Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kupiłem działkę z samowolą budowlaną, co zrobić?

• Data: 2024-08-07 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Kupiłem rok temu działkę, na której stoi domek holenderski z dobudówką. Nie zostały one zgłoszone. Miałem zamiar wszystko wyburzyć i zgłosić postawienie domku letniskowego. Teraz odwiedził mnie inwestor budowlany. Jak mogę załatwić sprawę polubownie i wyczyścić sytuację z działką?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kupiłem działkę z samowolą budowlaną, co zrobić?

Rozebranie samowoli budowlanej

Faktem jest, że stoi tam budynek, który jest prawdopodobnie samowolą budowlaną. Konsekwencją realizacji robót budowlanych bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia jest nakaz rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części, chyba że możliwa jest jego legalizacja przy spełnieniu określonych warunków prawnych.

Jak rozumiem, nie jest Pan zainteresowany legalizacją owego obiektu. Trzeba go rozebrać, wówczas postępowanie będzie bezprzedmiotowe i zapewne zakończy się umorzeniem.

Zgodnie z art. 31 ust. 5 ustawy „roboty zabezpieczające oraz rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia”. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 2 września 2010 r., sygn. akt II AKa 202/10: „Przepis art. 31 p.b. dotyczy wyłącznie rozbiórki. Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe wymienione w jego ust. 5 nie mogą stanowić elementu żadnych innych robót budowlanych wymienionych w art. 3 pkt 7 tej ustawy poza rozbiórką obiektu budowlanego. Rozpoczęciu prac zabezpieczających i rozbiórkowych przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę nie może też towarzyszyć żaden inny cel niż usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgłoszenie rozbiórki

Zgodnie z art. 52 Prawa budowlanego zasadą jest, że to inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany na swój koszt dokonać czynności nakazanych w decyzji, o której mowa w m.in. art. 48. Kolejność podmiotów wymienionych w powołanym przepisie zobowiązanych do wykonania rozbiórki nie jest przypadkowa, gdyż w pierwszej kolejności określony nakaz powinien być skierowany do inwestora, który jest sprawcą samowoli budowlanej i ma tytuł prawny do obiektu. W pewnych okolicznościach nakaz rozbiórki lub wykonania innych czynności może zostać skierowany również do inwestora, który nie jest właścicielem nieruchomości, na której zrealizowano obiekt budowlany.

Nie Pan dokonał samowoli, ale na Panu będzie spoczywał obowiązek rozbiórki – teraz czy w wyniku decyzji nakazującej rozbiórkę. Proszę więc zgłosić rozbiórkę budynku i go rozebrać.

Przykłady

 
Sąsiedzka rozmowa

Rok temu kupiłem działkę, na której stoi domek holenderski z dobudówką. Żaden z tych obiektów nie został zgłoszony. Postanowiłem wszystko wyburzyć i zgłosić postawienie nowego domku letniskowego. Zanim jednak przystąpiłem do realizacji planu, odwiedził mnie sąsiad. Zapytał, co zamierzam zrobić z istniejącymi budowlami, ponieważ obawia się, że samowola budowlana może negatywnie wpłynąć na jego własność. Po wspólnej rozmowie uzgodniliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie szybka rozbiórka obiektów. W ten sposób zażegnaliśmy konflikt i wyczyściliśmy sytuację z działką.

 
Wizyta inspektora nadzoru budowlanego

Podczas wizyty na mojej działce spotkałem inspektora nadzoru budowlanego. Dowiedziałem się, że budynki na mojej działce są samowolą budowlaną. Inspektor wyjaśnił, że jeśli sam nie zainicjuję działań rozbiórkowych, będę musiał liczyć się z konsekwencjami prawnymi i kosztami przymusowej rozbiórki. Zdecydowałem się zgłosić rozbiórkę budynku i przeprowadzić ją we własnym zakresie. Dzięki temu mogłem uniknąć dalszych problemów prawnych i finansowych oraz przystąpić do legalnej budowy nowego domku letniskowego.

 
Konsultacja z prawnikiem

Po zakupie działki dowiedziałem się, że stojący na niej domek holenderski z dobudówką nie został zgłoszony. Miałem zamiar wyburzyć te obiekty i postawić nowy domek letniskowy. Zanim podjąłem jakiekolwiek kroki, skonsultowałem się z prawnikiem specjalizującym się w prawie budowlanym. Prawnik doradził mi, aby jak najszybciej zgłosić rozbiórkę istniejących budynków, aby uniknąć problemów prawnych. Postępując zgodnie z jego radą, zgłosiłem rozbiórkę i przystąpiłem do prac. W ten sposób mogłem bez przeszkód realizować swoje plany budowlane.

Podsumowanie

 

Rozbiórka samowoli budowlanej na działce jest nieunikniona, jeśli chcemy uniknąć problemów prawnych i finansowych. Zgłoszenie rozbiórki i przystąpienie do prac we własnym zakresie pozwoli na legalne kontynuowanie planów budowlanych i zapewni spokój w relacjach z sąsiadami oraz urzędami. Warto również skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, że wszystkie działania są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie samowoli budowlanej? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online, którzy przygotują dla Ciebie profesjonalne pisma i udzielą rzetelnych porad prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 2 września 2010 r., sygn. akt II AKa 202/10

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »