Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Budynek gospodarczy bez pozwolenia - zalegalizować czy rozebrać?

• Data: 2024-04-27 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Legalizacja budynku gospodarczego o powierzchni przekraczającej 35 m2 stanowi wyzwanie dla wielu właścicieli. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Karoliny – właścicielki działki, która obawia się kary za postawienie budynku gospodarczego bez pozwolenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia - zalegalizować czy rozebrać?

Pani Karolina i jej mąż mieli na działce rozwalającą się wiatę po poprzednich właścicielach posesji. Mąż pani Karoliny postanowił wymienić drewno i powiększyć wiatę. Wyszedł z tego drewniany budynek gospodarczy o wielkości 45 m2. Niestety po czasie pani Karolina i jej mąż dowiedzieli się, że powinni wcześniej wystąpić o pozwolenie na budowę. Pani Karolina zapytała nas, czy jest jakiś sposób, aby teraz zalegalizować budynek gospodarczy bez kary.

Opłata legalizacyjna za budynek gospodarczy o powierzchni przekraczającej 35 m2

Obawiam się, że każda możliwość legalizacji budynku gospodarczego zakończy się koniecznością opłaty legalizacyjnej, co prawda od nowelizacji z 2017 r. wojewoda może odroczyć termin płatności lub rozłożyć opłatę legalizacyjną na raty, opłata może zostać również w zupełności lub w części umorzona. Jednak trudno powiedzieć, jak często z tego korzystają, i czy w ogóle. Obawiam się, że umorzenia będą rzadkie lub w ogóle nie będą występować.

Od 1 stycznia 2017 r. niektóre obiekty i roboty budowlane można wykonać bez pozwolenia na budowę:

1) Naziemne silosy na materiale sypkim o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m.

2) Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2. Łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

3) Wolno stojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeśli budynek nie miałby 45 m2, a 35 m2 – można byłoby go podciągnąć pod znowelizowane przepisy, niewymagające pozwolenia ani dokumentacji – w ogóle bez procedury.

Może da się go zmniejszyć albo zrobić z niego dwa osobne, aby nie miały więcej niż 35 m2, i będą spełniać wymóg z punktu drugiego (na każde 500 m2 działki).

Można byłoby oczywiście próbować „udawać”, że budynku tam nie ma i złożyć dokumenty z wnioskiem o pozwolenie i liczyć, że żadna komisja nie zjawi się na działce i nie sprawdzi, czy nie sprawdzą tego ze zdjęć satelitarnych. Choć tu można byłoby składać o przebudowę wiaty na budynek gospodarczy o pow. 45 m2 i ryzykować, że nikt nie sprawdzi, że zostało to już wykonane.

Warto przeczytać: Jaka kara za postawienie garaży i wiaty bez pozwolenia?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przypadek pana Jana

Pan Jan, właściciel działki w małej miejscowości, postawił bez pozwolenia budynek gospodarczy o powierzchni 40 m2. Gdy urząd dowiedział się o nielegalnej konstrukcji, Jan stanął przed wyborem: rozebrać budynek lub starać się o legalizację budynku gospodarczego. Zdecydował się na drugą opcję i dzięki nowelizacji przepisów z 2017 roku udało mu się uzyskać odroczenie opłaty legalizacyjnej, co dało mu czas na zebranie potrzebnych środków.

 

Historia pani Ewy

Pani Ewa chciała rozbudować swoje gospodarstwo, dlatego postawiła nowy wolno stojący garaż o powierzchni 34 m2. Nie wiedziała jednak, że w ten sposób przekracza dopuszczalny limit dwóch obiektów na działce. Gdy problem wyszedł na jaw, skorzystała z możliwości, jakie oferują zaktualizowane przepisy, i podzieliła większy budynek na dwa mniejsze, każdy o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2, dzięki temu nie musiała przeprowadzać legalizacji.

 

Doświadczenie pana Krzysztofa

Pan Krzysztof, entuzjasta ogrodnictwa, zdecydował się na postawienie w swoim ogrodzie oranżerii o powierzchni 36 m2, nieświadomy, że przekracza tym samym dozwoloną normę. Gdy urzędnicy skontaktowali się z nim w sprawie nielegalnej budowli, pan Krzysztof postanowił skorzystać z możliwości przebudowy oranżerii na dwa mniejsze obiekty. Dzięki temu uniknął opłat legalizacyjnych i zachował obiekt, który stanowił ważną część jego domowego ekosystemu.

Podsumowanie

Proces legalizacji budynków gospodarczych o powierzchni przekraczającej 35 m2 może być skomplikowany i kosztowny, jednak dzięki nowelizacji przepisów z 2017 roku właściciele mają do dyspozycji szereg ułatwień. Opcje takie jak odroczenie płatności, rozłożenie opłaty na raty czy możliwość umorzenia dają szansę na uniknięcie surowych konsekwencji za nielegalną budowę (kary za budynek bez pozwolenia). Przytoczone przykłady pokazują, jak można wykorzystać te udogodnienia w praktyce.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w legalizacji budynku gospodarczego? Nasz zespół doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie budowlanym oferuje porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism. Skontaktuj się z nami, aby zabezpieczyć swoje prawa i uniknąć kosztownych błędów. Już dziś wypełnij formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »