• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Czy szerokość miejsca parkingowego 2,3 m pomiędzy dwoma ścianami jest zgodna z rozporządzeniem do końca 2017 roku? Przepisy nie mówią nic o szerokości samochodu, a jedynie o odległości między bokiem auta a ścianą nie mniej niż 0,5 m. Mój samochód ma szerokość 1,9 m + 0,5 m = 2,4 m, a moje miejsce parkingowe jest węższe. Miejsce parkingowe usytuowane jest na końcu drogi dojazdowej (ściana pod kątem prostym po prawej stronie). Nie ma możliwości zaparkowania tam samochodu i swobodnego jego opuszczenia. Proszę o informacje jaka powinna być minimalna szerokość miejsca parkingowego i co mogę w tej sytuacji zrobić.
Prawnie garaż wielostanowiskowy jest wyodrębniony na zasadzie odrębnej własności i jest objęty odrębną księgą wieczystą. Miejsca garażowe znajdujące się garażu nie są wydzielone ścianami.
Musi Pan mieć na uwadze, że biorąc pod uwagę datę budowy garażu, szerokość miejsca parkingowego może być różna. Przepisy w tym zakresie były bowiem nowelizowane.
Zobacz też: Odległość miejsc postojowych od budynku usługowego
Zgodnie z § 104 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: „Stanowiska postojowe w garażu powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5,0 m, z zachowaniem odległości między bokiem samochodu a ścianą lub słupem – co najmniej 0,5 m”.
Maksymalną szerokość pojazdu określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie podczas gdy tak nie jest. Maksymalna szerokość pojazdu określona została w § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r., poz. 304 j.t.).
Od 1 listopada 2018 roku przebudowywane i nowe parkingi i garaże mają inną szerokość miejsc parkingowych, także w parkingu podziemnym – o 20 cm.
Przepisy określają, jakie muszą być wymiary miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Minimalna długość to:
Natomiast minimalna szerokość miejsca powinna wynosić 2,5 m z jednoczesnym zachowaniem odległości między dłuższą krawędzią miejsca postojowego a ścianą co najmniej 0,3 m, słupem co najmniej 0,1 m.
Przed nowelizacją odległość do ściany i słupa mierzona była od auta. Nie od linii.
Zależy więc kiedy był budowany garaż. Jeśli przed 2018 rokiem w przypadku samochodu o szerokości 1740 mm (1,74 m) szerokość miejsca postojowego wynosić powinna min. 2,3 m, ponieważ wprawdzie 1,74 + 0,5 = 2,24 m, ale jednocześnie spełnić należy wymaganie rozporządzenia o zachowaniu minimalnej szerokości, czyli 2,3 m. Szerokość będzie prawidłowa. Natomiast po tej dacie już nie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika