Odmowa gminy na zamianę działki leśnej na budowlaną

• Autor: Katarzyna Siwiec

Jestem właścicielką działki leśnej. Poprzednio był to teren rolniczy, częściowo zamieniony na działkę leśną. Późniejszy plan zagospodarowania miejscowego określił całość działki jako leśną. Działka ta graniczy z jednej strony z zabudową mieszkalną, z drugiej zaś z młodnikiem. Ponadto posiada dostęp do drogi publicznej. Chciałabym zamienić wspomnianą działkę na budowlaną, jednak wniosek o odlesienie spotkał się z odmową. Jak powinnam uzasadnić odwołanie i jakie kroki mogę podjąć, aby doprowadzić do zmiany statusu działki na budowlaną?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odmowa gminy na zamianę działki leśnej na budowlaną

Odlesienie działki a ochrona gruntów rolnych i leśnych

Kwestie te reguluje ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 1995 r., a precyzyjnie art. 7, który z uwagi na jego istotność poniżej w całości cytuję:

„Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III - wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,

2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa(1) lub upoważnionej przez niego osoby,

3) (uchylony)

4) (uchylony)

5) pozostałych gruntów leśnych

– wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 5, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych - opinię dyrektora parku.

3a. Stroną w postępowaniu, o którym mowa w ust. 2, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

4. Do wniosku dotyczącego gruntów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, marszałek województwa dołącza swoją opinię i przekazuje wniosek odpowiedniemu ministrowi w terminie do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

5. Organ wyrażający zgodę, o którym mowa w ust. 2, może żądać złożenia wniosku w kilku wariantach, przedstawiających różne kierunki projektowanego przestrzennego rozwoju zabudowy”.

Zobacz też: Działka leśna z prawem zabudowy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych lub leśnych

Napisała Pani, że istnieje w Pani przypadku plan zagospodarowania przestrzennego, a więc zależy, czy w planie przewidziano zmianę przeznaczenia gruntów rolnych lub leśnych na inne cele, jeśli tak, to może Pani takiego przekształcenia dokonać, jeśli zaś plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej opcji, to do takiego przeznaczenia może dojść tylko w trybie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Potwierdził to wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z 21 listopada 2000 r., II SA 2437/99, który orzekł:

„1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie jest aktem ustanawiającym przepisy gminne (por. w szczególności art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym). Studium nie ma więc mocy aktu powszechnie obowiązującego. Określa - jako akt planistyczny - jedynie politykę przestrzenną gminy i wiąże wewnętrzne organy gminy w ich planach przy sporządzaniu projektów planów miejscowych. Jako akt kierownictwa wewnętrznego (w stosunkach rada i podporządkowane jej jednostki organizacyjne) określa więc tylko kierunki i sposoby działania organów i jednostek pozostających w systemie organizacyjnym aparatu gminy przy sporządzaniu projektu przyszłego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium stanowi więc jeden z etapów poprzedzających uchwalanie planu i nie może tym samym, w żadnym przypadku, stanowić podstawy do wydawania decyzji.

2. Z art. 7 ust. 1 ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych wynika expressis verbis, że przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne poza planem zagospodarowania przestrzennego jest niemożliwe. Jeżeli na danym terenie już obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje przeznaczenia gruntów rolnych lub leśnych na inne cele, to do takiego przeznaczenia może dojść tylko w trybie (zmiany planu) uregulowanym w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym.

3. Dawny grunt leśny, przeznaczony już w planie zagospodarowania przestrzennego na cele nieleśne, może być wyłączony z produkcji leśnej. Wyłączenie gruntów z produkcji jest czynnością faktyczną polegającą na rozpoczęciu innego użytkowania, a warunkiem legalnego wyłączenia jest uzyskanie decyzji o wyłączeniu”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Właściciel działki leśnej położonej na obrzeżach miasta złożył wniosek o odlesienie, argumentując, że działka przylega do zwartej zabudowy mieszkaniowej i posiada pełne uzbrojenie w media. Gmina odmówiła, uzasadniając to koniecznością ochrony zielonego pasa przy granicy miasta. Właściciel odwołał się, powołując na fakt, że działka figurowała wcześniej jako grunt rolny i posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Po kilku miesiącach sąd administracyjny uznał, że działka może być odlesiona, ponieważ jej status zmieniono niezgodnie z wcześniejszym planem zagospodarowania.


Małżeństwo nabyło działkę leśną graniczącą z osiedlem domów jednorodzinnych, planując budowę domu. Wniosek o odlesienie spotkał się z odmową. W odwołaniu wykazali, że grunt nie spełnia kryteriów ekologicznego korytarza leśnego, a drzewostan na działce był sztucznie nasadzony i nie ma dużej wartości przyrodniczej. Wskazali również na uchwałę gminy przewidującą możliwość zmiany statusu takich działek. Decyzja została uchylona, a wniosek rozpatrzono ponownie pozytywnie.


Właścicielka odziedziczyła działkę leśną po dziadkach, którzy przez lata prowadzili tam działalność rolniczą. Choć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oznaczył teren jako leśny, na działce znajdowały się pozostałości po dawnym gospodarstwie, co właścicielka udokumentowała zdjęciami i aktami geodezyjnymi. Argumentując, że faktyczne użytkowanie terenu nigdy nie miało charakteru leśnego, złożyła wniosek o zmianę przeznaczenia działki na budowlaną. Po długotrwałej procedurze i konsultacjach z izbą rolniczą gmina przychyliła się do jej wniosku.

Podsumowanie

Zmiana przeznaczenia działki leśnej na budowlaną jest procesem wymagającym spełnienia określonych warunków prawnych i administracyjnych. Kluczowe znaczenie ma obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz zgoda odpowiednich organów, takich jak marszałek województwa czy minister właściwy do spraw środowiska. W przypadku odmowy warto skupić się na solidnym uzasadnieniu odwołania, wskazując na specyfikę działki, jej otoczenie oraz wcześniejsze użytkowanie terenu. Staranność w przygotowaniu dokumentacji oraz powołanie się na precedensy prawne mogą znacząco zwiększyć szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.

Oferta porad prawnych

Jeśli zmagają się Państwo z problemami dotyczącymi odlesienia działki lub innymi kwestiami prawnymi związanymi z nieruchomościami, zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie, analizę dokumentacji oraz pomoc w przygotowaniu skutecznych odwołań i wniosków. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne doradztwo dostosowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z 21 listopada 2000 r., II SA 2437/99

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »