Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Projekt powykonawczy przyczepy gastronomicznej, czy producent ma obowiązek go wydać?

• Data: 2024-11-21 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Czy producent przyczepy gastronomicznej ma obowiązek na moją prośbę wydać projekt powykonawczy? Uważam, że przyczepa nie jest wykonana z właściwych materiałów.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Projekt powykonawczy przyczepy gastronomicznej, czy producent ma obowiązek go wydać?

Obowiązki producentów towarów

Z żadnego przepisu nie wynika. aby producent musiał przedstawiać klientowi projekt powykonawczy wyprodukowanego przez siebie towaru – tu przyczepy.

W Polsce obowiązuje ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 roku o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2016, poz. 542 ze zm.) Ustawa ta weszła w życie 20 kwietnia 2016 roku. Równolegle obowiązuje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2002 Nr 166, poz. 1360 ze zm.). Ustawa z 2002 roku nie zawiera szeregu fundamentalnych postanowień (m.in. obowiązków podmiotów gospodarczych, wymagań dla jednostek notyfikowanych i organów notyfikujących).

Do produktów, których nie obejmują normy zasadnicze (dyrektywy Nowego Podejścia), stosuje się m.in. ustawę z dnia 12 grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 229, poz. 2275 ze zm.). Do części wyrobów stosuje się nadal ustawę z 2002 o systemie oceny zgodności, w tym w zakresie wymagań szczegółowych (wymagania określone w aktach prawnych innych niż dyrektywy Nowego Podejścia), bądź ustawy sektorowe – w zależności od rodzaju produktu. Przed przeprowadzeniem oceny zgodności wyrobu należy ustalić, jakie obowiązujące przepisy i normy znajdują zastosowanie. Zakres zastosowania dwóch ustaw w ramach systemu oceny zgodności, tj. ustawy z 2002 roku o systemach oceny zgodności oraz ustawy z 2016 roku o systemie oceny zgodności i nadzoru rynku, można sprawdzić na poziomie pozostających w mocy rozporządzeń krajowych, wydanych na podstawie przepisów upoważniających zawartych w danej ustawie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 sprzedawca zobowiązany jest poinformować kupującego o cenie oferowanego towaru konsumpcyjnego oraz o jego cenie jednostkowej, chyba że ceny te wyrażają się tą samą kwotą.

Sprzedawca obowiązany jest też udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. W szczególności powinien wskazać: nazwę towaru, producenta lub importera, znak zgodności wymagany przez odrębne przepisy oraz informację o dopuszczeniu do obrotu w Polsce.

Ustawy z 2016 roku o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku nie stosuje się (z wyjątkiem wskazanych w tej ustawie przepisów) do:

  • materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego,
  • wyrobów budowlanych,
  • wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa,
  • wyrobów medycznych, jednak ustawa z 2016 roku znajduje zastosowanie do wyrobów medycznych będących: urządzeniami ciśnieniowymi i zespołami urządzeń ciśnieniowych, wagami nieautomatycznymi, urządzeniami radiowymi,
  • ciśnieniowych urządzeń transportowych,
  • wyrobów lotniczych, części i akcesoriów.

Szczegółowy zakres zastosowania ustawy z 2016 roku znajduje się w art. 1 tej ustawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Deklaracja producenta i dopuszczenie do obrotu

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt jest zgodny z wymaganiami (w tym z tzw. zasadniczymi wymaganiami wynikającymi z dyrektyw Nowego Podejścia). Produkty, które muszą spełniać wymagania, nie mogą być wprowadzane na rynek w krajach Unii Europejskiej (dalej jako „UE”), jeżeli nie przeszły pomyślnie oceny zgodności z wymaganiami i nie zostały oznakowane znakiem CE (chyba że nie są objęte obowiązkiem znakowania, co stanowi raczej wyjątek od reguły). Poprzez oznaczenie produktu tym znakiem producent na własną odpowiedzialność deklaruje, że produkt jest zgodny z dotyczącymi go wymaganiami określonymi we wspólnotowym prawodawstwie harmonizacyjnym i może być swobodnie sprzedawany i używany na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jeśli produkt jest dopuszczony do obrotu, producent nie musi przedstawiać projektów ani zdradzać procedury produkcji. Jeśli towar nie spełnia norm, proszę wystąpić z reklamacją albo roszczeniem z rękojmi.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zakres odpowiedzialności producenta

Podmioty gospodarcze, czyli producent, importer i dystrybutor, oraz podmioty niegospodarcze (czyli prywatny importer) w związku z udostępnianiem wyrobów mają określone obowiązki. Producent ma następujące obowiązki:

  • zaprojektowanie i wyprodukowanie wyrobu zgodnie z wymaganiami,
  • sporządzenie i przechowywanie dokumentacji technicznej (przez 10 lat od wprowadzenia wyrobu do obrotu),
  • przeprowadzenie/zlecenie przeprowadzenia procedury oceny zgodności,
  • sporządzenie deklaracji zgodności, naniesienie oznaczenia CE (względnie i innych oznaczeń),
  • umieszczenie na wyrobie (opakowaniu/etykiecie) swojej nazwy, znaku towarowego, adresu (w języku polskim),
  • dołączenie do wyrobu instrukcji, informacji dotyczących bezpieczeństwa, deklaracji zgodności – jeżeli jest to wymagane (w języku polskim),
  • podjęcie działań w celu zapewnienia zgodności wyrobu, jego wycofania z obrotu lub odzyskania – w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że jest on niezgodny z wymaganiami,
  • poinformowanie organów nadzoru rynku o zagrożeniach stwarzanych przez wyrób ? współpraca z organami nadzoru,
  • prowadzenie ewidencji skarg dotyczących wyrobu, ewidencji wyrobów niezgodnych z wymaganiami, badania próbek wyrobów.

Nie ma obowiązku zdradzania procedury produkcji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Reklamacja z powodu wadliwych materiałów

Klient odebrał przyczepę gastronomiczną, która, według niego, została wykonana z materiałów o gorszej jakości niż te, które były ustalone podczas zamówienia. Złożył reklamację, domagając się od producenta dokumentacji technicznej, aby zweryfikować materiały użyte do budowy. Producent odmówił wydania projektu powykonawczego, wskazując, że nie ma takiego obowiązku, jednak zgodził się na rozpatrzenie reklamacji w ramach rękojmi.

 

Sprawa sądowa o wadliwą przyczepę

Firma cateringowa zakupiła przyczepę gastronomiczną, która okazała się niestabilna podczas użytkowania. Klient złożył wniosek o dostarczenie dokumentacji technicznej oraz projektu powykonawczego, aby potwierdzić, że przyczepa spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Producent odmówił, a sprawa trafiła do sądu, który uznał, że producent musi jedynie dostarczyć certyfikaty zgodności, a nie pełny projekt powykonawczy.

 

Reklamacja odrzucona z braku projektu

Kupujący przyczepę gastronomiczną zgłosił problem z nieodpowiednim izolowaniem ścian, co negatywnie wpływało na przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze. Klient żądał od producenta wydania projektu powykonawczego, by sprawdzić, czy zastosowano odpowiednie materiały izolacyjne. Producent wyjaśnił, że nie jest zobowiązany do udostępnienia takiej dokumentacji, ale zaoferował naprawę w ramach gwarancji.

Podsumowanie

Producent przyczepy gastronomicznej nie ma obowiązku wydania projektu powykonawczego na żądanie klienta, o ile nie wynika to z umowy lub przepisów prawa. Klient może jednak skorzystać z prawa do reklamacji lub rękojmi, jeśli produkt nie spełnia określonych norm i wymagań. W takim przypadku producent zobowiązany jest do naprawy lub wymiany towaru zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony konsumentów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism prawnych dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb, zapewniając szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w każdej sprawie prawnej! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »