Rola technologii w inspekcjach budowlanych - narzędzia w procesie nadzoru zgodności z przepisami prawa budowlanego

• Data: 2025-03-17 • Autor: Artykuł Partnera

Nieprzypadkowo rozpoczęcie budowy wielu obiektów musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę – chodzi o bezpieczeństwo i zagwarantowanie wysokich standardów w budownictwie. Budowy są też sprawdzane na różnych etapach przez inspektorów. W codziennej pracy coraz częściej wspierają ich nowoczesne narzędzia – drony.
Rola technologii w inspekcjach budowlanych - narzędzia w procesie nadzoru zgodności z przepisami prawa budowlanego

Dlaczego inspektorzy budowlani coraz częściej korzystają z dronów?

Bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony, są szeroko wykorzystywane w branży budowlanej – znajdują one zastosowanie zarówno na etapie przygotowań do budowy, jak i podczas inspekcji budowlanych. Jeżeli chodzi o inspekcje, to użycie dronów ułatwia kontrolę postępów prac i jakości wykonania kolejnych etapów inwestycji. Dzięki tym urządzeniom inspektorzy uzyskują szybki i bezpieczny dostęp do różnych części obiektu, w tym przede wszystkim miejsc trudno dostępnych – mogą m.in. sprawdzić stan dachu.

Inspektorzy pojawiają się nie tylko na placach budowy, ale również na działkach, na których znajdują się obiekty w złym stanie technicznym. Tam, gdzie zachodzi ryzyko zawalenia się budynku, drony również spełniają istotną funkcję – dzięki nim możliwe jest sprawdzenie każdej części obiektu bez konieczności wchodzenia do niego, a zatem narażania się na niebezpieczeństwo. Dostarczony przez drony materiał ułatwia ocenę stanu technicznego budynku i pozwala wydać decyzję administracyjną.

Czym wyróżniają się drony projektowane z myślą o branży budowlanej?

Drony używane w branży budowlanej to urządzenia odporne na różne warunki pogodowe – mogą one pracować podczas deszczu oraz w upalne i chłodne dni. Istnieje też możliwość użycia bezzałogowego statku powietrznego w godzinach nocnych – jest on wyposażony w tryb nocny. Aby umożliwić pozyskanie precyzyjnych danych, drony przeznaczone dla branży budowlanej wykorzystują kamery z zoomem i kamery termowizyjne na podczerwień. Standardem jest też wyposażenie drona w dalmierz laserowy i światło pomocnicze NIR.

Urządzenia wykorzystywane podczas inspekcji muszą dostarczać szczegółowego obrazu. Drony dla branży budowlanej są wyposażone w kamerę z zoomem o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu operator uzyskuje niezbędne informacje o wybranym fragmencie inwestycji budowlanej. Z perspektywy inspektorów istotna jest też kamera termowizyjna, za pomocą której możliwe jest m.in. zlokalizowanie mostków termicznych.

Jak jeszcze są wykorzystywane drony w budownictwie?

Jak można przeczytać na stronie internetowej: https://dji-tpi.com.pl/branze/geodezja-i-budownictwo/, drony mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Z ich wykorzystaniem możliwe jest:

  • Wykonanie pomiarów. Drony umożliwiają przeprowadzenie szybkich pomiarów topograficznych niskim kosztem.
  • Monitorowanie postępu prac budowlanych. Bezzałogowe statki powietrzne sprawdzają się podczas monitorowania realizacji inwestycji.
  • Usprawnienie robót ziemnych. Drony pozwalają kontrolować objętość nasypów, a zatem sprawdzać postępy prac.
  • Modelowanie informacji o budynku (BIM). Za pomocą dronów możliwe jest zbieranie danych, które następnie służą do tworzenia modelu realizowanego projektu budowlanego.
  • Sprawne przeprowadzenie prac archeologicznych. Ma to związek z dokładnym sprawdzeniem obszaru, na którym prowadzona jest inwestycja.

Szerokie wykorzystanie dronów w budownictwie to także sposób na oszczędności. Z jednej strony to rozwiązanie tańsze niż wynajem śmigłowca, z drugiej zaś w razie stwierdzenia problemów możliwe jest ich szybkie usunięcie.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »
..
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejOK, rozumiem – nie pokazuj więcej tego okna