Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Dom wybudowany bez pozwolenia, jak uchronić się przed problemami podczas kontroli?

• Data: 2023-11-21 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Otrzymaliśmy wszyscy w dzielnicy zawiadomienia o trwających pracach związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków i o tym, że stawi się u nas jakiś urzędnik, któremu mamy umożliwić wejście do budynku i okazać ewentualnie dokumenty. Mam w związku z tym pewne obawy, gdyż sytuacja wygląda tak, iż nieruchomość na działce była wybudowana przez rodziców w latach 70-tych bez pozwolenia na budowę. Jednakże od wielu lat jest zgłoszona i regulowany jest podatek od nieruchomości. Dom ma powierzchnię ok. 70 m2 i przeznaczenie wyłącznie mieszkaniowe. Przed rokiem rodzice dokonali adaptacji szopy będącej częścią budynku na cele mieszkaniowe, z dobudowaniem kawałka – ok. 10 m2 budynku bez wymaganego zgłoszenia czy pozwolenia. Obecnie dom ma powierzchnię ok. 100 m2. Do podatku od nieruchomości jeszcze nie zgłosiliśmy zmiany, bo prace trwają, czyli jest naliczany od zadeklarowanej powierzchni 70 m2. Nadmieniam, iż samowola z lat 70-tych została de facto zalegalizowana, gdyż w roku 2015 wystąpiłem o WZ dla innego potencjalnego domu na działce i urząd takowe wystawił, akceptując procent zabudowy. Stary budynek łamie przepisy budowlane jedynie w zakresie odległości od granic. Jak zachować się podczas kontroli, czy wcześniej zgłosić korektę powierzchni (urzeczywistnić wymiary domu) i podczas kontroli okazać się już złożoną korektą? Najbardziej obawiam się, że ta rozbudowa bez zgłoszenia zostanie uznana za samowolę budowlaną i dostaniemy nakazu przywrócenia do stanu pierwotnego. Proszę o radę!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dom wybudowany bez pozwolenia, jak uchronić się przed problemami podczas kontroli?

Modernizacja ewidencji gruntów i budynków – nadzór budowlany

Przedstawione pismo jest typową informacją o prowadzonej modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Co prawda, na potrzeby prowadzonej modernizacji informacje co do dokumentów umożliwiających realizację inwestycji budowlanych będą wykorzystywane na potrzeby ewentualnego ustalenia przeznaczenia działki i budynków.

Nie jest natomiast wykluczonym, że organ nadzoru budowlanego, którym jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, w oparciu o dane z ww. ewidencji oraz inne dowody nie ustali, że jednak miała miejsce samowola.

W tym miejscu dodam, że samo uzyskanie warunków zabudowy dla działki nie powoduje automatycznie legalizacji budynku zrealizowanego bez wymaganego pozwolenia. Dopiero w sytuacji, gdy w oparciu o takie warunki zabudowy zostanie wydane pozwolenie na budowę i zrealizowana np.: rozbudowa budynku, cały budynek się niejako zalegalizuje. Wobec tego fakt, że uzyskano WZ na inny budynek, nie ma wpływu na legalność budynku, o którym Pan pisze w zapytaniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podatek od nieruchomości a użytkowanie budynku

Jeśli chodzi o kwestie zgłoszenia do opodatkowania, to wskazuję, że obowiązek płacenia podatku wiąże się z funkcją użytkową budynku, tj. z możliwością wykorzystywania go, a nie z formalnymi okolicznościami zakończenia budowy w sensie prawnym. Jak czytamy w orzeczeniu: „wygaśniecie obowiązku podatkowego może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy przedmiotowy budynek utracił cechy określone w tym przepisie, a więc, gdyby doszło do wyburzenia dachu, ścian, czy też fundamentów”. Bowiem: „Jeżeli zostały wypełnione warunki do złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy, lecz inwestor takiego zawiadomienia nie składa, to również należy uznać, że do zakończenia budowy doszło. Do zakończenia budowy dochodzi wówczas, gdy spełnione są warunki techniczne budynku, jakie przewiduje w art. 51 ust. 1 i 2 ustawy prawo budowlane (tak też wyrok NSA we Wrocławiu z dnia 20 czerwca 1996 r., SA/Wr 2735/95, Prok. i Pr.-wkł. 1997, Nr 6, poz. 49.)” (wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 607/13).

W przywołanym wyroku przedstawione zostało stanowisko, zgodnie z którym właściciel nielegalnej, nieużytkowanej nieruchomości musi zapłacić gminie za posiadanie w jej granicach majątku. Bowiem obowiązek płacenia podatku wiąże się z funkcją użytkową budynku, tj. możliwością wykorzystywania go, a nie z formalnymi okolicznościami zakończenia budowy w sensie prawnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wymiar podatku od nieruchomości – dane z ewidencji gruntów i budynków

Następnie wyjaśniam, że zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

Zatem zaznaczam, że: „Ustalając wymiar podatku, organ jest zobowiązany uwzględniać dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków.” (wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Ke 431/22). Bowiem to właśnie „Ewidencja podatkowa nieruchomości zawiera dane o podatnikach i przedmiotach opodatkowania, w szczególności wynikające z informacji i deklaracji składanych przez podatników na podstawie przepisów ustawy oraz przepisów o podatku rolnym i podatku leśnym, danych zawartych w księgach wieczystych, w ewidencji gruntów i budynków oraz innych ewidencjach i rejestrach, w tym prowadzonych przez organy administracji publicznej.” (wyrok NSA z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. akt III FSK 4925/21).

Trzeba również mieć na względzie, że: „Do czasu zmiany ewidencji gruntów i budynków obowiązujące w niej zapisy wiążą w tym przedmiocie wszystkie organy i sądy. Innymi słowy, jak długo zawarte w ewidencji zapisy nie ulegną zmianie, organ podatkowy nie jest władny do przyjęcia innego przeznaczenia nieruchomości na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości” (wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 629/22).

Wobec powyższego kwestia podatkowa zmieni się po otrzymaniu przez właściwy urząd gminy ewentualnych zmian wprowadzonych w ewidencji na skutek przeprowadzonej modernizacji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Ryzyko zarzutu samowoli budowlanej

Natomiast nie mogę zagwarantować, że na skutek ujawnienia budynków lub ich części nieujawnionych wcześniej organ nadzoru budowlanego nie przeprowadzi stosownego postępowania i nie stwierdzi, że dopuszczono się samowoli budowlanej.

Przykłady

Rozbudowa bez zgłoszenia

Pani Maria mieszka w domu, który jej rodzice wybudowali w latach 70-tych bez pozwolenia na budowę. Budynek został zalegalizowany poprzez opłacanie podatku od nieruchomości i posiadanie warunków zabudowy (WZ) na inny budynek na tej samej działce. Jednak przed rokiem Pani Maria zdecydowała się na adaptację szopy i dobudowanie 10 m² powierzchni mieszkalnej bez zgłoszenia do odpowiednich urzędów. Teraz, w obliczu modernizacji ewidencji gruntów i budynków, obawia się, że urzędnik może uznać tę rozbudowę za samowolę budowlaną, co może skutkować nakazem przywrócenia stanu pierwotnego.

 

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego

Pan Jan, właściciel małego domu na wsi, postanowił przekształcić nieużywane pomieszczenie gospodarcze w dodatkowy pokój mieszkalny dla swojej rosnącej rodziny. Prace obejmowały dobudowanie około 15 m², co odbyło się bez formalnego zgłoszenia. Kiedy urzędnik pojawił się w związku z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, Pan Jan musiał przedstawić aktualne dokumenty dotyczące swojej nieruchomości. Obawiał się konsekwencji prawnych, ponieważ rozbudowa mogła zostać uznana za nielegalną.

 

Niespodziewana kontrola

Rodzina Kowalskich mieszka w domu wybudowanym przez dziadków bez odpowiednich pozwoleń. Kilka lat temu Kowalscy rozbudowali dom, dodając 20 m² powierzchni mieszkalnej, nie zgłaszając tego faktu do urzędu. Podczas modernizacji ewidencji gruntów i budynków, urzędnik zauważył niezgodności między dokumentami a rzeczywistym stanem nieruchomości. Rodzina musiała szybko zdecydować, czy przedstawić rzeczywisty stan budynku, ryzykując zarzut samowoli budowlanej, czy próbować ukryć rozbudowę.

Podsumowanie

Modernizacja ewidencji gruntów i budynków wiąże się z koniecznością dokładnego przedstawienia stanu nieruchomości, co może ujawnić niezgłoszone rozbudowy i adaptacje. Właściciele takich nieruchomości powinni być świadomi ryzyka uznania ich działań za samowolę budowlaną oraz możliwych konsekwencji prawnych i finansowych. Dlatego warto wcześniej uregulować wszelkie zmiany, aby uniknąć problemów podczas kontroli.

Oferta porad prawnych

.Skorzystaj z naszych usług prawnych online, aby uzyskać profesjonalne porady i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism dotyczących modernizacji ewidencji gruntów oraz legalizacji rozbudowy nieruchomości. Zabezpiecz swoje prawa i uniknij konsekwencji prawnych z naszą pomocą! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 607/13
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Ke 431/22
4. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. akt III FSK 4925/21
5. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 629/22

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »