• Data: 2023-11-17 • Autor: Artykuł Partnera
Niektóre z komponentów elektronicznych pełnią tak istotne zadanie, że wykorzystywane są w bardzo wielu branżach. Takimi urządzeniami są właśnie enkodery, które montowane są zarówno w powszechnie stosowanych sprzętach elektronicznych, jak i w wielkich maszynach przemysłowych. W jaki sposób działają jednak te elementy i jakie najważniejsze rodzaje enkoderów możemy wyróżnić?
Enkodery są komponentami, z którymi styczność – choć często nieświadomie – ma dzisiaj niemal każdy. Rolą tych podzespołów jest bowiem pomiar danej wartości, na przykład przebytej drogi, obrotów, lub prędkości obiektu, a także przetworzenie tej informacji w taki sposób, by możliwe było jej odczytanie przez dane urządzenie. Pozwalają więc one na dokładne pozycjonowanie elementów, dzięki czemu możliwa jest precyzyjna praca wielu maszyn i sprzętów elektronicznych. Jak łatwo można się domyślić, funkcja, jaką pełni enkoder, została doceniona zarówno przez producentów różnych maszyn, jak i przez pasjonatów elektroniki, którzy konstruują własne układy. W jakich konkretnych zastosowaniach wykorzystywany jest jednak obecnie ten element?
Enkodery okazują się niezastąpione w ogromnej liczbie sprzętów wykorzystywanych w najróżniejszych branżach. Stosuje się je między innymi w przemyśle produkcyjnym, gdzie są one ważnymi komponentami tokarek, frezarek czy też urządzeń pozwalających na automatyzację pracy. Znajdują one jednak zastosowanie także w motoryzacji i lotnictwie. Co jednak równie istotne enkodery są niezbędne do działania wielu produkowanych współcześnie urządzeń elektronicznych, takich jak aparaty i kamery.
Jak można się spodziewać, taka mnogość zastosowań sprawia, że na rynku dostępne są różne rodzaje enkoderów, które przeznaczone są do pełnienia określonego zadania. Najważniejsza klasyfikacja jest związana z zasadami działania danego urządzenia. Na tej podstawie możemy więc podzielić enkodery między innymi na:
To właśnie te trzy rodzaje urządzeń są obecnie najczęściej stosowane, choć warto pamiętać o tym, że istnieją także podzespoły wykorzystujące inne mechanizmy, a także takie, które łączą cechy różnych komponentów. Wybierając enkodery https://www.micros.com.pl/enkodery/ do danego urządzenia, warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będzie ono pracowało. W przypadku dużego zapylenia znacznie lepiej sprawdzić mogą się bowiem urządzenia magnetyczne, które są mniej podatne na błędy pomiarowe związane z niektórymi zakłóceniami.
Zapytaj prawnika