• Data: 2024-10-05 • Autor: Artykuł Partnera
Fundament stanowi bazę każdego budynku przeznaczonego na pobyt ludzi. To dzięki niemu dom jest stabilnie związany z podłożem i odporny na uszkodzenia. Jakie przepisy prawa regulują kwestie związane z projektowaniem fundamentów? Czy technologię posadowienia domu zawartą w projekcie można zmienić i kiedy wymaga to dopełniania urzędowych formalności?
Płyta fundamentowa jest jednym z rodzajów fundamentów, który coraz częściej pojawia się w zarówno prywatnych, jak i komercyjnych projektach budowlanych. Jej cechą szczególną jest jednolita, żelbetowa konstrukcja, która zajmuje powierzchnię pod całym budynkiem. Płyta fundamentowa ma kilka warstw i w przeciwieństwie do tradycyjnych ław fundamentowych nie musi znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Jest to zasługą warstwy podsypki, na której zostaje posadowiona, a także otoczenia warstwą izolacji, która chroni nie tylko przed ucieczką ciepła, ale również przed wilgocią. Co bardzo ważne, w płycie fundamentowej prowadzi się też instalacje i może być ona zintegrowana z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ stanowi jednocześnie podłogę parteru.
Do wykonania płyty fundamentowej stosuje się wyłącznie sprawdzoną mieszankę betonową, o klasie wytrzymałości przynajmniej C-16/20, a w niektórych przypadkach nawet C25/30 lub wyższej. Warstwa betonu wynosi minimum 20 cm. Do zbrojenia służą siatki zgrzewane ze stalowych prętów, a do izolacji styropian XPS. EPS lub EPS HYDRO.
W wielu standardowych projektach budowlanych tradycyjne ławy można łatwo zmienić na płytę, ale w niektórych sytuacjach płyta będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Dzieje się tak np. na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych lub z gruntem o słabej nośności. Jednak również skomplikowana bryła wznoszonego budynku jest przesłanką, by wybrać płytę – wykonanie ław fundamentowych byłoby w tym przypadku nie tylko czasochłonne, ale też trudne.
Technologia wykonywania fundamentów w formie płyty wiąże się z wieloma korzyściami, które inwestor odczuje nie tylko w trakcie prac budowlanych, ale również po ich zakończeniu. Oto 7 najważniejszych zalet płyty fundamentowej.
Jest kilka przepisów prawa regulujących kwestie fundamentów. Podstawę stanowi Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w której zawarto podstawowe zasady projektowania fundamentów, ale także najważniejsze wymogi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz rozbiórką obiektów budowlanych różnego typu.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dział V, § 204. 1. podaje natomiast, że: Konstrukcja budynku powinna spełniać warunki zapewniające nieprzekroczenie stanów granicznych nośności oraz stanów granicznych przydatności do użytkowania w żadnym z jego elementów i w całej konstrukcji. Fundamenty muszą spełniać wspomniane warunki stanu granicznego nośności, aby mogły przekazywać obciążenie budowli w sposób bezpieczny.
Regulacje z zakresu budowy fundamentów określają ponadto europejskie normy Eurocode, czyli Eurokody mające status Polskich Norm. Zebrane w 10 pakietów, regulują szczegółowo zasady projektowania konstrukcji różnego typu, przy czym Eurokod: Podstawy projektowania konstrukcji (PN-EN 1990) oraz Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje (PN-EN 1991) są dokumentami ogólnymi i ich zastosowanie jest koniecznością podczas projektowania obiektów każdego rodzaju. W kontekście fundamentów szczególne znaczenie mają:
Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego informacje o sposobie posadowienia budynku powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany, a bardziej szczegółowe dane na ten temat umieszcza się w projekcie technicznym.
Warto też wiedzieć, że roboty budowlane, w tym te związane z wykonaniem fundamentów, objęte są tzw. rękojmią. W kwestii odpowiedzialności za wady budowlane stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, poruszającego zagadnienia wspomnianej rękojmi i gwarancji.
Gotowe projekty domów jednorodzinnych przeważnie uwzględniają fundamenty tradycyjne w postaci ław. Najczęściej jednak inwestor może uzgodnić wprowadzenie zmian w tym zakresie, tak aby w projekcie uwzględniono płytę fundamentową. Takie modyfikacje, zanim jeszcze projekt trafi do urzędu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, nie wiążą się z żadnymi konsekwencjami – wymagają jednak dostosowania projektu i przeprowadzenia nowych wyliczeń materiałowych. Co dzieje się w sytuacji, gdy inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę, a pomysł zmiany ław na płytę fundamentową pojawił się później?
Ustawa Prawo budowlane przewidziała takie sytuacje. Klasyfikuje ona zmiany w projekcie jako:
Przeważnie zmiana sposobu posadowienia budynku należy do kategorii zmian nieistotnych, ponieważ nie wpływa na kluczowe dla budowy parametry. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczną decyzję tym zakresie zawsze podejmuje projektant. Jeśli uzna określoną zmianę za nieistotną, wystarczy odnotować ją w dokumentacji budowy, dołączając do niej stosowny opis i rysunki. Konieczność uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę pojawia się tylko w przypadku zaistnienia zmian istotnych.
Prawo budowlane daje inwestorom swobodę wyboru rodzaju fundamentów, o ile spełniają one wszelkie wymagania techniczne i zapewniają użytkownikom budynków pełne bezpieczeństwo. Decyzję o zastosowaniu płyty najlepiej podjąć podczas projektowania domu, ale zmiany można wprowadzić również później, gdy urząd wydał już pozwolenie na budowę.
Zapytaj prawnika