Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Co inwestor powinien wiedzieć przed montażem instalacji - fotowoltaika a prawo budowlane

• Data: 2024-10-23 • Autor: Artykuł Partnera

Fotowoltaika w domu to wiele korzyści – od tańszych rachunków po możliwość zadbania o środowisko. Przed montażem instalacji PV warto jednak zrozumieć obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Jak wyglądają aktualne regulacje?

Co inwestor powinien wiedzieć przed montażem instalacji - fotowoltaika a prawo budowlane

Montaż fotowoltaiki – czy pozwolenie na budowę jest potrzebne?

Jednym z najważniejszych zagadnień dla inwestorów, którzy planują montaż fotowoltaiki, jest kwestia pozwolenia na budowę. Warto wiedzieć, że wytyczne w tym zakresie zależą przede wszystkim od łącznej mocy systemu PV. Od wejścia w życie nowelizacji prawa budowlanego w 2023 roku maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, w przypadku której nie jest wymagane pozwolenie na budowę, wynosi 150 kW. Do 2023 roku limit był trzykrotnie niższy i wynosił 50 kW, jednak obecnie możliwości inwestorów w tym zakresie są już znacznie większe. Niezależnie od mocy zawsze potrzebne będą następujące kroki:

  • pobranie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), potrzebnego do uzyskania warunków przyłączenia – jeśli MPZP nie został ustalony dla danej nieruchomości, zamiast tego dokumentu potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy;
  • uzyskanie warunków przyłączenia od operatora sieci dystrybucyjnej;
  • weryfikacja ochrony przeciwpożarowej (instalacje powyżej 6,5 kW);
  • po instalacji – weryfikacja przez operatora sieci pod względem zgodności z normami;
  • zgłoszenie do Rejestru Wytwórców Energii.

Co istotne, do limitu 150 kW wlicza się nie tylko fotowoltaika. Przepisy uwzględniają również m.in. pompy ciepła, a także wolnostojące kolektory słoneczne. Powyżej 150 kW zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej

Aby móc korzystać z fotowoltaiki, niezbędne będzie także przyłączenie jej do sieci energetycznej. Zależnie od regionu Polski odpowiadają za to różni operatorzy – na terenie kraju działa aktualnie pięć podmiotów tego typu: Tauron, PGE, Energa, Enea i E. Przyłączenie odbywa się po przesłaniu zgłoszenia, które musi zawierać m.in. dane nieruchomości, dane osobowe zgłaszającego i informacje na temat samej instalacji. Wzory są dostępne na stronach internetowych poszczególnych operatorów. Co do zasady, operator nie może odmówić przyłączenia – należy jednak pamiętać, by przesłać zgłoszenie co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji. Dodatkowo warto zaznaczyć, że jednym z obowiązków operatora jest zainstalowanie urządzeń pomiarowych.

Fotowoltaika z magazynem energii a prawo budowlane

Planując inwestycję w instalację fotowoltaiczną, warto rozważyć także kwestię magazynu energii. Jest to urządzenie, które można porównać do wielkiej baterii – jego zadaniem jest przechowywanie energii produkowanej przez panele, która nie jest wykorzystywana w danym momencie, w celu jej późniejszego użycia.

W większości przypadków dodanie magazynu energii do instalacji nie wymaga skomplikowanych formalności, jednak warto zwrócić uwagę na pewne wyjątki. Najważniejszym z nich jest pojemność przekraczająca 20 kWh – przy urządzeniach tego typu wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, podobnie jak w sytuacjach, w których zainstalowanie magazynu wiąże się ze znaczną ingerencją w konstrukcję budynku. Oprócz kwestii związanych bezpośrednio z prawem budowlanym i pozwoleniami warto zapoznać się także z dostępnymi programami dofinansowania i ich zasadami, ponieważ tego typu inicjatywy pozwalają znacznie obniżyć koszty inwestycji.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »