• Autor: Eliza Rumowska
Otrzymaliśmy wezwanie do gminy w celu złożenia informacji o nieruchomościach i gruntach dla celów podatkowych. Problem polega na tym, że całą nieruchomość (gospodarstwo rolne z domem i budynkiem gospodarczym) 16 lat temu przekazał nam w darowiźnie mój rodzic. W akcie notarialnym napisano, że dom jest poniemiecki, parterowy z poddaszem mieszkalnym, w sumie 70 m2 – czyli dużo mniej niż w rzeczywistości było. Nie zasięgano opinii geodety, darczyńca podał ile jest i tyle wpisano do aktu. Zmodernizowaliśmy trochę dom, niestety bez zezwolenia, i teraz metraż wynosi drugie tyle. Do tej pory płaciliśmy podatek za 70 m2. Czy podanie faktycznego metrażu może mieć dla nas jakieś konsekwencje np. w skarbówce lub w starostwie? Czy istnieje możliwość zmiany metrażu powierzchni w akcie notarialnym domu? Nie zamierzamy go sprzedawać, ewentualnie przekażemy go dziecku za kilkanaście lat. Jak wyprostować tę sprawę?
Czy podanie faktycznego metrażu może mieć dla nas jakieś konsekwencje np. w skarbówce lub w starostwie?
Tak. Szczególnie w sferze Prawa budowlanego i czynności geodezyjnych, bowiem taka zmiana zostanie przez gminę zgłoszona do powiatu. Tam zaś urzędnicy poszczególnych wydziałów w oparciu o podaną informację stwierdzą rozbieżność podanego stanu ze stanem ewidencji budynków (katastru). W wyniku tego zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustaleń, co było przyczyną i niewątpliwie stwierdzą dokonywanie prac budowlanych po dacie nabycia nieruchomości.
Czy istnieje możliwość zmiany metrażu powierzchni w akcie notarialnym domu? Nie zamierzamy go sprzedawać, ewentualnie przekażemy go dziecku za kilkanaście lat. Jak wyprostować tę sprawę?
Obawiam się, że nie. Oczywiście zależy to od woli notariusza, który akt notarialny sporządzał. Jednak takich uwag i rozbieżności nie zgłasza się po latach. Ponadto – bardzo dziwne, że notariusz tego typu dane jak powierzchnia budynku ustalał w oparciu o oświadczenie właściciela, a nie o wypis w rejestru budynków. Jeżeli bowiem okazałoby się, że notariuszowi przedłożono dokumenty z ewidencji budynków zawierające powierzchnię większą niż ujawniona w akcie notarialnym – wówczas wyjaśniając sprawę, nalazłoby się powoływać na błąd notariusza. Tak czy inaczej – konieczne będzie sprostowanie i wyjaśnienie tej sytuacji nie tylko w gminie w ewidencji podatkowej, ale także w wydziale geodezji w starostwie powiatowym. Natomiast w wydziale architektury ewentualne zgłoszenie zmian dotyczących dokonywanych remontów i przebudowy, aby zalegalizować samowolę budowlaną.
Jedno jest pewne – gmina nie poprzestanie na samym przyjęciu nowej powierzchni do opodatkowania, ale będzie dążyła do ustalenia daty i przyczyn tej zmiany powierzchni, jak i poinformuje wydział geodezji, bowiem podstawą opodatkowania jest powierzchnia ewidencyjna podana w ewidencji budynków (Katastru).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika