• Autor: Mateusz Rzeszowski
Proszę o podstawę prawną przycięcia żywopłotu do wymaganej wysokości 220 cm na granicy działki z sąsiadem.
Uprawnienia właściciela działki sąsiedniej o zmniejszenie zacieniania jego działki, poprzez przycięcie żywopłotu, opierane są o art. 144 Kodeksu cywilnego, statuującego zakaz immisji: „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
Wyróżnić możemy immisje pozytywne i negatywne. Immisje pozytywne oddziałują wprost na sąsiednie nieruchomości przez przedostawanie się na nie cząsteczek materii (np. pyłu, wody, nieprzyjemnego zapachu) albo określonych energii (np. hałasu) Zacienienie nieruchomości sąsiedniej może stanowić natomiast immisję negatywną, poprzez tamowanie przenikania promieni słonecznych. Aby tak się stało, musi ono zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Znaczenie tu będzie miało np. to czy cień pada na dużą powierzchnię działki sąsiedniej oraz czy w okolicy powszechnym jest stosowanie wysokich żywopłotów.
Zobacz też: Wysokość drzewa przy granicy działki
Brak jest powszechnie obowiązujących przepisów, które by w sposób wyraźny odnosiły się do maksymalnej wysokości żywopłotów stojących w granicach nieruchomości, tym niemniej część orzecznictwa przyjmuje, że można zastosować tu przez analogię przepisy ustawy prawo budowlane. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy, konieczne jest zgłoszenie budowy ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m:
„Art. 30
1.Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4:
3) budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
a) krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych;
c) (uchylona)”.
W przypadku żywopłotu nie mamy, co prawda, do czynienia z budową, jednak znajdujący się w cytowanym przepisie nakaz ma na celu obronę podobnych interesów właściciela nieruchomości sąsiedniej, jak dyspozycja z art. 144 Kodeksu cywilnego. Tym niemniej sprawa nie jest do końca jasna i istnieje spór w doktrynie, czy omawiany przepis powinien być bezwzględnie stosowany w omawianym przypadku.
Ponadto, choć rozwiązanie to także budzi kontrowersje w doktrynie (odnośnie tego, czy gmina może w tym zakresie wprowadzać regulacje), może się okazać, iż ograniczenie w wysokości żywopłotów zostało wprowadzone przez gminę na mocy przepisów prawa miejscowego. Tu konieczne byłoby upewnienie się też w urzędzie gminy co do ewentualnych obostrzeń.
Przeczytaj też: Wysokość żywopłotu przepisy
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Mateusz Rzeszowski
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.
Zapytaj prawnika