• Data: 2024-11-04 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Wybudowałem dla siebie dwa domki kempingowe („indywidualnej rekreacji”) o pow. do 35 m2. Skorzystałem z projektu standardowego i zrobiłem zgłoszenie – sprzeciwu starosty nie było, domki już stoją. Była to działka rolna, zatem najpierw było częściowe odrolnienie, potem zgłoszenie i budowa. Czy mogę zacząć wynajmować te domki turystom w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zamierzam poszerzyć ją o takie usługi)? Jakie są wymogi, czy muszę uzyskać jakieś zgody, pozwolenia? I jeśli tak, to od kogo i o jakie dokumenty chodzi? Czy fakt, że były to domki „na zgłoszenie”, nie wyklucza możliwości ich zarobkowego wynajmu? Proszę o omówienie zarówno aspektu podatkowego, jak i budowlanego.
Na wstępie wskazuję, że inwestycja musi być zgodna z przeznaczeniem określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeżeli zabudowa jest wyłącznie letniskowa, w mojej ocenie dopuszczalnym byłoby wyłącznie ewentualne wynajmowanie takiego domku okazjonalnie jako osoba prywatna. Zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynajem domku letniskowego nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Przychody uzyskane w ten sposób mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. i nie jest wymagane prowadzenie ewidencji. Dotyczy to sytuacji, gdy najem jest prowadzony wyłącznie sezonowo, okazjonalnie i nie stanowi głównego źródła dochodu (m.in. Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2020 r., nr 0115-KDIT1.4011.546.2020.1.MN).
W interpretacji z 18 lipca 2022 r., nr 0115-KDIT1.4011.227.2022.2.MST, Dyrektor KIS wskazał, że najem domków letniskowych będzie miał charakter okazjonalny, nieregularny, następować będzie sporadycznie i krótkoterminowo, a w celu obsługi najemców podatnik nie zatrudni pracowników i nie będzie korzystać z obsługi księgowej i zarządczej, najem ww. nieruchomości stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Fiskus nadal bowiem opiera się na stwierdzeniu, że skoro najem nieruchomości nie będzie realizowany w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, to wynajem domków letniskowych można opodatkować ryczałtem. Natomiast w Pana przypadku, gdy prowadzona jest działalność gospodarcza, a dochód z wynajmu domków miałby charakter stały i zorganizowany, organy podatkowe mogą uznać, że i tak najem następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Oczywiście tam, gdzie wątek podatkowy, tam stanowczo należy wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji do fiskusa (koszt od zdarzenia prawnego opisanego w pytaniu do fiskusa to 40 zł dla organu), bowiem przed fiskusem wiąże tylko interpretacja wydana w sprawie podatnika.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 167 Prawa budowlanego dopuszcza się realizację na zgłoszenie wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy:
1) do 35 m2,
2) powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m
– przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.
Jeżeli jednak chciałby Pan wynajmować domki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy zweryfikować w MPZP, czy na danym obszarze jest dopuszczalne przeznaczenie usługowe.
Wskazuję, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma przeciwwskazań do wynajmu domków, które zostały wybudowane na zgłoszenie. Chodzi tu właśnie o tak zwane budynki rekreacji indywidualnej, które mogą być udostępniane turystom. Zaś mieszkać w nich można jedynie okresowo i jak sama ich nazwa wskazuje, mają służyć wypoczynkowi.
Niemniej jednak, jeśli wynajem domków odbywać się będzie zarobkowo i stale w ramach działalności gospodarczej, to organ podatkowy (wójt lub burmistrz) mogą zmienić wysokość podatku i nałożyć obowiązek regulowania podatku od nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą. Zaznaczam, że grunty, budynki lub budowle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy, czy też innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, podlegają opodatkowaniu według wyższych stawek. Jeśli chodzi natomiast o budynki mieszkalne lub ich części związane z działalnością gospodarczą podatek według najwyższej stawki powinien zostać uiszczony w sytuacji, gdy wspomniane obiekty są zajęte właśnie na prowadzenie takiej działalności.
Podsumowując tę część: pod względem przepisów Prawa budowlanego nie ma przeciwwskazań, aby wynajmować turystom wybudowane na zgłoszenie domki letniskowe.
Jednocześnie wskazuję, że jeżeli chce się wynajmować pokoje lub miejsca noclegowe w obiekcie, który nie jest obiektem hotelarskim, należy go zgłosić do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Nadto wyjaśniam, że ewidencja innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie nie obejmuje obiektów hotelarskich: hoteli, moteli, pensjonatów, kempingów, domów wycieczkowych, schronisk i schronisk młodzieżowych. Rozporządzenie to wskazuje minimalne wymagania i wyposażenie takich domków.
Świadczenie usług hotelarskich polega na krótkotrwałym, odpłatnym udostępnianiu miejsc noclegowych. Zatem można świadczyć usługi hotelarskie w innych obiektach niż obiekty hotelarskie, takich jak:
W sytuacji wynajmowania domków letniskowych, czyli budynków rekreacji indywidualnej, takie obiekty muszą spełniać określone wymagania budowlane, przeciwpożarowe i sanitarne, a także dotyczące wyposażenia i świadczonych usług (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie).
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych usługi hotelarskie mogą być świadczone w obiektach hotelarskich, które spełniają:
Natomiast w myśl art. 35 ust. 2 ww. ustawy usługi hotelarskie mogą być świadczone również w innych obiektach, jeżeli obiekty te spełniają minimalne wymagania co do wyposażenia, o których mowa w art. 45 pkt 4, oraz wymagania określone w ust. 1 pkt 2.
W świetle powyższego domki letniskowe wynajmowane w ramach działalności gospodarczej powinny spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia dla innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie, określone w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Proszę zapoznać z treścią tego przepisu. Ponadto, zgodnie z § 4 ust. 2 tego rozporządzenia spełnianie w innych obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie, wymagań określonych w art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych dokumentuje się w zakresie wymagań:
Wobec powyższego niezbędnym będzie prowadzenie i posiadanie:
W związku z tym należy zwrócić się do poszczególnych organów z wnioskami o wydanie tychże opinii. Jednocześnie zwracam uwagę, że organ prowadzący ewidencję innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie, może w razie wątpliwości co do spełnienia wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych wezwać osobę świadczącą usługi hotelarskie w tym obiekcie do udokumentowania spełnienia tych wymagań w sposób określony w ust. 2. Zatem wskazane powyżej dokumenty mogą okazać się niezbędne przy procedurze rejestracji do ewidencji obiektów hotelarskich.
Do wynajmu domków letniskowych niezbędnym jest spełnienie powyższych wymagań, w tym posiadanie stosownych opinii oraz zarejestrowanie obiektów w wyżej wskazanej ewidencji obiektów hotelarskich. Natomiast fakt, że domki były budowane na zgłoszenie, nie ma wpływu na możliwość ich wynajmu turystom. Jednak należałoby rozważyć, czy ich wynajmowanie w ramach działalności gospodarczej, a tym samym prowadzenie na danym terenie działalności jest zgodne z przeznaczeniem terenu.
Wynajem domków letniskowych może być dobrym sposobem na poszerzenie działalności, ale wymaga spełnienia określonych wymogów prawnych. Kluczowe jest sprawdzenie przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz zgłoszenie domków do gminnej ewidencji, jeśli oferowane są usługi noclegowe. Warto także skonsultować kwestie podatkowe z fiskusem, aby wybrać optymalną formę rozliczenia przychodów. Fakt budowy domków „na zgłoszenie” nie wyklucza możliwości ich wynajmu, ale należy upewnić się, że obiekty spełniają wszystkie wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe.
Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem – nasi prawnicy przygotują dla Ciebie profesjonalne porady i pisma prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika