Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Definicja pomieszczenia biurowego

• Data: 2024-11-13 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Potrzebuję definicji pomieszczenia biurowego. Chodzi o rozróżnienie pomieszczenia biurowego od pomieszczenia do pracy powyżej 4 godzin i pomieszczenia do pracy czasowej. W całej sytuacji chodzi o pozwolenie na budowę. W MPZP jest mowa o miejscach parkingowych i jest to dwa miejsca na każde rozpoczęte 50 m2 pomieszczenia biurowego. W projektowanym budynku mamy dwa pomieszczenia biurowe, salę konferencyjną i pomieszczenia do monitorowania pojazdów przez sygnał GPS. Budynek jest spory, ale nie będzie w nim dużo pracowników, bo maksymalnie 4. W projekcie napisałem, że pomieszczenia takie jak pomieszczenia do monitorowania pojazdów są pomieszczeniami, w którym pracownik będzie przebywał czasami nawet mniej niż dwie godziny, a urząd kwalifikuje to jako pomieszczenie biurowe i nakazuje projektowanie 16 miejsc parkingowych, a nie tak jak mamy 6. W załączniku rzut parteru i piętra.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Definicja pomieszczenia biurowego

Pomieszczenie do pracy

W żadnym akcie prawnym nie ma legalnej definicji pomieszczenia biurowego. Definicji należy zatem szukać w konkretnych miejscowych planie zagospodarowania przestrzennego.

Polski ustawodawca wskazuje, że pomieszczenie pracy to każde pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym jest wykonywana praca (par. 2 pkt 3 rozporządzenia MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). „Nie uważa się za przeznaczone na pobyt pracowników pomieszczeń, w których:

a) łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej jest krótszy niż 2 godziny, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem albo konserwacją urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,

b) mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie odpowiednich warunków przebywania pracowników w celu ich obsługi, bez zastosowania środków ochrony indywidualnej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,

c) jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich pracowników zajmujących się obsługą”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Różne typy pomieszczeń w zakładzie pracy

Pomieszczenie stałej pracy to pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny.

Pomieszczenie czasowej pracy to z kolei pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby trwa od 2 do 4 godzin.

Pan w projekcie wskazał, że pomieszczenia do monitorowania pojazdów są pomieszczeniami, w którym pracownik będzie przebywał czasami nawet mniej niż dwie godziny, uznając, że nie są to pomieszczenia biurowe. Ku temu wnioskowaniu ciężko o argument, bowiem mogą to nie być pomieszczenia pracy, w tym stałej lub czasowej, ale nie oznacza to automatycznie, że pomieszczenie takie nie jest pomieszczeniem biurowym. Nie można z góry przyznać znaku równości pojęciu „pomieszczenie do pracy” (w tym czasowej) i pojęciu „pomieszczenie biurowe”.

Argumentacją na Pana korzyść mogłaby być próba tłumaczenia, że biuro (pomieszczenie biurowe) to miejsce pracy pracowników administracyjnych firmy. Skoro zaś mpzp nie wprowadził definicji pomieszczenia biurowego, to nie ma podstaw, by nadawać mu znaczenie inne niż pomieszczeniu do pracy (w tym czasowej) zawartemu w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, bowiem pozbawiałoby to obywatela rozumienia treści mpzp (organ nie wprowadza definicji w treści mpzp, a jednocześnie kreuje odmienną od ustawowej pojęciu bliźniaczemu). Wówczas, skoro owe „pomieszczenie” nie spełnia definicji pomieszczenia do pracy w ww. rozumieniu, w tym nawet czasowej, bo praca jest tam wykonywana nigdy nie dłużej niż 2 h – nie powinno się traktować ich jako biurowych (pracowniczych). Jeśli zaś wskazał Pan tyko, że czasem nie jest wykonywana nawet 2 h, ale może być wykonywana od 2 do 4 h (nawet 1 raz w miesiącu), to urząd ma już podstawy traktować je jak pomieszczenie pracy (biurowe).

Podsumowując, kluczowe jest, czy jest definicja pomieszczenia biurowego w mpzp. Jeśli tak, ona jest wiążąca. Jeśli nie, argumentowałabym, że biuro to miejsce pracy, czyli pomieszczenie pracy w rozumieniu rozporządzenia. Gdy w takim pomieszczeniu praca żadnego dnia nie jest wykonywana nawet te 2 h (by być pomieszczeniem pracy czasowym), to nie można go traktować jak pomieszczenie pracy (biurowe), zaś nie ma podstaw, by pomieszczeniu biurowemu, które jest miejscem pracy biurowej z samej nazwy, nadawać znaczenie inne niż z pomieszczeniu pracy, skoro organ nie wprowadził definicji do treści mpzp (a miał taką możliwość i chcąc to zrobić, winien być to zrobić). Kluczowe będzie wówczas, czy wskazał Pan, że praca biurowa nigdy nie jest wykonywana dłużej niż 2 h, czy tylko czasem (bo jeśli czasem to oznacza, że czasem nie, ale czasem tak i wystarczy, że choć 1 raz na jakiś czas plasuje się w pojęcie pomieszczenia pracy czasowej), to organ musi traktować je jako pomieszczenie pracy (czasowej), a wtedy i biurowej zgodnie z ww. argumentacją.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Firma logistyczna: Firma zajmująca się transportem i logistyką ma duży budynek z kilkoma pomieszczeniami, w tym pokojem monitorowania floty pojazdów. Pracownicy monitorują pojazdy za pomocą komputerów i systemów GPS, ale przebywają w tym pokoju rotacyjnie po około 1-2 godziny dziennie. W związku z tym, pomieszczenie to nie jest traktowane jako typowe biuro, ale raczej miejsce do monitoringu, co sprawia, że zgodnie z przepisami nie kwalifikuje się jako pomieszczenie biurowe wymagające dodatkowych miejsc parkingowych.

 

Centrum obsługi klienta: W centrum obsługi klienta przewidziano kilka stanowisk pracy, gdzie specjaliści obsługujący połączenia telefoniczne spędzają swoje zmiany. Istnieje też niewielkie pomieszczenie przeznaczone do pracy tymczasowej, gdzie pracownicy wykonują dorywcze zadania administracyjne, takie jak wprowadzanie danych. Ponieważ te osoby spędzają w tym pomieszczeniu mniej niż 2 godziny dziennie, nie jest ono klasyfikowane jako pomieszczenie biurowe zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi planowania przestrzennego.

 

Biuro architektoniczne: W biurze architektonicznym, oprócz głównego pomieszczenia biurowego, jest również sala konferencyjna, gdzie prowadzone są spotkania z klientami i prezentacje projektów. Spotkania te trwają zwykle od 1 do 3 godzin, ale odbywają się rzadko, najwyżej raz na kilka tygodni. W tym przypadku sala konferencyjna, mimo że sporadycznie pełni rolę miejsca pracy, nie jest traktowana jako typowe pomieszczenie biurowe, co wpływa na liczbę wymaganych miejsc parkingowych.

 

Podsumowanie

Definicja pomieszczenia biurowego w kontekście przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma istotne znaczenie dla ustalenia wymagań dotyczących infrastruktury, takich jak liczba miejsc parkingowych. Kluczowym elementem jest rozróżnienie między pomieszczeniami do stałej pracy, pracy czasowej i pomieszczeniami o innym charakterze. W praktyce oznacza to, że dokładne określenie funkcji pomieszczeń oraz czasu przebywania pracowników ma wpływ na interpretację przepisów przez organy administracyjne.

Oferta porad prawnych

Aby skorzystać z naszych usług porad prawnych online lub zamówić pismo, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić szczegóły. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »