• Data: 2024-06-22 • Autor: Artykuł Partnera
Dlaczego lampy na tarasach, balkonach czy w przydomowych altanach są aż tak ważne? Pełnią równocześnie zadania czysto praktyczne i dekoracyjne. Z jednej strony pozwalają na swobodne przemieszczanie się, ograniczając ryzyko potknięcia i upadku w ciemnościach. Dzięki nim da się usiąść na zewnątrz nawet wieczorową porą, odpocząć lub zorganizować przyjemne garden party, przeciągające się do późniejszych godzin. Z drugiej strony lampy na tarasie stanowią ważny punkt całościowej aranżacji, wpisując się w klimat przestrzeni. Aby mogły budować nastrój, trzeba znaleźć takie modele, które korespondują z wystrojem przydomowej strefy, ogrodu oraz architekturą budynku. Tylko wówczas uzyskuje się spójny efekt i tworzy miejsce, w którym aż chce się wypoczywać.
Planowanie systemu oświetleniowego do ogrodu, warto połączyć z całościowym projektowaniem przydomowego terenu.
Oprawy oświetleniowe w ogrodach da się podzielić na dwie główne kategorie:
• lampy na elewację (oczka wpustowe, reflektory, plafony),
• lampy zewnętrzne (oprawy dogruntowe i najazdowe, lampy na słupkach).
Mogą to być lampy zasilane z domowej sieci zasilania lub energooszczędne lampy solarne, które wytwarzają prąd potrzebny do oświetlenia z energii promieni słonecznych.
Oprawy wykonuje się w różnych wariantach barwnych, wpisują się też w niemal każdą popularną obecnie aranżację. Bogaty wybór sprawia, że każdy może znaleźć rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb i specyfiki terenu. Oprócz nich wykorzystuje się dodatkowe produkty, jak choćby efektowne girlandy lampek LED, które potrafią stać się praktycznym i przyjemnym dla oka źródłem światła, kojarzącym się już nie tylko z okresem bożonarodzeniowym.
Dobierając poszczególne produkty, trzeba tylko zadbać o to, by były to modele przystosowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Spory ich wybór oferuje choćby sklep z oświetleniem: AZzardo.com.pl.
Czym wyróżniają się dobre lampy do ogrodu? Oprócz kwestii technicznych trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wygląd danego produktu. Wszystkie punkty świetlne powinny być dopasowane tak, by ze sobą współgrały i wpisywały się w konkretną przestrzeń.
Chętnie stawia się choćby na oprawy nowoczesne i minimalistyczne. Są to rozwiązania utrzymane w geometrycznym stylu, proste, syntetyczne, bez nadmiernych ozdobników. Często opierają się na podstawowych bryłach i są wykonane z metalu, szkła i tworzywa sztucznego w neutralnych kolorach. Dzięki temu dyskretnie łączą się z pozostałymi elementami otoczenia, nie stanowiąc w nim dominanty. Podobne rozwiązania chętnie wprowadza się do aranżacji skandynawskich, w których pojawiają się jednak częściej naturalne detale, na przykład wykonane z drewna w niezmienionym kolorze.
Zupełnie inaczej prezentują się lampy retro. Zazwyczaj są dość dekoracyjne i rozbudowane, wykonane z metalu i szkła. Spotyka się choćby modele inspirowane tradycyjnymi latarenkami. Idealnie wpisują się w przestrzenie vintage, prowansalskie lub rustykalne.
Na tarasach warto wykorzystywać oświetlenie najwyższej jakości. Dotyczy to nie tylko samych opraw, ale też źródeł światła. Dobrym pomysłem jest postawienie na rozwiązania LED – zużywają mniej energii niż klasyczne żarówki, a przy tym występują w wielu wariantach, co ułatwia zbudowanie odpowiednich warunków świetlnych. W miejscu do wypoczynku warto stawiać na subtelne, ciepłe białe, które sprzyja rekreacji na świeżym powietrzu.
Dlaczego jeszcze ledy bywają pomocne? Bez trudu da się połączyć je z czujnikami ruchu lub zmierzchu, a nawet podłączyć do inteligentnych systemów sterowania, by kontrolować warunki zdalnie – za pośrednictwem pilota lub aplikacji.
Przytulny kącik do relaksu w ogrodzie musi być dobrze oświetlony, by zapewnić warunki do spędzania czasu na zewnątrz. Warto wybierać produkty wysokiej jakości wyposażone w dobre źródła światła, utrzymane w odpowiednim stylu. To sposób na bezpieczeństwo, komfort i swobodę dla wszystkich użytkowników.
Zapytaj prawnika