• Data: 2025-03-06 • Autor: Artykuł Partnera
Za zawilgocenie murów odpowiada przede wszystkim podciąganie kapilarne, co wynika ze specyficznej, porowato-kapilarnej budowy materiałów budowlanych. Ale nie tylko… Pozostałe czynniki determinujące zawilgocenie ścian to m.in.: niewłaściwie wykonana termoizolacja budynku, higroskopijność rozpuszczalnych w wodzie soli, nieprawidłowo zaizolowane przewody elektryczne, rośliny penetrujące izolację czy pleśnie i grzyby przyczyniające się do korozji biologicznej. Dlatego walkę z wilgocią w domu należy rozpocząć od identyfikacji przyczyny problemu. Zadanie to najlepiej powierzyć firmie specjalizującej się w osuszaniu budynków i wykonywaniu hydroizolacji, która po dokładnej analizie sytuacji zaproponuje optymalne rozwiązania.
OryginalnaIniekcja Krystaliczna® to opatentowana technologia odtwarzania poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej typu mineralnego. Metoda ta bazuje na koncepcji polskiego naukowca dr. inż. Wojciecha Nawrota i opiera się na wykorzystaniu tzw. mokrej ścieżki. Nie przewiduje wstępnego osuszania ani odsalania murów. Przeciwnie, obecność cieczy kapilarnej jest niezbędna do efektywnej penetracji metodą dyfuzyjną. W efekcie dochodzi do krystalizacji uszczelniającej pory i kapilary w materiale budowlanym. Trwałość bariery przeciwwilgociowej powstałej w procesie iniekcji krystalicznej jest praktycznie bezterminowa. Wytworzona hydroizolacja charakteryzuje się wodoszczelnością.
Aktualnie za wdrażanie i rozwój technologii Iniekcji Krystalicznej® odpowiadają spadkobiercy dr. inż. Wojciecha Nawrota i współautorzy rozwiązań patentowych, działający w ramach Autorskiego Parku Technologicznego. Do pracy metodą Iniekcji Krystalicznej® wymagana jest licencja. W przypadku wątpliwości, czy dana firma wykonawcza posiada taką licencję, warto poprosić ją o przedstawienie stosownego dokumentu lub wysłać zapytanie do licencjodawcy.
Technologia Iniekcji Krystalicznej® wykazuje skuteczność w osuszaniu zawilgoconych obiektów, odtwarzaniu właściwej hydroizolacji oraz wzmacnianiu struktury murów. Może być stosowana niezależnie od:
Metodę tą można zastosować zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w budynkach zabytkowych i obiektach przemysłowych. Znakomicie sprawdza się, gdy wymagana jest pozioma i pionowaizolacja fundamentów.
W murze wywiercone zostają niewielkie otwory, w które wprowadza się preparat iniekcyjny. Zawiera on wodę, cement oraz aktywator krzemianowy - składnik o bardzo dobrych właściwościach krystalizacyjnych i znakomitej trwałości. Identyfikuje on kapilary w materiale budowlanym, które podciągają wodę z gruntu, a następnie uczelnia je w procesie krystalizacji. Do Iniekcji Krystalicznej® przeznaczone są oryginalne preparaty wytwarzane w Polsce: CRYSTARID®– IK oraz CRYSTARID®-IK AKTYWATOR. W ciągu około 7 dni następuje wstępne uszczelnienie porów i kapilar. Po około 3 miesiącach bariera przeciwwilgociowa osiąga pełną szczelność.
Bariera przeciwwilgociowa odtwarzana metodą Iniekcji Krystalicznej®:
Iniekcja Krystaliczna® to skuteczna, trwała i proekologiczna metoda walki z wilgocią, pozwalająca w wielu przypadkach uniknąć czasochłonnych i kosztownych prac ziemnych.
Zapytaj prawnika