Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Najczęstsze problemy prawne w branży budowlanej i jak im zapobiegać?

• Data: 2024-09-20 • Autor: Artykuł Sponsorowany

Inwestycje i budowy tylko w nielicznych przypadkach przebiegają bez żadnych komplikacji. Jakie problemy występują jednak najczęściej i w jaki sposób można dmuchać na zimne?

Najczęstsze problemy prawne w branży budowlanej i jak im zapobiegać?

Budowa a problemy – czy można się na nie przygotować?

Budowa domu czy jakiegokolwiek innego budynku to zawsze sporo napięć i stresu. Każdy z pewnością chciałby oszczędzić sobie nerwów, ale niektórych kłopotliwych sytuacji nie sposób przewidzieć. Rzadko która inwestycja idzie jak z płatka od początku do końca.

Chociaż więc warto spodziewać się kłopotliwych sytuacji, nie oznacza to, że nic nie da się z nimi zrobić. Warto poznać newralgiczne okoliczności, których występowanie wcale nie jest rzadkością, a także sposoby na zapobieganie ich wystąpieniu. Lepsze zabezpieczenie da spokój i pewność na każdym etapie budowy!

Najczęściej występujące trudności w kwestii prawa budowlanego

Mimo że w teorii Prawo budowlane powinno rozwiewać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, co można i czego nie można w kontekście budowy, niektóre kwestie i tak mogą wywoływać zaskoczenie nawet u doświadczonych w świecie budowlanym osób.

Istnieją jednak pewne aspekty, które potrafią regularnie sprawiać trudności. Nie chodzi tutaj zresztą wyłącznie o niedoświadczonych inwestorów. Na jakich etapach budowy najczęściej dochodzi do przestojów, sporów lub trudności?

Kłopoty z pozwoleniem na budowę

W wielu przypadkach schody mogą zacząć się już na samym początku całego procesu. Nie można bowiem rozpocząć budowy bez uzyskania pozwolenia na jej wykonanie. Skompletowanie dokumentacji, która musi być zawarta we wniosku, może być procesem naprawdę długotrwałym, a nawet jeśli wszystkie kwestie zostaną dopilnowane, nie zawsze musisz być całkowicie pewny sukcesu.

Żmudne oczekiwanie i zbieranie wymaganych dokumentów jest jednak lepszym rozwiązaniem niż budowlana samowolka lub uzyskiwanie pozwolenia w sposób niewłaściwy. Potencjalne kary mogą być bowiem w takich przypadkach naprawdę poważne, na czele z ogromnymi grzywnami oraz nakazem rozbiórki domu – niezależnie od tego, czy pod kątem czysto technicznym jest on zbudowany w zgodzie z przepisami.

Problemy z podwykonawcami

Sen z powiek mogą również ściągać konflikty z osobami, które zostały wyznaczone do wykonania danej inwestycji. Czasami opóźnienia czy konieczność zmian w projekcie jest wymuszona przez czynniki zewnętrzne, takie jak braki poszczególnych surowców, opóźnienia dostaw lub inne losowe sytuacje. Większym problemem jest jednak najzwyczajniej w świecie wynajęcie niewłaściwej i niekompetentnej firmy, która nie kwapi się do działania i marnuje czas, pieniądze oraz nerwy właściciela.

To właśnie dlatego przed zgłoszeniem się do danego przedsiębiorstwa, któremu zleci się budowę, warto sprawdzić jego doświadczenie oraz opinie. Pozytywna weryfikacja przy poprzednich projektach, kontaktowość, otwartość i transparentność dadzą ci pewność, że nawiązujesz współpracę z profesjonalistami.

Niepełna dokumentacja procesu budowlanego

Pozwolenie na budowę, umowa z firmą budowlaną wykonującą inwestycję, projekt budynku, plany zagospodarowania przestrzennego, dziennik budowy – proces budowlany generuje ogrom dokumentów, a powyższa lista to zaledwie początek. To właśnie dlatego trzeba jak w oka głowie strzec kompletności całego tego zestawu. Braki w dokumentacji mogą bowiem storpedować nawet najlepiej idącą budowę.

Niepełna dokumentacja może być np. pretekstem do odrzucenia odbioru budowlanego lub konieczności załatwiania niektórych formalności w pośpiechu, a pośpiech to zdecydowanie zły doradca.

Brak odbioru technicznego lub jego odrzucenie

Odbiór techniczny jest wisienką na torcie całej budowy. Zdarzają się jednak sytuację, gdy zamiast ulgi przychodzi dodatkowy stres związany z nieprzyjęciem odbioru budynku. Może to być związane z nieodpowiednim stanem technicznym, wykazanymi zmianami względem projektu czy wspomnianą niepełną dokumentacją.

By uniknąć takich problemów, należy skrupulatnie śledzić postępy budowy lub skorzystać z usług inspektora budowlanego, który zna się na takich działaniach i będzie w stanie skutecznie doglądać całej inwestycji.

Gdzie i jak szukać pomocy w razie problemów z budową?

Nie znasz się na prawie budowlanym lub chcesz uzyskać specjalistyczne wsparcie? Dzięki odpowiedniemu ekspertowi, jak np. wykwalifikowany prawnik deweloper lub prywatny inwestor będzie w stanie zdobyć wymaganą pomoc nawet przy najbardziej skomplikowanych zagadnieniach. To pomocna dłoń, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »