• Data: 2024-03-18 • Autor: Artykuł Partnera
Jedną z dopuszczalnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka akcyjna. Ustawodawca zaprojektował ją z myślą o dużych inwestycjach, wymagających zebrania kapitału od rozproszonego akcjonariatu. Jak wyglądają poszczególne etapy powstania spółki akcyjnej i na czym polega debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych?
Spółka akcyjna to rodzaj kapitałowej spółki prawa handlowego, której zasady funkcjonowania zostały uregulowane przez kodeks spółek handlowych. Do założenia spółki akcyjnej wymagany jest relatywnie wysoki kapitał zakładowy w wysokości minimum 100 tysięcy złotych. Kapitał zakładowy dzieli się na akcje, odzwierciedlające udział poszczególnych akcjonariuszy w spółce. Wartość jednej akcji nie może być mniejsza niż 1 grosz. Akcje mogą być nabywane za wkłady niepieniężne lub pieniężne. Organy spółki akcyjnej stanowią:
Co istotne akcjonariusze nie odpowiadają z zobowiązania spółki, ponoszą jedynie ryzyko ekonomiczne związane z prowadzonym biznesem. Każda spółka akcyjna może emitować swoje akcje na rynku regulowanym (GPW) lub w alternatywnym systemie obrotu (NewConnect).
Spółki akcyjne nie są tak popularne jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale oferują znacznie większe możliwości. Po wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego może ona zacząć szybko generować wysoki zysk dzięki oferowaniu akcji szerokiemu akcjonariatowi.
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych do założenia spółki wymaga się dokonania szeregu działań. W przypadku spółki akcyjnej wyglądają one następująco.
Pierwszym etapem jest zawarcie umowy spółki (tzw. umowa założycielska). Obejmuje ona statut, oświadczenia o przystąpieniu do spółki oraz zgodę na brzmienie statutu, oraz objęcie akcji.
Statut jest kluczowym dokumentem związanym z działalnością spółki akcyjnej. Określa on prawa i obowiązki akcjonariuszy oraz organów spółki. Statut spółki akcyjnej powinien być uregulowany w formie aktu notarialnego. Zakres regulacji statutowej został wskazany w art. 304 k.s.h. i obejmuje m.in.:
W statucie spółki mogą znaleźć się też elementy fakultatywne jak np. określenie terminów wpłat na akcje.
Ostatnim etapem jest wpis spółki do rejestru przedsiębiorców KRS. Stosownie do art. 316 k.s.h. zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki. Wniosek o rejestrację spółki podpisują wszyscy członkowie zarządu.
Formalności realizuje się za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Po rejestracji należy złożyć jeszcze do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby spółki formularz NIP-8 zawierający informacje uzupełniające (m.in. numery rachunków bankowych, dokładny adres spółki akcyjnej).
W okresie między zawiązaniem spółki, czyli pokryciem akcji, a wpisem spółki do KRS istnieje spółka akcyjna w organizacji. Podmiot na etapie organizacyjnymi nie jest jeszcze wyposażony w osobowość prawną, ale dysponuje zdolnością do czynności prawnych i zdolność prawną. Oznacza to, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Spółkę w organizacji reprezentuje ogół założycieli spółki lub zarząd, jeśli został powołany.
Na marginesie warto zauważyć, że spółka akcyjna ma obowiązek posiadania strony internetowej. Tam, w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami, zamieszczane są m.in. komunikaty osoby prawnej, a także statut spółki, regulaminy zarządu i rady nadzorczej oraz cały szereg innych informacji.
Trudno nie zgodzić się z tym, że spółkę akcyjną rejestruje się trudno. Jest to proces wieloetapowy i skomplikowany nawet w sytuacji, kiedy przedsiębiorca zdecydował się na jednoosobową spółkę akcyjną. Aby uniknąć błędów formalnych i skrócić czas rejestracji do minimum warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria Oniszczuk & Associates specjalizuje się m.in. w zakładaniu spółek na terenie Polski. Doświadczony zespół prawników pomoże założyć spółkę akcyjną i zajmie się jej bieżącą obsługą.
Zapytaj prawnika