Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy składzik na drewno można postawić przy granicy działki?

• Data: 2024-06-02 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Moją działkę otacza płot z drewnianych sztachet o wys. 2,1 m. Chciałabym przy płocie składować drewno opałowe do wysokości ok. 1,8 m w formie składziku z zadaszeniem. Ponadto chciałabym również przy granicy postawić schowek (m.in. taczkę i kosiarkę) o podobnej wysokości. Czy takie konstrukcje wymagają zgłoszenia? Czy mogą zostać uznane za nieuprawnioną ingerencję w sąsiednią działkę? Co na ten temat mówią przepisy przeciwpożarowe?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy składzik na drewno można postawić przy granicy działki?

Usytuowanie wiaty zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej

To, co chciałaby Pani pobudować na swoim gruncie, można nazwać wiatą.

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego w wypadku działki, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c można postawić bez żadnych formalności wiatę o powierzchni 50 m2 (przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki).

Co do zasady, wiata jest uznawana za obiekt budowlany niepełniący funkcji użytkowej budynku, więc nie trzeba jej odsuwać od granicy na 3 lub 4 m, tak jak dom. Jednakże w przypadku przechowywania tam drewna pojawia się problem.

Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków w § 4 ust. 1 pkt 6 zabraniają składowania poza budynkiem w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej gałęzi, chrustu i innych materiałów palnych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Składzik drewna musi być więc oddalony od granicy działki co najmniej o 4 m lub musi mieć ogniotrwałą przegrodę od strony działki sąsiedniej. Wymagania te nie mają zastosowania do wiat rekreacyjnych pod warunkiem, że nie mają ścian. Jeśli zdecyduje się Pani na budowę wiaty ze ścianami (schowka na kosiarkę), wówczas spełnia już ona funkcje użytkowe budynku o przeznaczeniu gospodarczym. W tej sytuacji minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). I nie ma znaczenia, z czego zrobiony jest płot.

Zobacz też: Odległość wiaty od granicy działki

Przykłady

 
Składzik na drewno przy granicy działki

Pan Jan mieszka na działce o powierzchni 800 m2. Postanowił postawić składzik na drewno przy granicy swojej posesji, tuż obok drewnianego płotu o wysokości 2 m. Nie zgłosił tego zamiaru do urzędu, sądząc, że jest to mała konstrukcja nie wymagająca formalności. Po kilku miesiącach sąsiad zwrócił mu uwagę, że drewno jest składowane za blisko granicy i stanowi zagrożenie pożarowe. Pan Jan skonsultował się z lokalnym urzędem, który potwierdził, że składzik powinien być oddalony od granicy co najmniej o 4 m lub musi mieć ogniotrwałą przegrodę. W efekcie musiał przenieść składzik i dodatkowo zamontować przegrodę ogniową.

 
Schowek na narzędzia w sąsiedztwie płotu

Pani Maria postanowiła postawić schowek na narzędzia ogrodowe przy płocie oddzielającym jej działkę od sąsiada. Schowek miał służyć do przechowywania taczki, kosiarki i innych narzędzi. Skonsultowała swój zamiar z sąsiadem, który zgodził się na lokalizację schowka przy samej granicy. Niestety, po pewnym czasie okazało się, że schowek, ze względu na swoje funkcje użytkowe, powinien znajdować się co najmniej 4 m od granicy działki. Pani Maria musiała przenieść schowek w głąb swojej posesji, co wymagało dodatkowych prac i kosztów.

 
Problemy z sąsiadem dotyczące wiaty

Pan Adam chciał przechowywać drewno opałowe pod wiatą przy granicy swojej działki. Zbudował prostą konstrukcję z dachem, nie zgłaszając tego do urzędu. Jego sąsiad złożył skargę, twierdząc, że drewno jest składowane za blisko granicy i może stanowić zagrożenie pożarowe. Po interwencji straży pożarnej, Pan Adam dowiedział się, że składowanie drewna powinno odbywać się w odległości co najmniej 4 m od granicy działki, chyba że wiata ma ogniotrwałą przegrodę. Pan Adam musiał więc dostosować swoją konstrukcję zgodnie z obowiązującymi przepisami, co wiązało się z dodatkowymi kosztami i pracą.

Podsumowanie

 

Postawienie składziku na drewno czy schowka na narzędzia przy granicy działki wymaga przestrzegania określonych przepisów. Przede wszystkim, należy zapewnić odpowiednią odległość od granicy sąsiedniej działki, co najmniej 4 metry, lub zastosować ogniotrwałe przegrody, aby spełnić wymagania przeciwpożarowe. Przed rozpoczęciem budowy warto skonsultować się z lokalnym urzędem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i kosztownych przeróbek.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w sprawach budowlanych i ochrony przeciwpożarowej? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz usług pisania pism, aby mieć pewność, że Twoje konstrukcje są zgodne z przepisami! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »