• Data: 2023-07-05 • Autor: Artykuł Partnera
Poprowadzenie pod drogami instalacji telekomunikacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych czy gazowych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Dzięki przewiertom i przeciskom możliwe wykonanie kanału, który pomieści ich elementy, bez konieczności zrywania nawierzchni drogi i jej odtworzenia. Jakie są jednak różnice między przewiertami, a przeciskami? Jak przebiega proces wykonywania przewiertu? Na pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym różnią się przewierty i przeciski. Oba rozwiązania stosowane są w tym samym celu – by wykonać pod drogą kanał, w którym można poprowadzić różne instalacje. W obu przypadkach mamy też do czynienia z technologiami bezinwazyjnymi, bo wykonanie kanału nie wymaga dużych ingerencji w środowisko naturalne lub istniejące już elementy infrastruktury. Jakie są więc różnice między przeciskami i przewiertami?
W pierwszym przypadku wykonawca nie ma możliwości precyzyjnego ustalenia toru ruchu głowicy – ta porusza się jedynie w linii prostej lub po łuku. Technologia wykonywania przewiertów zakłada natomiast właściwie dowolne ustalenie toru ruchu głowicy na jednej płaszczyźnie. Pozwala to na bezproblemowe ominięcie zlokalizowanych w gruncie instalacji. Specyfika przewiertów bezwykopowych czyni z nich optymalne rozwiązanie w większości sytuacji. Jest to metoda szybka i tania, a wybierając ją, wykonawca może uniknąć wielu trudności.
By wykonanie przewiertu nie wiązało się z komplikacjami, wykonawca musi spełnić określone warunki. Poza użyciem odpowiedniego sprzętu, największe znaczenie ma przeprowadzenie całej procedury zgodnie z zasadami. Powinna ona składać się z następujących kroków:
wykonanie przewiertu pilotażowego: w tym celu wykorzystuje się tzw. pilot, czyli małą głowicę. Jej zadaniem jest jedynie wyznaczenie trasy przewiertu właściwego z ominięciem ewentualnych znajdujących się w gruncie przeszkód;
wykonanie przewiertu właściwego: polega ono na rozwierceniu przewiertu do wymaganej średnicy;
utworzenie rurociągu: ten etap to przeciągnięcie przez przewiert rur oraz ich połączenie. W ten sposób powstaje gotowy rurociąg, wewnątrz którego można poprowadzić media lub przewody. Rury zabezpieczają kanał przed erozją gruntu oraz wilgocią, a także chronią środowisko naturalne przed ewentualnymi wyciekami i skażeniem.
Przewierty bezwykopowe wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Są to przede wszystkim wiertnice horyzontalne. Umożliwiają one wykonywania przewiertów w poziomie, czym odróżniają się od tradycyjnych wiertnic pracujących w pozycji wertykalnej. Wiertnice tego typu są zazwyczaj urządzeniami samojezdnymi. Niektóre modele zamiast kół wyposażone są w gąsienice umożliwiające poruszanie się w trudnym terenie. Poza tym poszczególne wiertnice horyzontalne różnią się między sobą pod względem:
mocy,
siły uciągu i pchania,
maksymalny moment obrotowy,
długością, średnicą i promieniem gięcia żerdzi wiertniczych,
wydajnością pompy płuczkowe.
Dobór wiertnicy o parametrach dostosowanych do specyfiki terenu oraz wykonywanego przewiertu gwarantuje bezproblemowy przebieg prac oraz ich dużą efektywność. Warto więc korzystać z usług doświadczonych wykonawców, którzy dzięki doświadczeniu oraz dostępowi do odpowiedniego sprzętu szybko i sprawnie wykonają przewiert spełniający wymagania danej inwestycji.
Zapytaj prawnika