Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Odległość domu od granicy działki, wymogi prawne i możliwe odstępstwa

• Data: 2024-07-21 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mam pytanie dotyczące Prawa budowlanego. Moja działka graniczy z działką, która jest w części zalesiona, a w części rolna. Obecnie dom sąsiaduje z częścią zalesioną. Planuję rozbudowę, która będzie graniczyć z częścią rolną. Czy mogę przysunąć się z dobudówką do granicy działki na 3–4 m, czy muszę zachować odstęp 12 m? Aktualnie budynek znajduje się 12 m od siatki.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odległość domu od granicy działki, wymogi prawne i możliwe odstępstwa

Odległość budynku od granicy lasu

Na wstępie wskazuję, że zasady lokalizowania budynków wynikają m.in. z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1225) – zwanego dalej rozporządzeniem.

Co do zasady odległość usytuowania budynku od granicy lasu wynosi odpowiednio 12 m dla budynków ze ścianami i przekryciem dachu nierozprzestrzeniającymi ognia lub też 16 m dla budynków ze ścianami albo przekryciem dachu rozprzestrzeniającymi ogień. Niemniej jednak w rozumieniu rozporządzenia las jest rozumiany jako grunt leśny (Ls) określony na mapie ewidencyjnej lub teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny.

Z przedstawionej mapki wynika, że grunt działki obok jest oznaczony jako teren zabudowy mieszkaniowej oraz teren gruntów rolnych. Nie ma on natomiast klasyfikacji jako Ls, czyli teren leśny.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odległość od granicy działki

Natomiast zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia „jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 rozporządzenia lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy”.

Jak widać, przepis § 12 ust. 1 rozporządzenia określa ogólne zasady „sytuowania” budynku w odległości od granicy z sąsiednią „działką budowlaną”. Natomiast przez działkę budowlaną rozporządzenie rozumie nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z rozporządzenia, odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Zmiana przepisów w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przyniosła ze sobą także uściślenie sposobu ustalania odległości domu od granicy działki. Według zapisów prawnych odległość ta stanowi odległość, która jest zawarta między budynkiem a granicą działki budowlanej, na której znajduje się budynek. Odległość mierzona jest w poziomie. Z uwagi na taką interpretację nie ma znaczenia, czy sąsiednia działka jest działką budowlaną.

Nadto wskazać należy, że „pojęcie »sytuowania budynku« należy rozumieć szeroko, a więc nie tylko jako budowę nowego budynku w całości, ale również jako rozbudowę istniejącego już budynku. Rozbudowa jest bowiem budową nowej części budynku już istniejącego” (wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 663/17).

Podsumowując, w mojej ocenie wszystko wskazuje na to, że wystarczy zachować odpowiednio 3 m lub 4 m w zależności od sytuacji, której dotyczy lokalizacja budynku. W rozporządzeniu są określone odległości dotyczące usytuowania budynku na działce i obowiązują one także w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego (ale proszę zapoznać się z całym jego par. 12).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uzyskanie zgody na odstępstwo od warunków sytuowania budynku

Jednakże wskazuję, że gdyby teren sąsiadujący, który jest terenem porośniętym zadrzewieniami, został jednak uznany za las w rozumieniu ustawy o lasach (proszę to ustalić w 100% w gminie) – to grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi): drzewami i krzewami oraz runem leśnym (i na takiej definicji opierał się organ) – wówczas zachowanie 3–4 m odległości budynku od granicy może być problematyczne. W takiej sytuacji pozostawałaby opcja wystąpienia do ministra o wydanie zgody na odstępstwo od warunków sytuowania budynku (a z tym w takich przypadkach trudno).

Takie pozwolenie na odstępstwo udzielane jest w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dlatego też we wniosku należy sporządzić wyczerpujące uzasadnienie oraz dołączyć możliwie dużą liczbę argumentów popierających taki wniosek.

Coraz częściej w doktrynie wskazuje się, że taka sama procedura obowiązuje, jeśli na terenie sąsiednim faktycznie występuje zadrzewienie leśne. Wówczas ekspertyza rzeczoznawcy ds. przeciwpożarowych wskaże sposoby zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego w stosunku do budynku i odwrotnie, a następnie, jeśli wskazane rozwiązania minister uzna za wystarczające, to może udzielić zgody na zbliżenie do lasu na odległość mniejszą niż wymagane 12 m. Należy jednak pamiętać, że zgoda ministra nie jest automatyczna, natomiast szczegółowe uzasadnienie może ułatwić jej uzyskanie i w ten sposób przyspieszy procedurę.

Przykłady

Budowa domu jednorodzinnego na granicy z polem uprawnym

Pan Adam planuje budowę domu jednorodzinnego na swojej działce, która graniczy z polem uprawnym sąsiada. Zgodnie z przepisami, ponieważ pole uprawne nie jest terenem leśnym, Pan Adam może usytuować budynek w odległości 3 metrów od granicy działki, jeśli ściana budynku nie ma okien ani drzwi, lub 4 metrów, jeśli taka ściana posiada okna lub drzwi. Dzięki temu Pan Adam może maksymalnie wykorzystać swoją działkę, zachowując jednocześnie przepisy prawa budowlanego.

 

Rozbudowa domu na działce graniczącej z lasem

Pani Maria zamieszkuje w domu, który znajduje się 12 metrów od granicy lasu. Planuje rozbudowę, która miałaby znajdować się bliżej granicy działki. Z uwagi na to, że sąsiadujący teren jest sklasyfikowany jako leśny, Pani Maria musi zachować przynajmniej 12-metrową odległość od granicy lasu. Aby zrealizować swoje plany, może rozważyć wystąpienie o zgodę na odstępstwo od warunków sytuowania budynku, przedstawiając odpowiednie argumenty i ekspertyzy przeciwpożarowe.

 

Budowa garażu na działce przy granicy z ogrodem sąsiada

Pan Tomasz chce wybudować garaż na swojej działce, która graniczy z ogrodem sąsiada. Garaż ma być zbudowany przy granicy działki. Zgodnie z przepisami, Pan Tomasz może usytuować garaż 3 metry od granicy, jeśli jego ściana będzie bez okien i drzwi, lub 4 metry, jeśli będzie posiadała okna lub drzwi. W ten sposób Pan Tomasz może zrealizować swoją inwestycję, przestrzegając jednocześnie obowiązujących norm prawnych, co zapewni mu spokój i brak konfliktów z sąsiadem.

Podsumowanie

Odległość budynku od granicy działki zależy od rodzaju sąsiadującego terenu oraz od tego, czy ściana budynku posiada okna i drzwi. W przypadku działki graniczącej z terenem leśnym konieczne jest zachowanie odległości 12 metrów, natomiast przy granicy z działką budowlaną lub rolną, odległość ta może wynosić 3 lub 4 metry. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie zgody na odstępstwo od tych norm, jednak wymaga to spełnienia określonych warunków i przedstawienia stosownych argumentów.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług online i zyskaj profesjonalne porady prawne oraz przygotowanie niezbędnych pism, aby mieć pewność, że Twoja inwestycja budowlana spełnia wszystkie wymogi prawne. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci w każdej kwestii związanej z prawem budowlanym. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »