Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Domek letniskowy na gruncie Lasów Państwowych, czy można walczyć o zasiedzenie?

• Data: 2024-11-30 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Przejąłem po ojcu mały domek letniskowy. Wybudował mój ojciec w latach 80., niestety na gruncie Lasów Państwowych. Zmarł w 1992 i ja przejąłem. W między czasie płaciłem dzierżawy, przebywałem i przebywam do chwili obecnej. Jednak kilka lat temu nadzór budowlany wszczął procedurę legalizacji i zalegalizował. Lasy się odwołały do wojewódzkiego nadzoru – ten utrzymał decyzję w mocy. Lasy odwołały się do sądu administracyjnego, a ten uchylił decyzje. Tydzień temu miałem wizytację Lasów, nadzoru i powiedziano mi o nakazie rozbiórki. Czy mam szansę starać się o zasiedzenie? Grunt lasów jest gruntem rolniczym V klasy. Działka w dzierżawie to 800 m2.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Domek letniskowy na gruncie Lasów Państwowych, czy można walczyć o zasiedzenie?

Nabycie własności przez zasiedzenie

Nabycie własności przez zasiedzenie następuje z mocy samego prawa z upływem ostatniego dnia terminu zasiedzenia. Jest więc ono „jednorazowe”, chociaż jego przesłanki realizują się w długim okresie. Orzeczenie o zasiedzeniu ma charakter deklaratoryjny, a nabycie ma charakter pierwotny. Posiadanie samoistne jako jego przesłanka ma znaczenie do chwili zasiedzenia; kto nawet utracił posiadanie nieruchomości, czy też stał się posiadaczem zależnym po upływie terminu zasiedzenia, nie przestaje być właścicielem i po potwierdzeniu tego nabycia może przenieść własność na osobę trzecią. Każdy też następca prawny właściciela „z tytułu zasiedzenia” może powołać się na tego rodzaju nabycie, gdyż w innym wypadku nie mógłby wykazać swego pochodnego nabycia prawa własności, przy czym obojętnie jest, czy ten następca ma nieruchomość w posiadaniu.

W razie spełnienia przesłanek przewidzianych w prawie materialnym następuje stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości (art. 609 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Oznacza to obowiązek sądu zbadania w tym postępowaniu istnienia tych przesłanek. Sąd nie stwierdza w nim natomiast na chwilę orzekania istniejącego prawa własności danej osoby z tytułu zasiedzenia. Przesądza to w pierwszym rzędzie wykładnia językowa art. 609 § 1 oraz wykładnia systemowa art. 610 § 1 w związku z art. 677 § 1. Z przepisów tych wynika obowiązek sądu ustalenia nabycia prawa własności według chwili, w której zostały spełnione ustawowe przesłanki zasiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Samoistność posiadania

Towarzysząca posiadaczowi świadomość, że nie przysługuje mu prawo, którego treścią są czynności realizowane faktycznie przez niego, względnie iż prawo to przysługuje określonej, wiadomej mu osobie, nie stanowi przeszkody do uznania samoistności jego posiadania, ponieważ stanowi element wiedzy a nie woli i przesądza jedynie o braku dobrej wiary posiadacza, nie zaś o braku cech samoistności jego posiadania. Wskazał także, że przez samoistne posiadanie rzeczy należy rozumieć korzystanie z cudzej rzeczy w takim zakresie, jak czyniłby to właściciel.

Posiadanie samoistne rzeczy to zatem faktyczne korzystanie – w przedmiotowej sprawie z nieruchomości – w taki sposób, jak czyni to osoba, której przysługuje własność. Posiadanie samoistne, zwane także właścicielskim, charakteryzuje się tym, że posiadacz włada rzeczą w takim zakresie, jak to czyni właściciel, wykorzystując taką faktyczną możliwość władania rzeczą do jakiej właściciel jest uprawniony (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1986 r., sygn. akt III CRN 60/86). Tylko ten, kto rzeczą faktycznie włada z zamiarem władania dla siebie (łac. cum animo rem sibi habendi), jest jej posiadaczem samoistnym. Wola nie może być ukryta; chodzi tu o jawny dla otoczenia, niedwuznaczny zamiar. Wymagana jest tu intencja osoby władającej analogiczna do tej, jaka charakterystyczna jest dla właściciela rzeczy. W związku z tym nie samo władanie rzeczą, lecz wola osoby władającej decyduje o istnieniu oraz o przedmiocie i zakresie posiadania.

Niestety tyko samoistne posiadanie prowadzi do zasiedzenia. Płacąc czynsz dzierżawny, potwierdza Pan istnienie dzierżawy. Umowa dzierżawy wyklucza zasiedzenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak samoistnego posiadania

Pan Marek odziedziczył po ojcu domek letniskowy, który był wybudowany na gruncie Lasów Państwowych. Regularnie opłacał czynsz dzierżawny za teren, sądząc, że to wystarczające, by stać się jego właścicielem. Niestety, ponieważ grunt był dzierżawiony, jego posiadanie nie miało charakteru samoistnego, co wykluczało możliwość zasiedzenia.

 

Długoletnie korzystanie bez umowy

Pani Anna od 25 lat korzystała z niewielkiego domku na działce leśnej, którą przejął jej ojciec w latach 80. Nigdy nie miała żadnej umowy dzierżawy, a w gminie była wpisana jako użytkownik działki. Posiadając grunt jak właściciel, złożyła wniosek o zasiedzenie i sąd uznał jej wniosek, gdyż spełniła warunki długotrwałego samoistnego posiadania.

 

Legalizacja budynku, ale nie gruntu

Pan Jan po śmierci ojca korzystał z domku letniskowego, który stał na działce Lasów Państwowych. Udało mu się zalegalizować budynek, ale grunt pozostawał dzierżawiony. Gdy Lasy Państwowe wystąpiły o nakaz rozbiórki, Jan próbował zasiedzieć działkę. Sąd jednak odrzucił jego wniosek, gdyż płacenie dzierżawy uniemożliwiło mu wykazanie samoistnego posiadania.

Podsumowanie

Podsumowując, możliwość zasiedzenia domku letniskowego zależy od charakteru posiadania działki. Tylko posiadanie samoistne, czyli takie, w którym właściciel włada nieruchomością jak swoją, prowadzi do zasiedzenia. Jeśli grunt jest dzierżawiony, a właściciel płaci czynsz dzierżawny, zasiedzenie jest wykluczone.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z zasiedzeniem lub innymi kwestiami nieruchomości? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu niezbędnych pism! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1986 r., sygn. akt III CRN 60/86

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »