Wąska droga dojazdowa do działki a pozwolenie na budowę

• Data: 2024-10-05 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Planuję kupić działkę. Niestety nie ma ona pięciometrowego ciągu pieszo-jezdnego. Aktualnie jest czterometrowa droga na zasadzie użyczenia, której nie można już poszerzyć. Działka ma drugi dostęp do drogi publicznej – drogę o szerokości trzech metrów. Czy w takiej sytuacji mogę założyć, że wymogi dojścia i dojazdu do działki budowlanej są spełnione?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wąska droga dojazdowa do działki a pozwolenie na budowę

Zapewnienie dojazdu do działki budowlanej

Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

„1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dostęp do drogi publicznej

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym „przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej”. Zatem dostęp działki budowlanej do drogi publicznej może być albo bezpośredni – gdy nieruchomość położona jest przy drodze publicznej – lub pośredni, tj. przez inne nieruchomości, na których ustanowiono służebność drogową, albo stanowiące drogi wewnętrzne (czyli takie drogi, które nie są zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych). Przepisy nie stanowią nic o szerokościach wymaganych dla dróg wewnętrznych. Wnioskując zatem o pozwolenie na budowę, organ zobowiązany jest zbadać, czy droga wewnętrzna zapewnia faktyczny dostęp do drogi publicznej. Jedyne parametry narzuca ww. rozporządzenie. Ono powoduje, że czasem droga wewnętrzna składająca się z samej jezdni o szerokości 3 metrów spełni wymagania dostępu do drogi publicznej (uwzględniając rzecz jasna przeznaczenie i zamierzony sposób użytkowania inwestycji). SA w jednym z wyroków (sygn. akt II OSK 2464/11) wskazał, że „jezdnia zatem o szerokości 3 m może więc być uznana za dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej”.

Ilekroć więc droga dojazdowa (tj. droga wewnętrzna) do drogi publicznej ma szerokość minimum 3 m i prowadzi bezpośrednio do drogi publicznej, to warunek dostępności do drogi publicznej organ może uznać za spełniony. Natomiast zawsze zalecam skonsultować tę kwestię z organem w Pana gminie, ponieważ organy wydające pozwolenia mają naprawdę różne interpretacje (stąd zresztą taka liczba wyroków: są spory, padają wyroki). Lepiej dokonać konsultacji i zasięgnąć ich stanowiska, dowiedzieć się, czy uznają ów dostęp za spełniony (oni mają dostęp do statusu dróg), niż zakupić działkę i zyskać odmowę uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Budowa domu jednorodzinnego na działce z wąską drogą

Pan Adam planował budowę domu jednorodzinnego na działce z dostępem do drogi o szerokości 3 metrów. Początkowo obawiał się, że droga ta nie spełni wymogów, ale po konsultacji w urzędzie gminy dowiedział się, że dla budynku jednorodzinnego szerokość ta jest wystarczająca. Ostatecznie uzyskał pozwolenie na budowę bez potrzeby poszerzania drogi.

 

Problem z dojazdem dla większej inwestycji

Pani Anna planowała budowę małego pensjonatu na swojej działce. Jej jedyny dojazd prowadził przez czterometrową drogę na zasadzie użyczenia, której nie można było poszerzyć. Pomimo że szerokość była bliska wymaganej, urząd odrzucił jej wniosek o pozwolenie na budowę, argumentując, że droga powinna mieć minimum 5 metrów szerokości, aby umożliwić ruch pieszo-jezdny. Pani Anna musiała znaleźć inne rozwiązanie dojazdowe.

 

Służebność drogowa jako rozwiązanie

Pan Marek nabył działkę, która miała dostęp do drogi publicznej tylko przez prywatną drogę sąsiada. Droga miała szerokość 3,5 metra, co wydawało się niewystarczające do uzyskania pozwolenia na budowę. Ustanowił jednak służebność drogową, co ostatecznie pozwoliło mu spełnić wymogi dojazdu, a urząd wydał pozytywną decyzję.

Podsumowanie

Dostęp do drogi publicznej jest kluczowym elementem przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. Szerokość dojazdu powinna wynosić co najmniej 3 metry, jednak w przypadku ciągów pieszo-jezdnych wymaga się 5 metrów. Każdą sytuację warto skonsultować z urzędem, aby uniknąć problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby ułatwić Ci proces uzyskania pozwolenia na budowę i rozwiązanie problemów związanych z dostępem do drogi publicznej. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »