Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Oczyszczalnia przydomowa czy szczelny zbiornik, rozwiązania problemu szamba w strefie chronionej

• Data: 2024-12-05 • Autor: Monika Jakubas

Mam problem związany kwestią posiadania szamba. W 2022 odziedziczyłem działkę na której znajduje się niewielki dom. Jedyne szambo, jakie ma, jest zbudowane z kręgów i nie jest szczelne. Nie posiadam również żadnych dowodów jego wywozu. Jedyne, co mogę zrobić, to podpisać umowę na wywóz, ale nawet sam dojazd do tego szamba ciężkim sprzętem może być niemożliwy. Na tej samej działce buduję dom całoroczny. Aktualnie jest on w stanie surowym. Zamierzam w tym roku wybudować przy nim oczyszczalnię przydomową i mogę podłączyć do niej również dom letniskowy, ale wymaga to zmian w projekcie. Teoretycznie, mogę kupić szczelny zbiornik i podłączyć go do domku letniskowego, ale ten fakt również potrzebuję zgłosić i chyba nie jest to takie proste, bo jest to strefa chroniona parku krajobrazowego. W jaki najefektywniejszy sposób mogę rozwiązać ten problem, nie narażając się lub narażając w najmniejszym stopniu, na odpowiedzialność związaną z zapowiedzianymi kontrolami szamb w tym roku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczyszczalnia przydomowa czy szczelny zbiornik, rozwiązania problemu szamba w strefie chronionej

Montaż nowego, szczelnego zbiornika

W Pana przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie montaż nowego zbiornika bezodpływowego, jeśli nie przekroczy on pojemności 10 m3. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 6 Prawa budowlanego „nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3”.

Natomiast zgodnie z art. 59 ust. 2a „zmiana zagospodarowania terenu dotycząca obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4–6, 8–12, 17, 21–28 i 30 oraz ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, nie wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego”.

Jeśli Pana działka objęta jest miejscowym planem, proszę jeszcze sprawdzić w nim zapisy odnoszące się do szamb – ale nie sądzę, aby takie zbiorniki były zakazane.

Co więcej, z uwagi na zapisy art. 59 ust. 2b powyższej, budowa – montaż takiego zbiornika bezodpływowego nie wymaga decyzji o warunkach zabudowy także na terenach samych parków krajobrazowych oraz ich obszarów ochronnych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Formalności związane z nowym szambem

Podsumowując, w przypadku małego zbiornika bezodpływowego formalności są minimalne niezależnie od położenia działki (nawet, jeśli leży na obszarze Natura 2000 – wspominam o tym, bo ostatnio często trafiam na problemy z inwestycjami na tych terenach). Musi Pan zgłosić budowę szamba na dostępnych w starostwie drukach i postąpić zgodnie z dostępną na stronie internetowej instrukcją.

Po montażu takiego szamba musi Pan pamiętać, aby dodatkowo wywiązać się z obowiązku zgłoszenia do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) lub przydomowych oczyszczalni ścieków prowadzonej na podstawie znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Działka na obszarze chronionym przy parkach krajobrazowych: Pan Marcin odziedziczył działkę z niewielkim domkiem, na której znajdowało się stare, nieszczelne szambo. Chociaż w najbliższym czasie planował zainstalować nową przydomową oczyszczalnię ścieków, spotkał się z problemem wymaganych pozwoleń. Jego działka znajdowała się na obszarze chronionym parku krajobrazowego, co wymusiło na nim dodatkowe konsultacje z urzędem i zgłoszenie projektu nowej instalacji, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu.

 

Brak dojazdu do szamba ciężkim sprzętem: Pani Katarzyna posiadała domek letniskowy, przy którym było zainstalowane stare szambo wykonane z betonowych kręgów. Problem pojawił się, gdy po odziedziczeniu działki okazało się, że dojazd do szamba w celu jego opróżnienia jest praktycznie niemożliwy z powodu trudnego terenu. Katarzyna zdecydowała się na budowę szczelnego zbiornika, co wymagało zgłoszenia i uzyskania odpowiednich pozwoleń, ale pozwoliło na rozwiązanie problemu dostępności.

 

Kontrole gminne i odpowiedzialność za nieszczelne szambo: Pan Jan odziedziczył działkę z małym domem, na której znajdowało się przestarzałe, nieszczelne szambo. Po zapowiedzi kontroli gminnej, która miała sprawdzić stan zbiorników, Pan Jan obawiał się konsekwencji prawnych i kar finansowych. Zdecydował się na zamontowanie nowego, szczelnego zbiornika o pojemności 9 m3, co nie wymagało pozwolenia na budowę, ale konieczne było zgłoszenie. Działka leżała na terenie objętym programem ochrony środowiska Natura 2000, więc formalności były bardziej skomplikowane, ale udało się uniknąć problemów.

Podsumowanie

W przypadku nieszczelnego szamba na działce ważne jest podjęcie odpowiednich działań, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej i kar finansowych. Montaż nowego, szczelnego zbiornika do 10 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale konieczne jest jego zgłoszenie i spełnienie wymogów ewidencyjnych. Nawet na obszarach chronionych, takich jak parki krajobrazowe czy tereny Natura 2000, możliwe jest legalne zainstalowanie nowego szamba, o ile zostaną spełnione odpowiednie procedury.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz porady prawnej dotyczącej problemów z nieszczelnym szambem lub formalności związanych z montażem nowego zbiornika, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, wypełnij formularz i skontaktuj się z naszymi ekspertami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »