• Data: 2024-12-09 • Autor: Marek Gola
Problem dotyczy sąsiadki, która robi mojemu bratu bardzo dużo problemów związanych z jego budową domu. Działka brata ma wszystkie media i jest budowlana. Jednak prąd, który znajduje się na działce, należy przesunąć, aby brat mógł rozpocząć budowę domu. Do tego potrzebna jest pisemna zgoda sąsiadki. Sąsiadka unika kontaktu, nie odbiera telefonu itd. Co zrobić, aby brat mógł przesunąć prąd w inne miejsce? Czy można zmusić sąsiadkę do podpisania zgody? Mediacja nie wchodzi w grę, ponieważ nie przyniesie skutku.
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.
W mojej ocenie wyjściem z przedmiotowej sytuacji jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie na rzecz Pani brata służebności gruntowej. Zgodnie z art. 285 § 1 K.c. „nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa)”.
Zgodnie z art. 287 K.c. „zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej”. Co istotne, służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Z tego powodu ustawodawca wskazuje, że w braku innych danych zakres służebności powinien być wyznaczony według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Posłużenie się klauzulą generalną jest uzasadnione i umożliwia dowolne kształtowanie sytuacji prawnej stron przy uwzględnieniu interesów obu podmiotów (por. np. Z. Radwański, M. Zieliński w: System Prawa Prywatnego, t. 1, 2007, s. 336).
Również z użyciem klauzuli generalnej ograniczone jest swobodne regulowanie pozycji prawnej uprawnionego i zobowiązanego. Ustalając więc zakres służebności, przyjąć należy akceptowane obiektywnie sposoby korzystania z cudzej rzeczy, przydatne z punktu widzenia społeczno-gospodarczego wykonywania prawa własności. Ograniczeniem powinny być zasady współżycia społecznego i istniejące miejscowo zwyczaje (ustalone praktyki postępowania w danej grupie społecznej, które zostały potwierdzone określonym okresem stosowania i zyskały akceptację grupy – por. np. M. Safjan w: System Prawa Prywatnego, t. 1, 2007, s. 184). Sądem właściwym jest sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, która ma być obciążona.
Przesunięcie linii energetycznej przez niechętną sąsiadkę
Marek, właściciel działki budowlanej, miał wszystkie potrzebne media do rozpoczęcia budowy domu. Problem pojawił się, gdy sąsiadka, przez której posesję biegła linia energetyczna, nie chciała podpisać zgody na jej przesunięcie. Nie odbierała telefonów i unikała rozmów. Marek zdecydował się na skorzystanie z sądowej drogi i wnioskowanie o ustanowienie służebności przesyłu. Dzięki temu mógł kontynuować budowę.
Unikająca kontaktu sąsiadka blokuje inwestycję
Anna i jej mąż planowali budowę domu, ale napotkali na przeszkodę, gdy linia prądu wymagała przesunięcia. Sąsiadka, której zgoda była niezbędna, odmawiała spotkań i rozmów. Anna złożyła wniosek do sądu o ustanowienie służebności, co pozwoliło jej uzyskać prawo do korzystania z linii energetycznej i rozpocząć prace budowlane.
Sąsiad nie zgadza się na przesunięcie infrastruktury
Paweł spotkał się z problemem, gdy jego budowa została wstrzymana z powodu przebiegu linii energetycznej. Sąsiad odmawiał podpisania zgody na jej przesunięcie, mimo że infrastruktura przeszkadzała Pawłowi w budowie. Paweł postanowił skorzystać z mediacji i sądowego rozstrzygnięcia, w wyniku czego sąd ustanowił służebność gruntową, umożliwiając przesunięcie linii.
Jeśli sąsiad blokuje możliwość zmiany biegu prądu, warto rozważyć skorzystanie z drogi prawnej, w tym wniosku o ustanowienie służebności gruntowej. Sądowe rozwiązania pozwalają na uwzględnienie interesów obu stron, umożliwiając inwestorowi kontynuowanie budowy, nawet w obliczu niechęci sąsiada. Mediacja lub sądowy wniosek mogą być kluczowe, gdy negocjacje nie przynoszą efektów.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach dotyczących sporów z sąsiadami lub przygotowania pism prawnych, skorzystaj z naszych usług online – oferujemy szybkie i profesjonalne porady oraz kompleksowe wsparcie w przygotowaniu dokumentów. Skontaktuj się z nami, aby rozwiązać swój problem skutecznie i bez zbędnych formalności. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika