• Data: 2024-09-14 • Autor: Maria Turowska
Do granicy sąsiada 4 m. Ściana szczytowa mojego budynku bez okien. Jego budynek 30 cm od granicy, 2 okna. Chciałbym wybudować przy ścianie wolierę dla kotów o szer. 2 m i dł. 4 m. Najchętniej na wysokości 2 m od podłoża, aby koty miały łatwy dostęp z balkonu. Czy to możliwe? Sąsiad jest problematyczny.
Kwestia odległości woliery od granicy działki sąsiedniej została uregulowana zarówno w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r., jak i w orzecznictwie sądu administracyjnych: „[…] pomimo naruszenia norm odległościowych wynikających z przepisów technicznych obowiązujących w dacie wykonania samowoli budowlanej – rozporządzenia z 3 lipca 1980 r., zarówno w zakresie odległości woliery od budynku mieszkalnego na działce sąsiedniej o nr ewid. 2 (7,9 m zamiast wymaganych 8 m – § 14 ww. rozporządzenia), woliery od studni na sąsiedniej działce jw. (13,75m zamiast 15m - § 21 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia) oraz zbiornika na ścieki od studni na sąsiedniej działce jw. (13,69 m zamiast 15 m – § 21 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia) i w stosunku do granicy z dz. nr ewid. 2 (1,76 m zamiast 2 m – § 23 ust. 4 ww. rozporządzenia)”.
Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż woliera powinna zostać zlokalizowana w odległości 8 metrów od działki sąsiadującej. Co więcej, należy stwierdzić iż wybudowanie woliery wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę, co również potwierdza treść ww. orzeczenia:
„Mając na uwadze rozmiary, konstrukcję, przeznaczenie oraz wykorzystywanie objętego postępowaniem obiektu należy podzielić stanowisko organów orzekających (w tym względzie przez skarżących niekwestionowane), że stanowił on obiekt budowlany w rozumieniu art. 2 ust. 1 Prawa budowlanego z 1974 r. i jego wzniesienie w 1986 r. wymagało w świetle treści art. 28 ust. 1 i 4 tej ustawy oraz § 44 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego pozwolenia na budowę, którego inwestor nie uzyskał. […] Trudności nastręcza natomiast kwalifikacja tego obiektu pod względem rodzaju w odniesieniu do przepisów Prawa budowlanego, które nie zawierało jednoznacznej definicji budynku jako odrębnego obiektu budowlanego. Niewątpliwie wymogów tych nie spełniała definicja zawarta w § 4 ust. 1 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Biorąc jednak pod uwagę wymiary spornego obiektu, jego konstrukcję, w tym wydzielenie z przestrzeni za pomocą specyficznych co prawda ale jednak istniejących przegród, przeznaczenie oraz pełnioną funkcję należy podzielić stanowisko organów orzekających, że obiekt ten należy kwalifikować jako budynek tymczasowy w rozumieniu § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1980 r., o funkcji inwentarskiej w rozumienia § 14 tego aktu prawnego”.
Budowa altany ogrodowej może okazać się mniej problematyczna, jeżeli bowiem planowana altana ogrodowa nie przekroczy 35 m2 powierzchni zabudowy, nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę ani nawet nie trzeba zgłaszać budowy altany (pod warunkiem, że będzie to obiekt wolnostojący, tj. niedobudowany do budynku albo innej altany, powierzchnia nie przekroczy 35m2, łączna liczna takich altan nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki). Każdorazowo warto jednak udać się do urzędu i upewnić się, że budowa nie zostanie potraktowana jako samowola budowlana.
Zgodnie z orzecznictwem przyjmuje się, że altana to budowla o lekkiej konstrukcji, przeznaczona do wypoczynku, ochrony przed słońcem i deszczem. Altana nie powinna mieć ze wszystkich stron pełnych ścian z oknami, drzwiami, mogłaby wówczas zostać uznana za budynek i w konsekwencji podlegać bardziej restrykcyjnym wymaganiom i regulacjom prawnym.
Odnosząc się do odległości altany od granicy działki:
Wymogi te nie dotyczą altanek o lekkiej konstrukcji (czyli bez ścian oraz fundamentów). Biorąc więc pod uwagę fakt, że w przepisach brak jest definicji altany, a to z czego będzie ona zbudowana i w jaki sposób będzie decydowało o tym, jakim regulacjom (i czy w ogóle) będzie podlegała, warto skonsultować tę kwestię z urzędem.
Budowa woliery dla kotów w pobliżu granicy działki może wiązać się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz uwzględnieniem przepisów prawa budowlanego, szczególnie gdy sąsiad jest problematyczny. Alternatywnie, można rozważyć budowę altany ogrodowej o lekkiej konstrukcji, która może okazać się mniej problematyczna i nie wymagać specjalnych zgłoszeń. W każdym przypadku warto skonsultować się z urzędem, aby uniknąć potencjalnych konfliktów i problemów prawnych.
Potrzebujesz pomocy w sprawach prawnych dotyczących budowy woliery lub altany? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika