Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przeprowadzenie prądu przez drogę we współwłasności

• Data: 2023-06-28 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Do mojej działki (A) prowadzi wąska działka (B) dojazdowa, w której mam 1% udziału. Ta działka ma jeszcze trzech właścicieli. Do KW wpisane są służebności przesyłu mediów za wyjątkiem prądu. Nie posiadaliśmy, ustanawiając u notariusza możliwość przeprowadzenia mediów, dokładnego zapisu z elektrowni i notariusz nie chciał nam wpisać do KW działki B takiego ogólnego zapisu. Teraz główny właściciel działki B sprzedaje swoją działkę razem ze swoimi udziałami w działce B (97%) deweloperowi. Czy nowy większościowy właściciel działki ma prawo nie zgodzić się na wpisanie do KW działki B zapisu o przeprowadzeniu przez tę działkę prądu? Jeżeli nie ma takiego prawa, to czy może on dochodzić opłaty za wyrażenie zgody na taki zapis w KW?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeprowadzenie prądu przez drogę we współwłasności

Przeprowadzenie prądu a służebność drogi

Wskazać należy, że przepisy nie regulują wprost instytucji służebności mediów. A zatem zgodnie z powszechnie przyjętymi poglądami doktryny i orzecznictwa stosuje się do nich przepisy dotyczące służebności drogi koniecznej.

Nowy właściciel musi udzielić zgody na zawarcie umowy o ustanowienie służebności przesyłu mediów energii, jeśli takowa jeszcze nie została zawarta, aby była ona ważna. Ma bowiem większość udziałów w działce i jego zgoda jest konieczna. Dopiero po jej zawarciu następuje ujawnienie służebności w KW dla owej nieruchomości. Jeśli odmowi, to wówczas każdy z pozostałych współwłaścicieli ma prawo żądać sądowego upoważnienia do ustanowienia służebności na mocy art. 201 Kodeksu cywilnego. Przyjmuje się bowiem, że ustanowienie służebności to czynność zwykłego zarządu (tak w post. Sądu Najwyższego z 24 listopada 2016 r., sygn. akt III CSK 394/15). Wyrok sądu wyrażający zgodę zastępuje obowiązek uzyskania zgody większościowego właściciela. Tak ustanowiona służebność za zgodą nowego nabywcy lub bez niej, ale za zgodą sądu jest ujawniana w KW przez notariusza u którego spisujemy oświadczenie o ustanowieniu służebności.

Ujawnienie służebności w KW

Jeśli zaś umowa jest już zawarta, a stroną jest jeszcze poprzedni współwłaściciel, tyle, że umowa jest nieujawniona w KW, to jako nabywca nowy właściciel wstąpił w całość praw i obowiązków zbywcy. Skoro umowa jest ważna i podpisana, to ujawnienie jej w KW ma wyłącznie charakter deklaratoryjny (potwierdzający). Na mocy umowy o ustanowienie służebności przesyłu mediów, tj. energii, notariusz ujawnia ową służebność w KW dla danej nieruchomości. Nowy nabywca nie może tego faktu kwestionować, bowiem wstąpił w całość praw i obowiązków sprzedającego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »