Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Podział działki z budynkiem

Czy powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej ma prawo żądać od geodety uprawnionego, wykonującego podział działki z budynkiem (granica ma być prowadzona poprzez ścianę nośną budynku), opinii budowlanej o możliwości dokonania podziału? Rozumiem, że taką opinię musi żądać organ wydający opinię i decyzję o podziale nieruchomości. Takim organem na pewno nie jest starosta, czyli organ administracji państwowej.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział działki z budynkiem

Wstępny podział geodety

Nie do końca tak, jest jak Pan pisze. Jeśli geodeta robi wstępny podział, to wymagane jest to do wniosku o podział – rzuty poziome budynków. Przepisy nie mówią o opinii budowlanej, a jeśli nie został jeszcze złożony wniosek z wstępnym planem podziału, to kartografia jeszcze niczego nie ma prawa żądać.

Nie wiem, czemu wymagana jest opinia budowlana, bowiem wystarczający jest rzut kondygnacji budynku i zaznaczenie, gdzie przebiegać będzie granica. Być może brak jest dokumentacji projektowej budynku.

Zaznaczenie podziału działki z budynkiem

W przypadku, gdy podział nieruchomości powoduje także podział budynku, należy dołączyć rzuty poszczególnych kondygnacji budynku – od fundamentu do przekrycia dachu – z zaznaczeniem granicy podziału wewnątrz budynku dzielącej budynek na części. Mówi o tym § 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.

Powinno to zostać złożone na etapie wstępnego projektu. Zasadniczo dokumenty razem z operatem muszą być przyjęte do katastru.

Kwestię podziału reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. Zgodnie z § 5 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia „dokumenty, o których mowa w art. 97 1 a ustawy o gospodarce nieruchomościami załącza się do operatu, a ten przyjmuje się do zasobu kartograficznego (…):

5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
6) wykaz zmian gruntowych;
7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
8) mapę z projektem podziału”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Etapy pracy geodety związane z podziałem działki

Zasadniczo, jak już geodeta przystąpił do prac, to mamy do czynienia z II etapem podziału – składa się on z:

  • analizy materiałów – osnowa geodezyjna, mapa zasadnicza, ewidencja gruntu, inne opracowania,
  • badania stanu prawnego nieruchomości – księgi wieczyste, zbiory dokumentów itp.,
  • przyjęcia granic nieruchomości dzielonej,
  • pomiaru aktualizacyjnego,
  • wykonania mapy z projektowanym podziałem,
  • skompletowania operatu technicznego zgodnie z instrukcją O-3 lub innymi warunkami określonymi przez PODGiK.

Operat przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego stanowi podstawę do wydania decyzji zatwierdzającej podział. Instrukcja o-3 zawiera dokumenty nieudostępniane, tzw. pomocnicze.

Jednak jeśli w aktach i we wniosku brak rzutów poziomych kondygnacji, mają prawo się o to upomnieć, bowiem granica musi przebiegać wzdłuż płaszczyzn, a jeśli nie ma takiej możliwości, nie będzie możliwe zaakceptowanie operatu. Do samego katastru nie jest to przyjmowane, ale potrzebne jest do sporządzania operatu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »