• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Posiadam działkę rekreacyjną o wymiarach: szer. 4,5 m dł. 150 m. Na tej działce jest postawiona przyczepa gastronomiczna, z której jest prowadzona działalność w postaci sprzedaży zapiekanek i zimnych napoi. Przyczepa posiada pozwolenia z SANEPID-u oraz jest zarejestrowana w wydziale komunikacji, ma opłacone OC. Jest zrobione zgłoszenie do urzędu miasta, że na tej działce będzie postawiona przyczepa gastronomiczna. Sąsiad wręczył mi pismo (dołączam je), sporządzone zapewne przez prawnika, w którym twierdzi, że działam bezprawnie. Czy ma rację?
Na wstępie omówmy kwestie formalne. Obiekty znajdujące się na działce to obiekty budowlane tymczasowe. Niepołączone z gruntem natomiast posiadające podłączoną instalację i jako takie mogą funkcjonować na działce przez okres 120 dni, potem muszą być usunięte lub przesunięte po ponownym zgłoszeniu – czyli umiejscowione w innym miejscu.
Proszę na pismo sąsiada odpowiedzieć jak poniżej:
Pojęcie tymczasowego obiektu budowlanego zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) – zwanej dalej Pb. Zgodnie z tą definicją przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.
Powyższa definicja oraz sama nazwa „tymczasowy obiekt budowlany” wskazują, że ustawodawca zaliczył tymczasowy obiekt budowlany do ogólnej kategorii obiektów budowlanych, o której mowa w art. 3 pkt 1 Pb. W związku z tym tymczasowym obiektem budowlanym może być albo budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, albo budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, albo obiekt małej architektury. Zaliczenie tymczasowych obiektów do ogólnej kategorii obiektów budowlanych, pomimo braku jego jednoznacznego wymienienia w definicji budynku, budowli czy też obiektu małej architektury, zostało potwierdzone w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 19 listopada 2008 r., II FSK 1083/2007, wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 1 grudnia 2009 r., I SA/Go 425/2009 r., wyroku WSA z dnia 8 lutego 2011 r., II SA/Bk). Szczególne zatem cechy, jakimi charakteryzuje się tymczasowy obiekt budowlany, nie zmieniają faktu, że zawsze będzie to obiekt budowlany. W związku z tym jego wzniesienie należało będzie kwalifikować jako budowę – wykonywanie – obiektu budowlanego w rozumieniu art. 3 pkt 6 Pb (wyrok NSA z dnia 4 stycznia 2008 r., II OSK 1792/2006). Tymczasowość stanowiąca cechę obiektu budowlanego nie ma znaczenia dla wymagań prawnych związanych z jego realizacją (wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 kwietnia 2009 r., I SA/Gl 1097/2008).
Zarzucono brak decyzji pozwolenia na budowę. Błędnie. Od zasady konieczności legitymowania się decyzją o pozwoleniu na budowę Prawo budowlane przewiduje wyjątki. W zakresie tymczasowych obiektów budowlanych wyjątki te zostały ujęte w art. 29 ust. 1 pkt 12 oraz pkt 25 Pb, które stanowią, że pozwolenia na budowę nie wymaga:
Dysponuje Pani zgłoszeniem oraz w obliczu braku sprzeciwu organu – obiekt został umiejscowiony na działce.
Naruszenie warunków technicznych także jest argumentem chybionym. Obiekty o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m (np. garaże) można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
Zgodnie z art. 12 § 3 rozp. w sprawie warunk. techn.: „Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki”.
Działka ma 4,5 m szerokości. Stąd odległość 3 m od granicy nie ma tu zastosowania.
Food truck na festiwalu
Adam prowadzi mobilny food truck, który regularnie uczestniczy w festiwalach i wydarzeniach plenerowych. Aby legalnie działać, każdorazowo zgłasza postawienie pojazdu jako tymczasowy obiekt budowlany. Po zakończeniu wydarzenia food truck jest usuwany, co oznacza, że nie wymaga pozwolenia na budowę. Gdyby pozostawił pojazd na dłużej niż 120 dni w jednym miejscu bez przenoszenia, mógłby zostać uznany za obiekt wymagający stałej infrastruktury.
Sezonowa budka z lodami
Pani Maria od lat prowadzi budkę z lodami na działce rekreacyjnej przy plaży. Każdego lata stawia kiosk, który nie jest trwale związany z gruntem, a przed końcem sezonu letniego go demontuje. Na początku miała problemy z sąsiadem, który twierdził, że obiekt wymaga pozwolenia na budowę. Jednak po konsultacji z urzędem okazało się, że jako tymczasowy obiekt budowlany, zgłoszony i użytkowany sezonowo, nie narusza przepisów.
Pawilon handlowy na targowisku
Janek prowadzi stragan na miejskim targowisku. W celu poprawy komfortu klientów postawił lekki pawilon z plandekowym zadaszeniem. Obiekt jest zgłoszony jako tymczasowy, a jego konstrukcja pozwala na łatwy demontaż. Sąsiedni sprzedawca próbował podważyć legalność pawilonu, twierdząc, że jest to trwała zabudowa. Po wyjaśnieniu w urzędzie miasta okazało się, że zgodnie z prawem budowlanym, pawilon spełnia wszystkie wymagania jako tymczasowy obiekt budowlany.
Tymczasowy obiekt budowlany, taki jak przyczepa gastronomiczna, podlega określonym przepisom prawa budowlanego. Kluczowe jest, aby nie był trwale związany z gruntem i aby jego użytkowanie mieściło się w ramach zgłoszenia, co pozwala uniknąć konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. W przypadku niewielkich działek istotne jest również przestrzeganie warunków technicznych dotyczących odległości od granicy. Jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione, zarzuty sąsiada są bezzasadne, a prowadzenie działalności w tym miejscu jest zgodne z przepisami.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 1 grudnia 2009 r., I SA/Go 425/2009 r.
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 stycznia 2008 r., II OSK 1792/2006
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 kwietnia 2009 r., I SA/Gl 1097/2008
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika