• Data: 2024-02-12 • Autor: Maria Turowska
Odziedziczyłam domek o powierzchni o powierzchni 35 m2. Podniosłam poddasze (podniesienie kolankowe) ok. 1 m. Strop jest drewniany. Domek w objętości się nie zmienił, ale poddasze jest użytkowe. Czy powinnam to gdzieś zgłosić? Jak teraz postąpić, żeby nie mieć kłopotów?
W przedstawionej przez Panią sytuacji mamy do czynienia z tzw. samowolą budowlaną. W przypadku bowiem nadbudowy poddasza konieczne jest uprzednie zgłoszenie takich prac bądź uzyskanie pozwolenia, w zależności od zakresu wykonywanych robót.
Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy Prawo budowlane „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) przebudowie:
a) przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany”.
Przyjmuje się, że ścianka kolankowa stanowi przegrodę zewnętrzną, która w przedstawionej sytuacji uległa przebudowie. To, czy prace wykonane przy podwyższeniu poddasza są na tyle szerokie i istotne, by uzyskiwać pozwolenie, ocenia jednak podmiot przygotowujący dokumentację techniczną dotyczącą prac.
Niezależnie od powyższego w Pani sytuacji prace zostały wykonane bez uprzedniego dokonania formalności, co równoznaczne jest z wystąpieniem samowoli budowlanej. Należy więc złożyć wniosek o legalizację samowoli budowlanej.
Procedura dotycząca legalizacji wiążę się również z koniecznością uiszczenia opłaty legalizacyjnej wyliczonej przez organ. Opłata legalizacyjna stanowi iloczyn stawki opłaty (500 zł), współczynnika kategorii obiektu budowlanego i współczynnika wielkości obiektu budowlanego.
Istotne w niniejszej sprawie jest również to, czy na terenie, na którym posadowionym jest budynek, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, i czy wprowadzone przez Panią zmiany są z nim zgodne. Jeżeli nie, organ może nakazać rozbiórkę nadbudowy.
Wniosek należy złożyć do wojewódzkiego bądź powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, w większości przypadków będzie to powiatowy inspektorat (informacje w tym zakresie można ustalić w urzędzie po podaniu danych dotyczących lokalizacji domu). Na stronie urzędu dostępnej są gotowe podania o legalizację. Urząd wyda postanowienie o przedłożeniu dokumentów legalizacyjnych. Po weryfikacji kompletności i zgodności przedłożonych dokumentów oraz uiszczeniu opłaty legalizacyjnej możliwe będzie wydanie decyzji w przedmiocie legalizacji.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika