Jak zmusić gminę do budowy drogi dojazdowej a właścicieli działek do ustępstw?

• Data: 2024-10-17 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mam działkę, do której w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego biegnie droga gminna. Przed moją działką są działki innych właścicieli, którzy mają obecnie inny dojazd do swoich działek (czyli nie potrzebują wydzielać działek pod drogę i przekazywać ich gminie). Do mojej działki, z której chcę wydzielić kilkanaście mniejszych działek budowlanych, nie ma dojazdu, tylko ta planowana w MPZP droga. Ja oczywiście chętnie wydzielę działkę pod drogę, by gmina ją przejęła, ale aby ta droga fizycznie powstała, muszą to samo zrobić pozostali właściciele. Na ten moment mówią, że nie mają potrzeby korzystania z tej drogi i nie wydzielą działek pod drogi na ich terenie. Jak mogę zadziałać w tej sprawie? Czy w jakiś sposób można zmusić tych właścicieli, by wydzielili i przekazali działki na drogę, która jest zaprojektowana w gminny MPZP? Czy da się ponaglić do działania gminę? Czy są jakieś argumenty za drogą wewnętrzną zamiast drogi gminnej na MPZP?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zmusić gminę do budowy drogi dojazdowej a właścicieli działek do ustępstw?

Droga zaplanowana w MPZP nie zobowiązuje do realizacji ani gminy, ani sąsiadów

Niestety, przedstawiona sytuacja nie jest łatwa, bowiem obecny stan faktyczny i prawny jest taki, iż nie mamy działki gminnej tj. drogi gminnej, ale wyłącznie prywatne działki gruntu, na których dopiero w przyszłości – według zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy – ma być wybudowana droga gminna. Musi Pani być świadoma, że samo umieszczenie drogi gminnej w MPZP (projektowanej) nie generuje dla gminy, ani tym bardziej dla właścicieli działek, przez które droga projektowana ma przechodzić, obowiązku, aby faktycznie urządzić tę drogę. Jeśli gmina nie chce budować drogi gminnej, to na tym etapie jedynie może zezwolić Pani i sąsiadom urządzić drogę na swoich, prywatnych działkach, ale nie będzie ona miała statusu drogi gminnej, a jedynie status drogi wewnętrznej. Nadto sąsiedzi dobrowolnie musieliby wyrazić na to zgodę; przymusić ich nie można.

Na ten moment droga gminna jest tylko w założeniach MPZP, więc w sensie prawnym nie ma mowy o drodze. Dodatkowo wskazuję, że nie czyni to dla gminy czy dla sąsiadów żadnego obowiązku działania w sprawie budowy drogi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Monity do gminy o podjęcie prac nad budową drogi

Prawda jest taka, że w trybie administracyjnym niewiele może Pani zrobić. Oczywiście może Pani kierować wnioski do gminy o podjęcie prac nad budową drogi planowanej w MPZP, ale jakakolwiek zgoda jest tylko dobrą wolą gminy. Gmina może nie mieć budżetu (tj. środków finansowych) na tę inwestycję i to jest wystarczający powód odmowy. Oczywiście we wniosku warto podnosić, że brak budowy drogi pozbawia Panią zagwarantowania dojazdu do Pani działek, jakie chce Pani wydzielić, natomiast niewiele to zmieni, bowiem sądy wskazują, że art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, stanowiący, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie dróg gminnych należy do zadań własnych gminy, ma wyłącznie ustrojowy charakter i nie jest podstawą do podejmowania aktów o charakterze władczym ani do załatwiania indywidualnej sprawy z zakresu administracji publicznej (tak orzekł np. WSA w Bydgoszczy w postanowieniu dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt II SAB/Bd 58/2010, II SAB/Bd 59/2010, czy WSA w Gliwicach w postanowieniu z dnia 20 grudnia 2010 r., sygn. akt II SAB/Gl 79/2010).

Może Pani rozważyć, czy jest szansa, aby to tylko przez Pani działki przebiegała droga wewnętrzna (prywatna) i zawnioskować do gminy o zgodę na jej wykonanie przez Panią i na Pani własny koszt.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wspólne działanie właścicieli Pan Janusz posiadał działkę, do której prowadziła jedynie droga planowana w MPZP, jednak sąsiedzi nie byli zainteresowani jej wydzieleniem, ponieważ mieli dostęp do swoich działek z innej strony. Zdecydował się na zorganizowanie spotkania z właścicielami działek i przedstawicielami gminy, aby omówić możliwość wspólnego działania. Dzięki jego zaangażowaniu udało się uzgodnić, że każdy właściciel wyodrębni część swojego terenu pod drogę, a gmina zobowiązała się do pokrycia części kosztów budowy. To wspólne podejście okazało się kluczem do sukcesu, a droga została wybudowana w ciągu kilku lat.

 

Wniosek do gminy i media Pani Katarzyna miała problem z dostępem do swojej działki budowlanej, ponieważ sąsiedzi nie chcieli wydzielić gruntów na drogę zaplanowaną w MPZP. Złożyła kilka wniosków do gminy o podjęcie działań w sprawie budowy drogi, ale odpowiedzi były negatywne z powodu braku funduszy. Zdeterminowana, Pani Katarzyna postanowiła nagłośnić sprawę w lokalnych mediach, podkreślając, że rozwój gminy jest blokowany przez brak infrastruktury. Po kilku artykułach prasowych i wsparciu mediów, gmina ponownie rozważyła problem i znalazła fundusze na realizację części drogi.

 

Propozycja drogi wewnętrznej Pan Andrzej planował podzielić swoją dużą działkę na mniejsze i sprzedać je jako działki budowlane, ale brak drogi stanowił przeszkodę. Sąsiedzi nie chcieli wyrazić zgody na wydzielenie swoich gruntów pod drogę gminną. W tej sytuacji Pan Andrzej zaproponował im alternatywę – budowę wspólnej drogi wewnętrznej na swoich działkach, co miało obniżyć koszty dla wszystkich i przyspieszyć proces. Sąsiedzi zgodzili się na tę propozycję, a gmina zaakceptowała status drogi wewnętrznej, co pozwoliło na rozpoczęcie sprzedaży działek bez długotrwałego oczekiwania na budowę drogi gminnej.

Podsumowanie

Zmobilizowanie gminy do realizacji drogi oraz skłonienie sąsiadów do wydzielenia gruntów pod jej budowę wymaga inicjatywy, współpracy i czasami presji społecznej. Choć zapisy w MPZP nie zobowiązują do natychmiastowej realizacji inwestycji, warto podejmować dialog z gminą oraz właścicielami działek, a w niektórych przypadkach rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak budowa drogi wewnętrznej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących spraw związanych z budową dróg, podziałem nieruchomości i współpracą z gminą. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swój problem prawny. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - Dz.U. 1990 nr 16 poz. 95
2. Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt II SAB/Bd 58/2010
3. Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 grudnia 2010 r., sygn. akt II SAB/Gl 79/2010

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »