Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Praca na budowie - na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie?

• Data: 2024-02-29 • Autor: Artykuł Sponsorowany

Pomimo rozkwitu, rynek pracy budowlanej odnotowuje problemy związane z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Daje realne możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy. Jacy fachowcy są zatem poszukiwani do pracy na budowie?

Praca na budowie - na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie?

Zapotrzebowanie w branży budowlanej

W ostatnim czasie, ze względu na trwający konflikt na Ukrainie, na polskim rynku pracy zniknęło wielu doświadczonych pracowników. Według danych GUS, prace na budowie pod koniec roku 2022 wykonywało około 1,2 miliona osób, którzy byli pracownikami zagranicznymi. Szacuje się, że aż 80% z nich stanowili obywatele Ukrainy. Około 30% Ukraińców mogło zrezygnować z pracy i wrócić do swojego kraju.

 

Z niedoborem pracowników najczęściej borykają się małe oraz średnie firmy, gdyż to najczęściej one są podwykonawcami, generalnych wykonawców. Ponad 70% firm budowlanych wskazało również na trudności w funkcjonowaniu ze względu na rosnące koszty wynagrodzeń oraz ceny materiałów budowalnych. 

 

Według statystyk zmalał współczynnik zwolnień w budownictwie z - 4,6% do -3,7. Jednak przedsiębiorcy wskazują, na największe od dwóch lat plany wzrostu zatrudnienia. Polska wchodzi w fazę rozwoju kiedy to brak pracowników będzie problemem gospodarki.

Praca na budowie w Polsce – najbardziej brakujący fachowcy

Według „Barometru Zawodów” na terenie prawie całej Polski panuje deficyt poszukujących pracy w branży budowlanej. W większości zawodów raporty wskazują albo na stały poziom zapotrzebowania lub wzrost zapotrzebowania na pracowników.

 

Prognozy wskazują na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w poniższych zawodach:

  • murarze i tynkarze,
  • cieśle,
  • glazurnicy,
  • malarze,
  • murarze,
  • dekarze,
  • ślusarze,
  • spawacze,
  • pracownicy robót wykończeniowych.

Widać więc, że praca na budowie oferuje różne możliwości zatrudnienia uzależnione od umiejętności potencjalnego pracownika.

Czy praca w budownictwie to przyszłość?

Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk oraz Wrocław – sprawdź oferty ze stolicy, np. na: https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l.

 

Stosunkowo najlepiej zarabiali budowlańcy pracujący na Mazowszu oraz w Małopolsce. Najmniejsze pensje otrzymywały osoby wykonujące prace na budowie w lubuskim i podlaskim.

 

Pracodawcy wskazują, że kogoś do pracy na budowie w Polsce, zwracają uwagę na umiejętności posługiwania się narzędziami, kondycję, wyobraźnię przestrzenną, a także dotychczasowe doświadczenie. Dodatkowym atutem kandydata jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o odpowiednim profilu, a także posiadanie dodatkowych uprawnień (mp. do pracy na wysokości czy przy instalacjach elektrycznych).

 

Średnie zarobki pracowników budowlanych w 2023 roku wynoszą od 5 500 do 8 000 złotych brutto, jednak warto zaznaczyć, że w dostępnych ofertach, stawki są znacznie wyższe i mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

 

Można zauważyć, że praca na budowie związana jest z dużymi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że wysokość zarobków jest powiązana z doświadczeniem, umiejętnościami oraz miejscem zatrudnienia.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »