Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Samowola budowlana na dzierżawionym terenie, co robić?

• Data: 2024-10-02 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Na terenie dzierżawionym przez klub sportowy została utworzona nielegalnie nieduża działka z altaną i ogrodzeniem. Teren należy do gminy. Jak klub może się pozbyć tej zabudowy i jakie przepisy to regulują? Zabudowy dokonała osoba będąca kiedyś związana z klubem (nieżyjąca). Obecnie zajmuje ją jego żona. Bez zezwolenia i umowy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samowola budowlana na dzierżawionym terenie, co robić?

Zabudowa jako samowola budowlana

W opisanej przez Pana sytuacji mamy w istocie dwa wątki. Pierwszy: budowlany. Jeśli zabudowa wymagała zgłoszenia do organu architektoniczno-budowlanego lub pozwolenia na budowę w myśl ustawy Prawo budowlane, a takowe nie zostało przez „inwestora”, czyli osobę, która takiej zabudowy dokonała, uzyskane, to mamy do czynienia z samowolą budowlaną. Trzeba ów fakt zgłosić do nadzoru budowlanego wskazując, że prawdopodobnie powstała samowola budowlana, opisać kto tam zamieszkuje i kto prawdopodobnie jej dokonał i wnieść o zbadanie sprawy. Jeśli urząd stwierdzi samowolę, a osoba, która obecnie tam zamieszkuje, nie zalegalizuje budynków, tj. nie uiści opłaty legalizacyjnej, nie przedłoży wymaganych projektów budowlanych i zgody właściciela działki na dysponowanie nią na cele budowlane, to urząd (nadzór) nakaże rozbiórkę. Gdy zaś rozbiórka mimo nakazu nie zostanie przeprowadzona, nadzór ma prawo zlecić jej wykonanie organom egzekucyjnym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawa dzierżawcy

Natomiast drugi wątek to wątek cywilno-prawny. Gmina jako właściciel wydzierżawiła cały teren Państwu, bez wyjątków. Jeśli Państwo nigdy nie zezwolili innej osobie na zabudowę i zajęcie gruntu dzierżawionego, macie Państwo prawo domagać się zaprzestania naruszania Państwa prawa wynikającego z dzierżawy, ale w istocie poprzez gminę, czyli wskazać gminie, że umowa dzierżawy nie zawiera Państwa obowiązku tolerowania innych osób na działce i domagać się, by gmina wezwała osoby zajmujące teren dzierżawiony do usunięcia zabudowy i niezajmowania tego terenu w trybie art. 222 Kodeksu cywilnego, jako że roszczenie to przysługuje tylko właścicielowi (czyli gminie), nie zaś dzierżawcy:

„§ 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nielegalna altana na terenie klubu sportowego

Klub sportowy dzierżawiący teren od gminy odkrył, że jeden z dawnych członków postawił bez zgody niewielką altanę i ogrodzenie na części dzierżawionej działki. Po śmierci tej osoby altanę zaczęła użytkować jego żona. Klub zgłosił samowolę budowlaną do nadzoru budowlanego, który potwierdził nielegalność zabudowy i nakazał rozbiórkę. Ponieważ nie doszło do zalegalizowania budynku, ostatecznie nadzór budowlany zlecił egzekucyjne usunięcie obiektu.

 

Skarga do gminy o naruszenie dzierżawy

Działacz klubu sportowego zauważył, że teren klubu został bezprawnie ogrodzony przez osobę niezwiązaną z obecnym zarządem. Klub zgłosił to naruszenie do gminy jako właściciela działki, wskazując na brak zgody na taką działalność. Gmina, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, wezwała osobę zajmującą teren do usunięcia ogrodzenia i zwolnienia działki, przywracając zgodny z prawem stan.

 

Budynek bez zgłoszenia a rozbiórka

Osoba związana kiedyś z klubem sportowym postawiła mały budynek gospodarczy na dzierżawionym terenie bez wymaganych zgód. Po jej śmierci wdowa kontynuowała korzystanie z budynku. Klub sportowy zgłosił sprawę do nadzoru budowlanego, który po zbadaniu stwierdził, że jest to samowola budowlana. Nakazano legalizację lub rozbiórkę. Ponieważ nie było możliwości zalegalizowania budynku, wdowa musiała go rozebrać na swój koszt.

Podsumowanie

Nielegalna zabudowa na dzierżawionym terenie, jak altana czy ogrodzenie, może zostać uznana za samowolę budowlaną i podlegać zgłoszeniu do nadzoru budowlanego. Dzierżawca, mający umowę z gminą, może domagać się od właściciela terenu interwencji w celu usunięcia nieautoryzowanych obiektów, powołując się na przepisy Kodeksu cywilnego. Kluczową rolę odgrywa tutaj współpraca z właścicielem gruntu, czyli gminą.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism w sprawach związanych z dzierżawą, samowolą budowlaną i roszczeniami do nieruchomości – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »