt z architektem.
Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika