Przeniesienie pozwolenia na budowę, czy syn może zostać inwestorem?

• Data: 2024-07-25 • Autor: Katarzyna Nosal

Otrzymałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego na mojej działce i jestem w fazie tuż przed podpisaniem umowy z wykonawcą robót. Czy syn na tym etapie może zostać inwestorem? Jakie formalności należy załatwić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie pozwolenia na budowę, czy syn może zostać inwestorem?

Inwestor a właściciel

Nie ma żadnych przeszkód, by syn stał się inwestorem. To, o czym musicie pamiętać, to fakt, że bez przeniesienia własności nieruchomości syn wprawdzie zainwestuje na Pańskiej działce, ale dom stanie się Pańska własnością, bowiem zgodnie z zasadami polskiego prawa cywilnego to, co jest trwale związane z gruntem, staje się własnością właściciela gruntu. Oczywiście może też Pan przenieść na syna własność nieruchomości w formie darowizny i wówczas to on będzie nie tylko inwestorem, ale i właścicielem całej nieruchomości wraz z budynkiem.

Zgodnie z art. 40 Prawa budowlanego „organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, w drodze decyzji, przenieść to pozwolenie na wniosek nowego inwestora, jeżeli do wniosku inwestor dołączy:

1) oświadczenie:

a) o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę,

b) o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

2) zgodę dotychczasowego inwestora, na rzecz którego decyzja została wydana, lub kopię tej zgody”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeniesienie własności na syna

Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie jest konieczne, jeżeli własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę, czyli gdyby wcześniej podarował Pan działkę synowi.

Formularze wniosków, w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia na portalu e-Budownictwo. Wniosek można też złożyć do starosty w formie papierowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane

Jeśli chodzi o sytuację, gdyby nie przenosił Pan własności nieruchomości na syna, to oczywiście syn musi złożyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Jeśli nie chce Pan by to syn był właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, to możecie zawrzeć stosowną umowę , na mocy której syn będzie dysponował nieruchomością. Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane może też wynikać ze stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Stosunki zobowiązaniowe reguluje Księga III KC. Zobowiązanie to stosunek prawny polegający na tym, że jedna osoba (wierzyciel) jest uprawniona do żądania spełnienia świadczenia, natomiast druga (dłużnik) zobowiązana jest to świadczenie spełnić (zob. art. 353 § 1 Kodeksu cywilnego). Najważniejszym i najczęściej występującym w praktyce źródłem zobowiązań są umowy i z nich wypływać mogą uprawnienia inwestorów do zabudowy nieruchomości. Szczególne znaczenie będą miały umowy najmu (art. 659 i nast.) oraz dzierżawy (art. 693 i nast.). Treść umów będzie decydowała o możliwości wykorzystania nieruchomości będącej przedmiotem umowy na cele budowlane.

Należy podkreślić, że bez zgody wynajmującego najemca nie może czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy (art. 667 § 1). Podobnie dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego (art. 696). Ponadto zgodnie z zasadą swobody umów (art. 3531) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane może wypływać z umów nienazwanych. Uważam także, że możliwe jest zawarcie umowy użyczenia obejmującej wpis o prawie do zabudowy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przekazanie Własności w Formie Darowizny

Pan Jan otrzymał pozwolenie na budowę domu na swojej działce. Przed rozpoczęciem prac postanowił przekazać nieruchomość swojemu synowi, Markowi, w formie darowizny. Pan Jan udał się do notariusza, aby sporządzić odpowiedni akt notarialny, który przenosił własność działki na Marka. Następnie Marek, jako nowy właściciel, złożył wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę na swoje nazwisko, dołączając wymagane oświadczenia i zgodę ojca. Dzięki temu Marek stał się zarówno właścicielem, jak i inwestorem, co umożliwiło mu swobodne zarządzanie budową domu.

 
Inwestowanie Bez Przeniesienia Własności

Pani Anna uzyskała pozwolenie na budowę na swojej działce i planowała rozpocząć budowę domu. Jej syn, Paweł, chciał zaangażować się w projekt jako inwestor, ale Anna nie chciała przenosić na niego własności nieruchomości. W tej sytuacji Anna i Paweł zawarli umowę, na mocy której Paweł uzyskał prawo do dysponowania działką na cele budowlane. Paweł złożył odpowiednie oświadczenie wraz z wnioskiem o przeniesienie pozwolenia na budowę na swoje nazwisko. Dzięki temu Paweł mógł inwestować w budowę domu na działce swojej matki, zachowując jej własność.

 
Umowa Najmu na Cele Budowlane

Pan Tomasz posiadał działkę z pozwoleniem na budowę, ale nie miał środków na realizację projektu. Jego syn, Krzysztof, chciał zainwestować w budowę domu na tej działce. Tomasz i Krzysztof zdecydowali się na zawarcie umowy najmu, w której Tomasz wynajął działkę Krzysztofowi na cele budowlane. W umowie zawarli postanowienia umożliwiające Krzysztofowi prowadzenie prac budowlanych. Krzysztof, jako najemca z prawem do dysponowania nieruchomością, złożył wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę. Dzięki temu Krzysztof mógł realizować inwestycję, a Tomasz zachował prawo własności działki.

Podsumowanie

Inwestorem na etapie budowy domu może zostać zarówno syn, jak i każda inna osoba, o ile spełnione zostaną odpowiednie formalności. Kluczowe jest tu przeniesienie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, co można osiągnąć poprzez darowiznę, umowę najmu lub inną formę prawną. Dzięki temu nowy inwestor może legalnie kontynuować budowę i zarządzać projektem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu wszelkich pism związanych z inwestycjami budowlanymi, aby ułatwić Ci każdy krok w procesie budowy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie i pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione prawidłowo. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »