Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Spór o drogę wewnętrzną, kto odpowiada za jej modernizację i jakie są wymogi techniczne?

• Data: 2024-12-04 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zostało wydzielone sześć działek budowlanych. Dojazd do tych działek został zapewniony poprzez wydzielenie drogi o szerokości 4 metrów. Dzisiaj ta droga w planie zagospodarowania jest oznaczona jako droga wewnętrzna. Mieszkańcy tej ulicy chcą, by gmina położyła asfalt lub ją wybrukowała. Wójt natomiast twierdzi, że nie dostanie pozwolenia na budowę drogi, gdyż nie spełnia ona warunków technicznych, nie ma 5 metrów szerokości. Czy ma rację? W internecie czytałem, że droga wewnętrzna może mieć od 3 do 5 metrów.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spór o drogę wewnętrzną, kto odpowiada za jej modernizację i jakie są wymogi techniczne?

Szerokości dojść i dojazdów

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim winny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – z dnia 8 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065 z późniejszymi zmianami):

„Rozdział 2 Dojścia i dojazdy

§ 14.1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m”.

 

Zgodnie z § 14 ust. 1 Rozporządzenia MI przy wykonaniu drogi dojazdowej o szerokości 3 m, spełniony jest wymóg minimalnej szerokości drogi dojazdowej zapewniającej dojazd z działki  budowlanej do drogi publicznej. Komunikacja piesza i komunikacja kołowa zostały w § 14 ust. 1 Rozporządzenia MI potraktowane jako dwie odrębne funkcje. Przepisy dotyczące dostępu zabudowy jednorodzinnej do drogi publicznej są niejednoznaczne i wymagają działań legislacyjnych. Ponadto w § 15 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia MI pojawia się zastrzeżenie dotyczące szerokości i innych parametrów drogi które należy dostosować do przewidywanego ruchu pojazdów na tej drodze.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Różne szerokości dróg

Wymóg minimalnej łącznej szerokości 4,5 m dla dojścia i dojazdu zorganizowanego w formie wydzielonej jezdni o szerokości 3 m i dojścia pieszego o szerokości 1,5 m obowiązuje w odniesieniu dla połączenia z drogą publiczną budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Dla budynków pozostałych w tym domów jednorodzinnych jest to wielkość komfortowa (optymalna) natomiast bezwzględne ograniczenie przepisowe dotyczy jedyne zapewnienia jezdni o szerokości 3 m.

Jeżeli połączenie z drogą publiczną kilku działek odbywa się bez wydzielenia jezdni, czyli w formie ciągu pieszo-jezdnego umożliwiającego ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów, wówczas wymagana szerokość takiego połączenia powinna wynosić min. 5 m.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Mała wspólnota mieszkaniowa i dojazd straży pożarnej
W jednej z małych wspólnot mieszkaniowych droga wewnętrzna o szerokości 3,5 metra prowadzi do kilku domów jednorodzinnych. Kiedy jeden z mieszkańców wezwał straż pożarną z powodu pożaru w kominie, strażacy mieli trudności z wjazdem dużym wozem strażackim. W wyniku tego zdarzenia mieszkańcy zwrócili się do gminy o poszerzenie drogi, jednak okazało się, że szerokość minimalna zgodnie z obowiązującymi przepisami nie została przekroczona, co ograniczało możliwość wsparcia gminy.

 

Nowe inwestycje i wąski dojazd do osiedla
Na jednym z osiedli na przedmieściach droga dojazdowa o szerokości 4 metrów została zaprojektowana jako jedyna droga wewnętrzna. Gdy deweloper postanowił wybudować kolejne budynki, okazało się, że droga nie spełnia wymogu minimalnej szerokości 5 metrów dla ciągu pieszo-jezdnego, co uniemożliwia realizację inwestycji bez zmiany układu komunikacyjnego. Mieszkańcy byli zaniepokojeni możliwym zwiększeniem ruchu i zatłoczeniem w wąskim przejeździe.

 

Żądanie utwardzenia drogi przez gminę
W jednej z gmin mieszkańcy domagali się utwardzenia i wybrukowania 4-metrowej drogi wewnętrznej prowadzącej do ich posesji. Gmina odmówiła, tłumacząc, że droga nie spełnia minimalnej szerokości 5 metrów wymaganej dla drogi obsługującej ruch pieszy i kołowy jednocześnie. Mieszkańcy uważali, że przepisy są zbyt rygorystyczne, ponieważ ich zdaniem 4-metrowa droga jest wystarczająca, jednak wójt powołał się na przepisy i odmówił wsparcia.

Podsumowanie

W artykule omówiono problem szerokości drogi wewnętrznej, na przykładzie starej, 4-metrowej drogi prowadzącej do kilku działek budowlanych. Mieszkańcy zabiegają o utwardzenie drogi przez gminę, jednak wójt odmawia, powołując się na przepisy techniczne wymagające szerokości 5 metrów. Przepisy te, mimo że budzą kontrowersje, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i funkcjonalności zarówno ruchu pieszego, jak i kołowego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej w kwestii drogi wewnętrznej lub przygotowania odpowiedniego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »