• Data: 2023-09-22 • Autor: Artykuł Partnera
Legalne ustawienie znaków drogowych w przestrzeni publicznej jest możliwe tylko przez określone podmioty wskazane w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. W poniższym artykule znajdziesz więcej informacji o tym, jak powinny być prawidłowo rozmieszczone znaki drogowe.
Jeśli chcesz, aby znak drogowy stanął na drodze gminnej, koniecznie musisz złożyć stosowny wniosek, który będzie wskazywać na:
Gotowy wniosek należy przekazać bezpośrednio do podmiotu, który działa jako zarządca drogi. Dopiero po rozpatrzeniu wniosku o ustawienie znaku drogowego ten może zostać legalnie postawiony. Pamiętaj, że bez stosownych uprawnień i znajomości technicznych wymogów do ustawienia znaków drogowych nie możesz legalnie postawić znaku drogowego.
Wszystkie drogi w Polsce mają swoich zarządców, którzy zajmują się organizacją ruchu oraz rozmieszczeniem znaków drogowych tak, aby te pozytywnie wpływały na bezpieczeństwo poruszających się pojazdów. W przypadku dróg gminnych za ustawienie znaków odpowiada: Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta.
Osoby, które chcą, aby na drodze gminnej stanął konkretny znak drogowy, powinny skontaktować się bezpośrednio z zarządcą. Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drodze powinien ustosunkować się do złożonej prośby, a w razie akceptacji zaopatrzyć się w wytrzymale i certyfikowane znaki drogowe. Te można kupić na stronie sklepu internetowego Znakidrogowe24: https://znakidrogowe24.pl/.
Każdy zarządca drogi, nawet tej prywatnej ma określone zadania, które musi realizować, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do głównych zadań zarządcy drogi gminnej zaliczamy:
Warto dodać, że zarządca drogi gminnej powinien stosować się do przepisów wynikających z Rozporządzeń Ministra Infrastruktury wraz z nowelizacjami. Tylko wtedy postawione znaki drogowe mogą spełniać swoją funkcję w przestrzeni publicznej.
Nie da się jednoznacznie określić tego, jaki koszt wygeneruje postawienie znaku drogowego na gminnej drodze. Wiele zależy od tego, jaka będzie cena zakupionego znaku przez zarządcę drogi gminnej. W sklepie internetowym średnie ceny znaków drogowych oscylują w granicy od nieco poniżej 100 złotych do nawet ponad 300 złotych.
Do tego trzeba doliczyć wydatki związane z montażem konstrukcji wsporczych oraz dostarczeniem znaków drogowych na miejsce postawienia. Co więcej, całkowite wydatki związane z postawieniem znaku drogowego pokrywa zarządca drogi gminnej, niezależnie od tego, czy decyzja o ustawieniu drogowskazu została podjęta indywidualnie, czy na wniosek złożony przez użytkownika drogi.
Zapytaj prawnika