• Autor: Serwis Prawo-budowlane.info
Posiadam działkę 20-arową. Jest przeznaczona pod działalność nieuciążliwą. Czy mogę na niej postawić budynek – na parterze byłby sklep spożywczy, a na piętrze moje mieszkanie?
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wskazano typy działalności uciążliwej. Wśród nich nie wyliczono lokali usługowych typu sklepy spożywcze, a także mieszkań.
W celu potwierdzenia tego stanu rzeczy przywołuję orzeczenie o sygn. akt II SA/Gd 950/05 - wyrok WSA w Gdańsku z 13.09.2006 r.:
„Organ stwierdził, iż usługa typu sklep spożywczy jest usługą nieuciążliwą, nie koliduje z istniejącą zabudową oraz nie narusza ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta obowiązującego do dnia 31 grudnia 2003 r. oraz nie wprowadza zagrożenia naruszenia art. 5 Prawa budowlanego”.
Według jednej z definicji pod pojęciem usług lub działalności nieuciążliwej należy rozumieć działalność, która nie powoduje oddziaływań szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz oddziaływań mogących pogorszyć stan środowiska, dla których sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko nie jest wymagane. Nie sposób w świetle powyższego do takiej działalności zakwalifikować planową przez Pana.
Zgodnie z uchwałą nr XIII/87/07 Rady Miejskiej w Zawadzkiem z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Zawadzkie „należy posiłkować się każdym aktem prawa, który może naświetlić sytuację:
Gdyby był Pan w posiadaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, możliwe, że udałoby się precyzyjniej określić, czy taka działalność wraz z mieszkaniem będzie możliwa do prowadzenia – jeżeli prześle mi Pan taki dokument, przekażę dodatkowe uwagi, jeżeli będą potrzebne. W tej chwili odpowiedź na Pana pytanie brzmi: działalność taka nie będzie uznawana za uciążliwą.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika