Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak ocieplić halę stalową? Koszt, rozwiązania

• Data: 2024-01-02 • Autor: Artykuł Partnera

Coraz więcej przedsiębiorców z różnych branż decyduje się na inwestycje w hale stalowe. Wynika to przede wszystkim z wszechstronności takiego obiektu zarówno w szeroko pojętym przemyśle, jak i logistyce czy rolnictwie. Hale stalowe mają wprawdzie jeden mankament tj. słabą izolację cieplną, ale na szczęście da się temu problemowi łatwo i stosunkowo tanio zaradzić.

Jak ocieplić halę stalową? Koszt, rozwiązania

Dobra izolacja cieplna to konieczność 

Warto wiedzieć, że ocieplenie hali stalowej jest formą obowiązku narzuconego przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Znajdziemy tam zapis mówiący o tym, że temperatura wewnątrz hali stalowej nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza, a jeśli spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, to pracownicy powinni otrzymać ciepłe posiłki i odpowiednią odzież. 

To jednak nie wszystko. Ocieplenie hali stalowej to także kwestia oszczędności finansowej — stal szybko nagrzewa się latem, a zimą raczej kiepsko chroni przed chłodem. Wpływa to nie tylko na komfort pracowników, ale również na bezpieczeństwo przechowywanych w hali produktów, których zniszczenie dodatkowo obciąży finansowo przedsiębiorcę. Ponadto odpowiednia izolacja termiczna chroni konstrukcję stalową przed rozwojem korozji i gromadzeniem się wody, dzięki czemu hala wymaga rzadszych konserwacji. 

Interesującą ofertę znajdziesz na stronie: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

Ocieplenie hali stalowej — jakie rozwiązanie wybrać? 

Najczęściej wykorzystywanymi systemami izolacji są płyty warstwowe oraz tzw. system blacha-wełna blacha. Wybór zależy tutaj przede wszystkim od specyfiki danego obiektu, a także od gustu estetycznego i budżetu. Ścienne płyty warstwowe wykonane są ze specjalnych prefabrykowanych modułów, pomiędzy którymi instaluje się dodatkową warstwę termoizolacyjną o określonej grubości. Może być to PIR lub PUR, a także niepalna twarda wełna mineralna, która jest często najlepszym, ale i zarazem najdroższym wyborem. Ostatecznie wszystko zależy od docelowego przeznaczenia budynku. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest system blacha-wełna-blacha. Wówczas ściany pokrywa się dwustronnie blachą profilowaną, a pod nią instaluje się warstwę folii paroizolacyjnej wraz z wełną mineralną pomiędzy profilami konstrukcji drugorzędowej. Rozwiązanie to jest dość czasochłonne, a cena uzależniona jest od specyfiki projektu. Dlatego też przed dokonaniem decyzji o wyborze rodzaju izolacji termicznej hali stalowej, zaleca się konsultację z wyspecjalizowaną firmą, która doradzi, na jakie rozwiązanie warto postawić i ile mogłoby ono ostatecznie kosztować. 

Podsumowanie

Koszty ocieplenia hali stalowej będą zależały od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, wybrany materiał izolacyjny, lokalizacja hali oraz wybrane rozwiązania. Ceny materiałów izolacyjnych różnią się bowiem w zależności od rodzaju i jakości, a koszty montażu zależą od skomplikowania projektu. Ostatecznie jednak ocieplenie hali stalowej to inwestycja, która z pewnością się szybko się zwróci.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »