• Data: 2023-03-23 • Autor: Artykuł Partnera
Produkcja energii odnawialnej rośnie z roku na rok. Z danych Polskich Sieci Energetycznych PSE, operatora systemu energetycznego w Polsce, wynika, że na początku 2023 roku moc zainstalowana farm wiatrowych wynosiła 9,18 GW. Operatorzy systemu mówią jednak wprost, że bez zmian legislacyjnych, które zmniejszą minimalną odległość nowych elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych, wzrost mocy instalacji OZE będzie skutkował ograniczeniem generacji tych źródeł. Obecna propozycja rządu w tej stawie ustanawia odległość nowych elektrowni wiatrowych od domów na 700 metrów. Aby pomóc w zrozumieniu skutków wprowadzenia tej zasady, zespół OnGeo.pl przygotował interaktywną mapę zasięgów od zabudowy mieszkaniowej, która pokazuje, ile miejsca pozostałoby na nowe inwestycje wiatrowe, gdyby ostatecznie zasada 700 m weszła w życie. Mapa ta jest dostępna za darmo na Geoportalu Krajowym Na Mapie.
W dzisiejszych czasach rozwój energii odnawialnej jest jednym z kluczowych tematów w debacie publicznej na całym świecie. Energia odnawialna przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz uniezależnia sektor energetyczny od gazu pochodzącego z Rosji. Prognozy PSE dotyczące udziału energii OZE w miksie energetycznym są obiecujące. Szacuje się, że do 2030 roku przybędzie kolejne 7,6 GW mocy z lądowych farm wiatrowych, a biorąc pod uwagę farmy morskie – kolejne 8,4 GW.
Dane dotyczące farm wiatrowych na lądzie wzbudzają szczególne emocje, zwłaszcza, że obecnie trwa spór dotyczący liberalizacji tzw. ustawy wiatrowej, która ogranicza możliwości budowy nowych farm wiatrowych. Obecna zasada 10H, która zakładała, że odległość wiatraka od zabudowań musi stanowić przynajmniej 10-krotność wysokości instalacji, będzie najprawdopodobniej zastąpiona zasadą 700 metrów od budynków mieszkalnych.
W roku 2023 planowane są zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także zmniejszenie minimalnej odległości nowych wiatraków od budynków mieszkalnych do 700 metrów. Ustawa wiatrakowa jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, aby uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Najnowsze badania opinii publicznej opracowane przez CBOS wskazuje, że 46 proc. dorosłych Polaków popiera projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, wprowadzający odległość 700 m nowych wiatraków od budynków mieszkalnych.
W związku z wprowadzeniem nowych zasad lokalizacji wiatraków, pragniemy zaprezentować interaktywną mapę, dzięki której sprawdzisz, gdzie jeszcze mogłyby powstać nowe wiatraki. Warto zwrócić uwagę, jak niewiele miejsc zostało na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Mapę znajdziesz za darmo w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
Wybierając warstwę „Zasięg 700 m od zabudowań mieszkalnych” zlokalizujesz tereny, na których jeszcze można zainstalować nowe elektrownie wiatrowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przedstawiona poniżej mapa Polski wyraźnie wskazuje, że takie obszary stanowią już niewielki procent całkowitej powierzchni kraju. Obszary objęte zasięgiem 700 metrów od zabudowań mieszkalnych zostały oznaczone kolorem pomarańczowym. Jeśli po zbliżeniu do widoku mapy teren podświetli się na ten kolor, to oznacza, że w tym miejscu nie można już postawić nowej elektrowni wiatrowej.
Kolorem pomarańczowym zaznaczono obszary w promieniu 700 metrów zabudowań mieszkaniowych. Zwróć uwagę, jak niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie może jeszcze powstać wiatrak, źródło: Geoportal Na Mapie
Zobacz film na platformie youtube.com i dowiedz się, jak działa mapa zasięgu wiatraków 700 m od budynków mieszkalnych: https://www.youtube.com/embed/XZXbqM4WBvU
Wybór mapy – wybierz „Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej”, źródło: Geoportal Na Mapie
Uwaga, po zmianie ustawy odległościowej ustalającej minimalną odległość wiatraka od zabudowy mieszkaniowej na 700 metrów, nowe wiatraki będą mogły być lokalizowane wyłącznie na postawie uchwalonych lub istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Zapytaj prawnika