• Data: 2025-04-13 • Autor: Monika Jakubas
Moja mama odziedziczyła gospodarstwo rolne po swoich rodzicach. Na części tej działki znajdują się stare zabudowania, tj. dom drewniany, stodoła i obora. Do domu doprowadzony jest gminny wodociąg i prąd, ale nie ma kanalizacji. Chcielibyśmy wyremontować murowaną oborę i przekształcić ją w budynek mieszkalny z użytkowym poddaszem (poddasze istnieje). Czy potrzebne jest w tym celu pozwolenie na budowę lub zgłoszenie? Czy można na takiej działce postawić nowy dom do 70 m2 bez pozwolenia lub dom (np. letniskowy), jeśli okaże się, że remont takiej obory będzie trudny i nieopłacalny? Jakie formalności wówczas trzeba spełnić?
Najpierw ogólnie opiszę sytuację samej nieruchomości pod względem zabudowy. Otóż z uwagi na to, że jest to grunt rolny w klasie III, według obowiązujących przepisów (podkreślam to, gdyż one zmieniają się bardzo często w zakresie Prawa budowlanego i rolnego) wszelkie przebudowy i nowa zabudowa na niej będzie musiała się odbywać w zakresie zabudowy zagrodowej/siedliskowej i wnioskodawcą w tych postępowaniach będzie musiał być rolnik.
Dzieje się tak, gdyż nowelizacją z jesieni 2023 r. uległa zmianie ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wykluczając na razie możliwość uzyskania WZ na zabudowę takich nieruchomości. Wyjątkiem jest kontynuacja zabudowy siedliskowej i zagrodowej, które nie powodują wyłączenia z produkcji rolnej.
Zabudowa mieszkalna (zwykła) będzie na takich terenach dopuszczalna, jeśli gmina w tzw. ogólnym planie zagospodarowania gminy, który ma zostać uchwalony do końca 2025 r., przeznaczy teren na tzw. teren zabudowy uzupełniającej.
Teraz przechodzę do tematu przebudowy obory i zmiany sposobu jej użytkowania. W przypadku przebudowy obory mamy dwa tematy:
Jeśli w ten zakres wchodzi w pozwolenie na budowę, o zmianie sposobu użytkowania rozstrzyga starosta w pozwoleniu na budowę i nie przeprowadza się postępowania z art. 71 Prawa budowlanego. Jeśli prace objęte są koniecznością zgłoszenia, najpierw należy dokonać tych zgłoszeń, potem wykonać roboty nimi objęte, a następnie przeprowadzić postępowanie z art. 71 Prawa budowlanego.
Jeśli chodzi o zmianę sposobu użytkowania, reguluje ten temat art. 71 Prawa budowlanego. Pozwolę sobie przytoczyć fragmenty przepisu dla Państwa istotne z omówieniem ich:
„Art. 71. [Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części; zgłoszenie zmiany, sprzeciw]
1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
1) (uchylony);
2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń;
-> w Państwa wypadku będą to te zmiany.
3) podjęcie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zaliczanej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;
3) oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 (dysponowanie nieruchomością na cele budowlane);
4) zaświadczenie lub kopię zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub kopię tej decyzji, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 – ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności, lub kopię takiej ekspertyzy;
6) w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień i opinii.
2a. W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, polegającej na podjęciu lub zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego – do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
2b. Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się w:
1) postaci papierowej albo
2) formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-Budownictwo.
2c. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wzór formularza zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, mając na względzie konieczność zapewnienia przejrzystości danych zamieszczanych przy jego wypełnianiu.
2d. Formularz zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2b, w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia na portalu e-Budownictwo.
3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
4. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.
4a. (uchylony).
4b. Do sprzeciwu, o którym mowa w ust. 4, przepis art. 30 ust. 6a stosuje się.
4c. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 4, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w ust. 4, oraz uprawnia inwestora do zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
5. Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:
1) wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innych aktów prawa miejscowego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
3) może spowodować niedopuszczalne:
a) zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
b) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
c) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,
d) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
6. Jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych:
1) objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę – rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę;
2) objętych obowiązkiem zgłoszenia – do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 2–3.
7. Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, po zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych”.
Postępowanie na podstawie tego przepisu powinno przebiegać tak:
1) powinni Państwo zlecić przeprowadzenie wstępnej ekspertyzy obory i koniecznych prac;
2) na podstawie tej ekspertyzy (wykonanej przez inżyniera lub architekta o odpowiednich uprawnieniach) będą Państwo wiedzieli, jaki jest zakres prac i czy wystarczy tu zgłoszenie wykonania robót, czy bardziej odpowiednie będzie pozwolenie na budowę. Jest kwestia ciągłości ścian, nowych okien, schodów, wysokości pomieszczeń. Musi to Państwu ocenić i wycenić ostatecznie osoba z wykształceniem technicznym w tym kierunku;
3) jak już Państwo będą wiedzieli wszystko, będzie konieczne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na zakres prac (tam, gdzie nie ma miejscowych planów, jest to konieczne z pewnymi wyjątkami, jednak w Państwa wypadku z uwagi na przewidywany zakres będzie ona konieczna);
4) gdy będzie decyzja WZ, trzeba będzie w zależności od zakresu prac złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszeń robót budowlanych i następnie zgłoszenia z art. 71 Prawa budowlanego.
Odnośnie do możliwości budowy nowego obiektu budowlanego w przypadku nieopłacalności przebudowy obory:
Dodatkowo pojawia się kwestia tego, że działka jest siedliskiem i chociaż teoretycznie Prawo budowlane nie wprowadza tu rozróżnienia na poszczególne gminy (odnośnie do decyzji o warunkach zabudowy) i powiaty (odnośnie do zgłoszenia budowy), interpretują one sobie to różnie i nie jestem w stanie przewidzieć, jak to będzie wyglądać u Państwa. W zakresie Prawa budowlanego jest bardzo duża różnorodność interpretacyjna organów i to, co jest oczywiste w jednej części kraju, zupełnie inaczej jest traktowane w innej.
Z ręką na sercu doradzam Państwu, że w tej sprawie warto podejść do wydziałów w gminie oraz powiecie u Państwa i dopytać o to. Nie ma jeszcze utartej praktyki w tym zakresie z uwagi na stosunkową nowość tych przepisów.
Podsumowując:
Pojawia się wątpliwość, czy Państwa urzędy dopuszczają budowę na zgłoszenie domu do 70 m2. Jak napisałam, takie wątpliwości wymagają wyjaśnienia już w konkretnym urzędzie.
Kończąc, powtórzę także to, co napisałam powyżej – ogólnie warto podejść do urzędu lub ewentualnie wynająć architekta/inżyniera budownictwa z odpowiednimi uprawnieniami, który ma praktykę w Państwa okolicy i ścieżki wydeptane w urzędzie, i omówić sobie poszczególne kwestie. Poszczególne urzędy podchodzą naprawdę różnie do tematów (nawet zobowiązują do składania różnych dokumentów dla potwierdzenia, że ktoś jest rolnikiem: czasami wystarczy legitymacja KRUS, a czasami potrzebne są oświadczenia i zaświadczenia o powierzchni posiadanych gruntów). Nie piszę tego z potrzeby asekuranctwa, ale im mocniej wchodzimy w szczegóły spraw, tym bardziej różne są stanowiska urzędów.
Przekształcenie starej obory w dom
Pan Jan, rolnik z województwa mazowieckiego, odziedziczył po rodzicach gospodarstwo rolne, na którym znajdowała się stara, murowana obora. Postanowił przekształcić ją w dom dla swojego syna, który chciał pozostać na wsi i pomagać w gospodarstwie. Po konsultacji z architektem ustalił zakres koniecznych prac, które wymagały pozwolenia na budowę. Złożył stosowne dokumenty do starostwa, uzyskał zgodę na zmianę sposobu użytkowania budynku i po kilku miesiącach remontu syn mógł zamieszkać w nowoczesnym domu w miejscu dawnej obory.
Budowa nowego domu w zabudowie siedliskowej
Małżeństwo Kowalskich prowadziło gospodarstwo rolne w województwie lubelskim i chciało wybudować drugi dom dla córki, która planowała zostać w rodzinnej wsi. Ponieważ działka była gruntem rolnym klasy III, mogli postawić nowy budynek tylko w ramach zabudowy siedliskowej. Wystąpili do gminy o warunki zabudowy i uzyskali zgodę na budowę domu jako uzupełnienie siedliska. Dzięki temu córka mogła zamieszkać blisko rodziców i kontynuować pracę w gospodarstwie.
Problemy z budową domu na zgłoszenie do 70 m2
Pan Marek, właściciel niewielkiej działki rolnej, chciał postawić na niej mały dom do 70 m² na zgłoszenie, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Po złożeniu dokumentów do starostwa urząd wniósł sprzeciw, twierdząc, że działka znajduje się na terenie rolnym bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Marek musiał ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy, co wydłużyło proces o kilka miesięcy. Ostatecznie uzyskał zgodę, ale musiał spełnić dodatkowe wymagania.
Artykuł omawia możliwość postawienia budynku mieszkalnego na działce rolnej. Obecnie budowa na gruntach rolnych (klasa III) jest możliwa jedynie w ramach zabudowy zagrodowej/siedliskowej, a inwestorem musi być rolnik. Nowelizacja ustawy z 2023 r. ograniczyła wydawanie warunków zabudowy (WZ). Artykuł opisuje również procedurę przekształcenia obory w budynek mieszkalny, wymagającą ekspertyzy i zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, w zależności od zakresu prac.
Masz działkę rolną i planujesz budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego? Przepisy ciągle się zmieniają, a interpretacje urzędów bywają różne. Skorzystaj z naszych porad prawnych online – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, wyjaśnimy formalności i wskażemy, jak skutecznie przejść przez proces administracyjny. Skontaktuj się z nami już dziś!
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika