• Autor: Wioletta Dyl
Chcę zakupić dom jednorodzinny o powierzchni ok. 220 m2. Planuję wydzielić w nim ok. 4 lokale mieszkalne. Chcę je wynająć. Plan przewiduje zabudowę jednorodzinną z dopuszczalnymi usługami towarzyszącymi. Czy mam możliwość wynajmowania lokali–mieszkań? Czy należy do zgłosić gdzieś poza US? O czym jeszcze muszę pamiętać?
Obecna ustawa Prawo budowlane, tj. artykuł 3 pkt 2a, zawiera definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, która stanowi iż: jest to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. Wprowadzenie ograniczenia wydzielenia powierzchni użytkowej do 30% ma zapobiegać budowaniu budynków jednorodzinnych, które w rzeczywistości mają pełnić funkcję wielorodzinną bądź użytkową.
Tymczasem zamiarem Pana jest wydzielenie ok. 4 samodzielnych lokali. Otóż do 16 grudnia 2002 r. obowiązywało rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawierało ono definicję domku jednorodzinnego, w brzmieniu: „jest to budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków w układzie: wolno stojącym, bliźniaczym, szeregowym, atrialnym, a także budynek mieszkalny zawierający nie więcej niż cztery mieszkania lub zespół takich budynków”; definicja ta dopuszczała domy jednorodzinne z maksymalnie czterema lokalami”. Tę definicję zmieniło rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 r., co zostało zaadaptowane do aktualnie obowiązującej ustawy Prawo budowlane w ww. art. 3 pkt 2a. Niemniej oznacza to, że jeżeli plan zagospodarowania miejscowego został uchwalony przed grudniem 2002 r., to mógł on przewidywać budowę domków jednorodzinnych według definicji wcześniejszej. W obecnej sytuacji przeważającą praktyką starostów jest wydawanie pozwoleń na budowę małych domów mieszkalnych (czterolokalowych) na terenach przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, korzystając z interpretacji celowościowej (ustalenia planu były wprowadzone wtedy, gdy przepis tak definiował budynki jednorodzinne). W pierwszej więc kolejności winien Pan sprawdzić, jak wyglądał z czasu budowy domu plan zagospodarowania miejscowego. Jeżeli na dzisiaj budynek ma charakter jednorodzinny, a Pan zamierza go zmienić, natomiast plam miejscowy pochodzi sprzed 2002 r., to należy zmienić sposób jego użytkowania.
Zobacz też: Budynek jednorodzinny a wielorodzinny
Stosownie do art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności: podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Ustalenie, że nastąpiła zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, sprowadza się zatem do wyjaśnienia, czy i w jakim zakresie podjęcie lub zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności związanej z jego użytkowaniem wpływa na zmianę wymagań stawianych obiektowi, związanych głównie z bezpieczeństwem jego dalszego, zmienionego użytkowania. A zatem przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymagającą pozwolenia właściwego organu należy rozumieć nie tylko przeznaczenie obiektu do innego rodzaju użytkowania, lecz także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu, jeżeli spowoduje to skutki określone w ww. art. 71. Jak wynika z orzecznictwa, przeznaczenie domu jednorodzinnego na wynajem dla wielu osób oznacza właśnie znaczne zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania.
Przeczytaj też: Wynajem mieszkania w domu jednorodzinnym
Generalnie zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi, którym w rozumieniu art. 71 ust. 2–5 jest, zgodnie z art. 82, organ administracji architektoniczno-budowlanej I instancji – starosta lub wojewoda. Ustawodawca nakazał, aby w zgłoszeniu określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia brakujących dokumentów i wskazuje jednocześnie termin na uzupełnienie zgłoszenia. W przypadku bezskutecznego upływu wskazanego terminu właściwy organ wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części powinno zostać złożone przed dokonaniem zmiany sposobu ich użytkowania, tym bardziej, że zgodnie z art. 71 ust. 7 ww. ustawy dokonanie zgłoszenia o zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Określony w art. 71 ust. 4b nakaz stosowania art. 30 ust.6a oznacza, że za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej, a w przypadku doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w trybie art. 391 Kodeksu postępowania administracyjnego) za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień wprowadzenia do systemu teleinformatycznego.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu przed upływem 30 dni od dnia doręczenia mu zgłoszenia, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie przez organ administracji architektoniczno-budowlanej stosownego zaświadczenia jest jednoznaczne z brakiem możliwości wniesienia sprzeciwu przez ten organ. Ponadto wydanie tego zaświadczenia uprawnia inwestora do zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu przed upływem 30 dni od dnia doręczenia mu zgłoszenia, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie przez organ administracji architektoniczno-budowlanej stosownego zaświadczenia jest jednoznaczne z brakiem możliwości wniesienia sprzeciwu przez ten organ. Zatem wydanie tego zaświadczenia uprawnia Pana do zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:
Ponadto zmiana sposobu użytkowania domu jednorodzinnego lub jego części jest niedopuszczalna, jeśli obiekt ten jest zlokalizowany na nieruchomości, o której mowa w art. 53 ust. 6 oraz ust. 14 ustawy z 20.7.2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2017 r., poz. 1529 ), tj. nieruchomości gruntowej, wchodzącej w skład Zasobu, której powierzchnia nie przekracza 1500 m2 i jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną.
Należy pamiętać, że samowolna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części stanowi samowolę budowlaną i wtedy organ nadzoru budowlanego, do którego właściwości zgodnie z art. 83 ust. 1 należy to postępowanie, zobowiązany jest wydać postanowienie nakładające na osobę, która dokonała takiej zmiany, obowiązek zaprzestania użytkowania obiektu budowlanego lub jego części oraz przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów wymaganych przy legalnej zmianie sposobu użytkowania. W przypadku stwierdzenia wykonania obowiązku przedstawienia dokumentów, organ nadzoru budowlanego w drodze postanowienia ustala wysokość opłaty legalizacyjnej.
W przypadku zaś stwierdzenia, że zainteresowany:
Dobrze byłoby też pamiętać, że zgodnie z art. 93 pkt 9b ww. ustawy ten, kto zmienia sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, o którym mowa wart.71 ust. 2 Prawa budowlanego albo pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art.71 ust. 3–5 ww. ustawy podlega karze grzywny.
Nadzór budowlany zawsze może przeprowadzić kontrolę sposobu użytkowania budynku choćby na skutek zgłoszenia „usłużnego” sąsiada, zatem lepiej jednak dokonać zgłoszenia samemu.
Katarzyna odziedziczyła po dziadkach duży dom pod miastem, o powierzchni około 230 m². Dom był stary, wymagał remontu, ale jego położenie w okolicy popularnej wśród studentów i młodych pracowników korporacji sprawiło, że postanowiła go zaadaptować na wynajem. Katarzyna, nie znając dokładnie przepisów, postanowiła wydzielić w budynku cztery oddzielne mieszkania. Dopiero na etapie podłączania mediów zorientowała się, że nie może tego zrobić bez wcześniejszego zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania budynku. Musiała przejść przez pełną procedurę w starostwie, złożyć wymagane dokumenty i uzyskać zgodę, by uniknąć zarzutów o samowolę budowlaną. Teraz wynajmuje lokale legalnie, ale przyznaje, że gdyby wcześniej znała procedury, zaoszczędziłaby czas i nerwy.
Pan Marek kupił dom na przedmieściach z myślą o przekształceniu go w dom z pokojami na wynajem dla pracowników sezonowych. Plan zakładał wydzielenie czterech mikroapartamentów. Podczas przygotowywania inwestycji skonsultował się z architektem oraz prawnikiem, którzy uświadomili mu, że musi sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ dom został zbudowany w latach 90. Po sprawdzeniu okazało się, że plan miejscowy pochodził sprzed 2002 r., co pozwoliło mu na skorzystanie z wcześniejszej definicji budynku jednorodzinnego. Dzięki temu, przy odpowiednich zgłoszeniach i dokumentacji, Marek mógł zgodnie z prawem przekształcić dom i prowadzić legalny wynajem.
Anna, właścicielka dużego domu w górach, chciała przygotować w nim kilka apartamentów na wynajem krótkoterminowy dla turystów. Wydzieliła w sumie cztery niezależne lokale, każdy z osobnym wejściem i aneksem kuchennym. Myślała, że skoro dom jest nadal formalnie budynkiem jednorodzinnym, nie musi niczego zgłaszać. Niestety, po anonimowym zgłoszeniu od sąsiada, nadzór budowlany przeprowadził kontrolę. Okazało się, że taka intensyfikacja użytkowania wymagała zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu. Anna uniknęła wysokiej grzywny tylko dlatego, że szybko uzupełniła formalności, wykonała ekspertyzę techniczną i uzyskała stosowne zaświadczenia, ale od tej pory doradza wszystkim, by zacząć od konsultacji z lokalnym urzędem i dokładnej analizy przepisów.
Planując wydzielenie kilku lokali mieszkalnych w domu jednorodzinnym i ich wynajem, trzeba pamiętać, że choć inwestycja może wydawać się prosta, wiąże się z konkretnymi obowiązkami prawnymi. Kluczowe jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zwłaszcza jeśli plan pochodzi sprzed 2002 roku, co może otwierać pewne możliwości. Konieczne będzie również zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania budynku do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, przygotowanie wymaganych dokumentów i uzyskanie akceptacji. Pominiecie tych formalności może skutkować poważnymi konsekwencjami, włącznie z karą grzywny lub nakazem przywrócenia poprzedniego stanu budynku. Dobrze przeprowadzony proces pozwoli jednak bezpiecznie i legalnie czerpać korzyści z wynajmu lokali, unikając niepotrzebnych problemów w przyszłości.
Jeżeli planujesz przekształcenie domu jednorodzinnego w kilka lokali na wynajem i chcesz mieć pewność, że cała procedura przebiegnie zgodnie z prawem, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Pomożemy Ci sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przygotować niezbędne dokumenty i przejść przez proces zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania budynku. Dzięki naszej pomocy unikniesz kosztownych błędów i zyskasz pewność, że Twoja inwestycja będzie w pełni legalna i bezpieczna. Skontaktuj się z nami, a poprowadzimy Cię przez cały proces krok po kroku.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika